• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tawda - rzeka

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Toboł (ros. Тобол) – rzeka w Rosji zauralskiej i w północnym Kazachstanie, lewy dopływ Irtyszu. Długość - 1591 km, powierzchnia zlewni - 426 tys. km², średni przepływ - 805 m³/s.
  Tawda (ros Тавда) - miasto w Rosji, w obwodzie swierdłowskim, przystań nad rzeką Tawda (dorzecze Obu). Około 40,2 tys. mieszkańców. W roku 2002 w otoczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina pojawiła się informacja o odkryciu nowych miejsc kaźni polskich oficerów. W miejscowości Tawda na Uralu odkryto masowe groby z polskimi uniformami wojskowymi.

  Tawda (ros. Тавда) – rzeka w azjatyckiej części Rosji w dorzeczu Obu, lewy dopływ rzeki Toboł.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Przepływa przez terytorium obwodu swierdłowskiego i obwodu tiumeńskiego. Łączna jej długość to 719 kilometrów, a powierzchnia dorzecza wynosi 88 100 kilometrów kwadratowych. Jest to najdłuższa rzeka znajdująca się na terenie obwodu swierdłowskiego. Jej źródła znajdują się we wschodnich stokach gór uralskich. W swym północnym biegu przepływa głównie przez tereny bagienne i mokradła, dopiero w środkowym biegu brzegi tracą charakter bagnisty. Stają się one natomiast strome i często sięgają wysokości rzędu 20 metrów. Rzeka wykorzystywana w przemyśle i transporcie rosyjskim, często zatłoczona przez liczne barki, łodzie i inne jednostki transportowe. Jest też zamieszkiwana przez około 25 różnych gatunków ryb, co sprawia że jest popularnym miejscem dla uprawiania wędkarstwa, ale także dla aktywnej turystyki.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Obwód swierdłowski (ros. Свердловская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Jego nazwa pochodzi od byłej nazwy stolicy obwodu, Jekaterynburga (do 1991 – Swierdłowsk).

  W ciągu roku poziom wody zmienia się, w zależności od pory roku, o około 6 metrów. Średni przepływ, mierzony w mieście Tawda wynosi 462 m³/s. Rzeka pozostaje zamarznięta w okresie od listopada do kwietnia. Najważniejszym skupiskiem ludzkim położonym nad nią jest miasto o tej samej nazwie, Tawda..

  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Obwód swierdłowski
 • Rzeki Rosji
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Reki-ozera.ru: Река Тавда (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  2. Semantic.uraic.ru: Река Тавда (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  3. Fishingekb.ru: Река Тавда (ros.). [dostęp 2012-08-08].
  4. Ural-flyfishing.ucoz.ru: Тавда (ros.). [dostęp 2012-08-08].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.