• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tawda - miasto

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Obwód swierdłowski (ros. Свердловская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Jego nazwa pochodzi od byłej nazwy stolicy obwodu, Jekaterynburga (do 1991 – Swierdłowsk).

  Tawda (ros Тавда) – miasto w Rosji, w obwodzie swierdłowskim, przystań nad rzeką Tawda (dorzecze Obu). Około 40,2 tys. mieszkańców. W roku 2002 w otoczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina pojawiła się informacja o odkryciu nowych miejsc kaźni polskich oficerów. W miejscowości Tawda na Uralu odkryto masowe groby z polskimi uniformami wojskowymi.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miejscowość powstała około 1875 w pobliżu ujścia do Tawdy jej dopływu Karatunki. W związku z budową transsyberyjskiej magistrali w 1916 wybudowano stację kolejową. Od tego czasu zaczyna się intensywny proces uprzemysłowienia. Prawa miejskie Tawda otrzymuje 20 lipca 1937.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.