• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tczew - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.TKh Ferrum - stosowane w Polsce oznaczenie polskiej serii parowozów przetokowych. Znane też jako "Ferrum 47" parowozy "Ferrum" stanowić miały zamienniki dla przedwojennych parowozów "Ferrum 29" .
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Tczewstacja kolejowa w Tczewie, w województwie pomorskim, w Polsce. Jest to ważna stacja ruchu pasażerskiego, jak i towarowo-przeładunkowa. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca regionalnego. Rocznie odprawia się na stacji ponad 2,5 mln pasażerów. Ze stacji odprawiane są pociągi każdej kategorii (w tym międzynarodowe do Berlina oraz Wiednia).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kategorie dworców kolejowych w Polsce – podział wprowadzony w 2005 roku, przez PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe, zarządcę największych dworców kolejowych w Polsce.

  W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 8200 pasażerów na dobę, co dawało jej 32. miejsce w kraju.

  W latach 2009–2012, stacja w ramach modernizacji linii E65 przeszła gruntowną modernizację układu torowego oraz przebudowę peronów. Zabudowano nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym typu EbiLock950 produkcji firmy Bombardier. Budynek stacyjny mieści się w Tczewie przy ulicy Pomorskiej, w sąsiedztwie integracyjnego węzła transportowego scalającego transport dalekobieżny oraz miejski.

  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście (identyfikator literowy – SKMT, cyfrowy – 1351) – polskie przedsiębiorstwo transportowe, zarządzające wydzielonym systemem kolei miejskiej głównie na terenie aglomeracji Trójmiasta. Część kursów łączy ją ze Słupskiem, co de facto czyni go także przewoźnikiem regionalnym.

  Budynek dworca jest czynny całodobowo. Znajdziemy w nim między innymi kasy przewoźników PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz przewoźnika autobusowego Arriva. Ponadto nie zabrakło miejsca na restaurację, kioski, piekarnię oraz aptekę. Na terenie dworca również można skorzystać całodobowo z WC czy dostępu do WiFI. Zejście na każdy peron jest ułatwione dzięki zabudowaniu wind. Informację pasażerską urozmaicono o plakatowe rozkłady jazdy, wizualną informację pasażerską na peronach oraz informacje głosowe. Dworzec jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

  Na terenie stacji znajduje się parowóz-pomnik TKh-49.

  Od 11 grudnia 2016 pociągi trójmiejskiej SKM przestały kursować na odcinku Tczew – Gdańsk Główny.

  W lipcu 2019 rozstrzygnięty został przetarg na remont budynku dworcowego, w którym swoje oferty złożyły firmy Poleko Budownictwo z Gdańska (17,4 mln zł brutto), B&W Usługi Ogólnobudowlane (19,13 mln zł brutto) oraz SKB (19,99 mln zł brutto). Po zwiększeniu przewidywanej kwoty zamówienia o 3 mln zł wykonawcą zostało pierwsze z ww. przedsiębiorstw. Prace budowlane potrwają rok i dziewięć miesięcy, i rozpoczną się na przełomie sierpnia i września 2019. W ich rezultacie poprawi się estetyka obiektu, zostanie on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwiększy się powierzchnia przeznaczona na cele komercyjne oraz pojawi się nowoczesny monitoring.

  Historia[ | edytuj kod]

  Stacja Tczew, ok. 1860
  Stacja Tczew, ok. 1900
   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Widok ogólny na stację
  Najstarsza część stacji
  Perony
  Lokalne Centrum Sterowania Tczew
  Zabytkowa lokomotywa
  Wnętrze dworca
  Kolejowa wieża ciśnień
  Budynek stacyjny przed modernizacją

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tczew w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.