• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr Collegium Nobilium

  Przeczytaj także...
  Konwiktor - w dawnej Polsce uczeń kolegium pijarów, teatynów i jezuitów, mieszkający w konwikcie czyli w przyklasztornym internacie.Jakub Fontana (ur. 1710 w Szczuczynie, zm. 13 kwietnia 1773 w Warszawie) – polski architekt pochodzenia włoskiego, przedstawiciel baroku i klasycyzmu, nadworny architekt królów Polski, nobilitowany w 1764; syn Józefa, brat Jana Kantego.
  Andrzej Łapicki (ur. 11 listopada 1924 w Rydze, zm. 21 lipca 2012 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, poseł na Sejm X kadencji.
  Budynek Collegium Nobilium

  Teatr Collegium Nobiliumwarszawski teatr działający przy Akademii Teatralnej przy ul. Miodowej 22/24.

  Opis[ | edytuj kod]

  Teatr mieści się w zbudowanym w latach 1743–1750 według projektu Jakuba Fontany, architekta królewskiego, budynku teatru konwiktowego. Oddany do użytku jako pierwsza część Collegium Nobilium pijarów w Warszawie. W XIX wieku przebudowany na kaplicę.

  Budynek został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. W latach 1989–1999 odbudowany dzięki staraniom rektorów Akademii Teatralnej profesorów Andrzeja Łapickiego i Jana Englerta. Otwarcie odnowionego teatru nastąpiło podczas inauguracji roku akademickiego 30 września 1999. W teatrze znajdują się dwie sceny: Scena Główna i Scena im. J. Kreczmara.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (do 1996 jako Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) – publiczna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie.

  Teatr wystawia głównie spektakle dyplomowe studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (dawna PWST), której jest częścią, oraz organizuje spotkania z ludźmi teatru.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona teatru
 • Warto wiedzieć że... beta

  Jan Aleksander Englert (ur. 11 maja 1943 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  Collegium Nobilium pijarów w Warszawie łac. Collegium Nobilium Scholarum Piarum – szkoła posiadająca charakter uczelni wyższej, założona w 1740 roku w Warszawie przez pijara Stanisława Konarskiego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.81 sek.