• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiegoteatr dramatyczno-muzyczny ściśle związany z Uniwersytetem Warszawskim.

  Historia[ | edytuj kod]

  Jeden z najstarszych teatrów studenckich i nieinstytucjonalnych w Polsce. Z przerwami działa od końca lat 50. XX w. Działa jako ogólnouczelniany teatr Uniwersytetu Warszawskiego skupiający głównie studentów i absolwentów UW i warszawskich uczelni wyższych (oprócz UW głównie uczelni artystycznych) oraz sporadycznie jako profesjonalna scena skupiająca zawodowych aktorów młodego pokolenia.

  Klub Hybrydy – jeden z najstarszych i najbardziej znanych klubów studenckich w Polsce. "Hybrydy" działają z przerwami od końca lat 50. XX w. Przez wiele lat klub pełnił rolę centrum kultury studenckiej i matecznika artystycznego, z którego wyrosło wielu literatów, muzyków, twórców teatralnych i filmowych.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Formalnie został reaktywowany we wrześniu 2005 r. przez ówczesnych studentów Uniwersytetu Warszawskiego – Macieja Dzięciołowskiego (prezes Teatru od grudnia 2005 r., od 2010 r. dyrektor Teatru) i Wojciecha Figurę jako ogólnouczelniana jednostka artystyczna UW. Faktycznie Teatr reaktywował swoją działalność w marcu 2005 r. jako grupa teatralna kontynuująca działalność artystyczną - muzyczną, dramatyczną, kabaretową legendarnych Hybryd, założonych w lutym 1957 r. Reaktywacja była wspólną inicjatywą Katarzyny M. Piekarskiej, Beaty Postnikoff, Dominiki Świątek, Leszka Czajkowskiego i Macieja Dzięciołowskiego.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Stanisław Sojka, Soyka (ur. 26 kwietnia 1959 w Żorach) – polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer.

  Teatr Hybrydy kontynuuje kilkudziesięcioletnią tradycję artystyczno-kulturalną "Hybryd", które wywarły duży wpływ na kształtowanie się kultury studenckiej w okresie PRL. W strukturach Teatru działają głównie studenci i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego, akademii muzycznych i uczelni teatralnych.

  Patronem Teatru Hybrydy, jako jednostki ogólnouczelnianej UW, jest rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

  Kultura studencka – zbiór zjawisk związanych z aktywnością kulturalną młodzieży w trakcie studiów. Termin ten powstał w roku 1956, analogicznie jak pojęcia kultura chłopska czy inteligencka, i był wytworem PRL-owskiej nowomowy.Kabaret Starszych Panów – kabaret autorski dwóch twórców rozrywki telewizyjnej lat 50. i 60. XX wieku, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert (ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito", autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Leszek Czajkowski (ur. 1967) – piosenkarz, poeta, kompozytor i publicysta nazywany „bardem polskiej prawicy”, nawiązujący m.in. do twórczości Jacka Kaczmarskiego. Członek Ligi Republikańskiej.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Danuta Beata Postnikoff (właśc. Danuta Beata Postnikoff - Moskalewicz) (ur. 13 maja 1948 w Sopocie) - polska dziennikarka, reżyser i scenarzystka filmowa.
  Michał Bajor (ur. 13 czerwca 1957 w Głuchołazach) – polski aktor i piosenkarz. Syn aktora Ryszarda Bajora, brat Piotra Bajora (również aktora). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.709 sek.