• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Teatr - czasopismo  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Krystian Lupa (ur. 7 listopada 1943 w Jastrzębiu-Zdroju) – polski reżyser teatralny, scenograf, grafik, dramaturg, tłumacz oraz profesor sztuki teatralnej.Jan Alfred Szczepański, pseudonim Jaszcz (ur. 9 listopada 1902 w Krakowie, zm. 20 marca 1991 w Warszawie) – literat, publicysta, krytyk teatralny i filmowy, jeden z czołowych polskich taterników i alpinistów okresu międzywojennego. Syn pisarza Ludwika Szczepańskiego i brat Alfreda Szczepańskiego.

  „Teatr”miesięcznik poświęcony w teatrowi współczesnemu.

  W magazynie publikowane są recenzje i omówienia premier w teatrach polskich oraz niektórych zagranicznych, festiwali teatralnych oraz książek poświęconych teatrowi, a także eseje i felietony o tematyce teatralnej

  Pierwszy numer „Teatru” został wydany w 1945 roku w Krakowie. Regularnie ukazuje się od czerwca 1946 roku. W latach 1952-1981 wychodził jako dwutygodnik (ze względu na opóźnienia w druku i kolportażu na okładce znajdowała się informacja – wychodzi dwa razy w miesiącu). Po okresie zawieszenia w stanie wojennym „Teatr” został wznowiony jako miesięcznik. W latach dziewięćdziesiątych wydawcą miesięcznika był Związek Artystów Scen Polskich. Następnie przez kilka lat wydawcy się zmieniali (m.in. Świat Literacki).

  Maria Janina Maja Komorowska-Tyszkiewicz (ur. 23 grudnia 1937 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, w latach 1961–1968 związana z Teatrem 13 Rzędów i Teatrem Laboratorium, od 1972 z Teatrem Współczesnym w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1972, 1990), dwukrotnie otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach Bilans kwartalny (1975) i Cwał (1996); od 1991 jest profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.Andrzej Dziuk (ur. 14 listopada 1954 w Sosnowcu) - reżyser, scenograf, dyrektor Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem . Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, po roku nauki na wydziale Filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1980 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie, które ukończył w 1984 roku.

  Od 2006 do końca marca 2010 wydawany przez Bibliotekę Narodową jako jedno z czasopism patronackich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1 kwietnia 2010 przez Instytut Książki. Obecnie nakład wynosi 1520 egzemplarzy. Od 2006 roku redaktorem naczelnym jest Jacek Kopciński.

  Nagrody „Teatru”[ | edytuj kod]

  Miesięcznik „Teatr” przyznaje dwie prestiżowe nagrody – im. Konrada Swinarskiego i Aleksandra Zelwerowicza.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Mikołaj Grabowski (ur. 5 grudnia 1946 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.

  Ponadto parokrotnie zostały przyznane nagrody specjalne:

 • Nagroda Specjalna z okazji sześćdziesięciolecia miesięcznika „Teatr” – Jerzy Jarocki (2006)
 • Nagroda Specjalna za całokształt twórczości artystycznej – Danuta Szaflarska (2007)
 • Nagroda Specjalna za całokształt twórczości artystycznej – Andrzej Łapicki (2008)
 • Nagroda Specjalna za nadzwyczajną twórczą wszechstronność objawioną zarówno w działalności aktorskiej, jak translatorskiej – Jerzy Radziwiłowicz (2009)
 • Nagroda im. Konrada Swinarskiego[ | edytuj kod]

  Od 1976 roku przyznaje nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu.

  Jacek Kazimierz Głomb (ur. 1964 w Tarnowie) – polski reżyser teatralny i filmowy, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.Anna Dymna z domu Dziadyk (ur. 20 lipca 1951 w Legnicy) – polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

  Laureatami byli Andrzej Wajda (dwukrotnie), Jerzy Jarocki, Maciej Englert, Maciej Prus, Jerzy Krasowski, Mikołaj Grabowski, Janusz Wiśniewski, Krzysztof Babicki, Janusz Nyczak, Tadeusz Bradecki, Andrzej Dziuk i zespół Teatru im. Witkacego w Zakopanem, Krystian Lupa, Zygmunt Hübner, Ryszard Peryt, Jerzy Grzegorzewski (dwukrotnie), Włodzimierz Staniewski i zespół Gardzienice, Kazimierz Kutz, Piotr Tomaszuk, Lech Raczak i zespół Teatru Ósmego Dnia, Jerzy Grotowski, Eimuntas Nekrošius, Grzegorz Jarzyna (dwukrotnie), Henryk Tomaszewski, Jacek Głomb, Marek Fiedor, Paweł Miśkiewicz, Piotr Cieplak, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski, Jan Klata.

  Mariusz Treliński (ur. 28 marca 1962 w Warszawie) – reżyser operowy, filmowy i teatralny. Studiował reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi.Jerzy Trela (ur. 14 marca 1942 w Leńczach) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, członek Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL (1986–1989), poseł na Sejm PRL IX kadencji (1985–1989).

  Z okazji pięćdziesięciolecia miesięcznika „Teatr” (1996) przyznano nagrodę specjalną dla Jerzego Grotowskiego.

  Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza[ | edytuj kod]

  Od 1984 roku redakcja przyznaje nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora.

  Nagroda im. Zelwerowicza została ustanowiona w listopadzie 1984 roku przy okazji 24. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Jej pierwszym laureatem został Jerzy Kamas. Od razu jednak ustalono, że od roku 1985 nagroda będzie przyznawana za najlepszą rolę kobiecą i męską sezonu.

  Gustaw Teofil Holoubek (ur. 21 kwietnia 1923 w Krakowie, zm. 6 marca 2008 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor teatrów, pedagog, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji, senator I kadencji.Zofia Danuta Szaflarska (ur. 20 lutego 1915 w Kosarzyskach, w Piwnicznej-Zdroju, w powiecie nowosądeckim) − polska aktorka.

  Laureatkami były Joanna Szczepkowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska (dwukrotnie), Anna Polony, Krystyna Janda, Maria Ciunelis, Maja Komorowska, Ewa Mirowska, Anna Seniuk, Dorota Segda (dwukrotnie), Anna Dymna, Alicja Bienicewicz, Zofia Rysiówna, Magdalena Cielecka, Dominika Ostałowska, Katarzyna Gniewkowska, Halina Skoczyńska, Stanisława Celińska, Renate Jett, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Dominika Kluźniak.

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Jan Nepomucen Miller (ur. 19 maja 1890 w Łodzi, zm. 29 września 1977 w Warszawie) – polski krytyk literacki i teatralny, poeta. Ekspresjonista. Brat Romualda Millera.

  Laureatami byli Jerzy Kamas, Tadeusz Łomnicki (dwukrotnie), Zbigniew Zapasiewicz (dwukrotnie), Jan Peszek, Igor Przegrodzki, Kazimierz Kaczor, Jan Frycz, Jerzy Radziwiłowicz (dwukrotnie), Jerzy Trela (dwukrotnie), Andrzej Hudziak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Władysław Kowalski, Gustaw Holoubek, Mariusz Benoit, Ignacy Gogolewski, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Globisz, Mariusz Bonaszewski, Adam Woronowicz, Andrzej Zieliński, Andrzej Chyra, Ireneusz Czop.

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.Culture.pl – portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy. Posiada numer ISSN 1734-0624.

  Z okazji pięćdziesięciolecia miesięcznika „Teatr” (1996) przyznano nagrodę specjalną dla Zofii Rysiównej i Gustawa Holoubka.

  W 2009 roku wyjątkowo przyznano nagrodę im. Zelwerowicza zespołowi Teatru Narodowego za wybitne dzieło zbiorowe.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Wanat (ur. 5 czerwca 1941 w Kaliszu, zm. 20 lipca 1996 w Warszawie) – polski krytyk teatralny, pedagog teatralny, reżyser, dramaturg.
  Janusz Majcherek - (ur. 1959 w Turku) - krytyk teatralny, wykładowca. Absolwent, a w latach 2002-2008 prodziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Danuta Maria Stenka-Grzelak (ur. 10 października 1961 w Sierakowicach) – polska aktorka teatralna, filmowa i radiowa, dwukrotna laureatka Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Chopin. Pragnienie miłości i drugoplanową rolę w filmie Katyń.
  Joanna Szczepkowska (ur. 1 maja 1953 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka, pedagog; w 2010 prezes Związku Artystów Scen Polskich.
  Zofia Rysiówna (ur. 17 maja 1920 w Rozwadowie, zm. 17 listopada 2003 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
  Andrzej Łapicki (ur. 11 listopada 1924 w Rydze, zm. 21 lipca 2012 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, poseł na Sejm X kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.