Tavira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Taviragmina i miasto w południowej Portugalii, w regionie Algarve, podregionie Algarve, dystrykcie Faro. Zlokalizowana nad rzeką Gilão (inna nazwa Séqua), niedaleko jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Siedzibą władz gminy Tavira jest miasto Tavira. Na południe od miasta znajduje się wyspa Tavira.

Tavira - stacja kolejowa w Tavira, w południowej Portugalii. Znajduje się na Linha do Algarve. Stacja posiada 2 perony.Dystrykt Faro (port. Distrito de Faro) – najbardziej wysunięty na południe dystrykt w Portugalii. Stolicą jest miasto Faro. Znajduje się w regionie Algarve, którego granice pokrywają się z granicami dystryktu. Dystrykt zamieszkuje 395 308 osób, gęstość zaludnienia wynosi 80 os./km², a powierzchnia to 4 960 km².

Gmina zajmuje powierzchnię 606,97 km², a według danych na dzień 30 czerwca 2011 zamieszkiwało ją 26 571 osób. Na terenie gminy, zlokalizowane jest jedno miasto:

 • Tavira – prawa miejskie od 16 marca 1520, zajmuje powierzchnię 147,99 km², miasto jest tworzone przez związek sołectw (União das Freguesias de Tavira), utworzony w 2013 z połączenia dwóch sołectw: Santa Maria i Santiago), w 2011 liczyła 15 133 mieszkańców.
 • Sołectwa[ | edytuj kod]

  Mapa gminy Tavira z aktualnym podziałem na sołectwa.

  Do 2012 gmina Tavira była podzielona na 9 sołectw (port. freguesias), jako jednostek administracyjnych niższego rzędu.

  Santiago (Tavira) - miasto w portugalskim gminie Tavira. Rozciaga sie na obszarz 25.70 km. Liczba mieszkańców wynosi 5.904.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 2013 doszło do połączenia sołectw: Conceição i Cabanas de Tavira w związek sołectw o nazwie Conceição e Cabanas de Tavira, sołectw: Luz de Tavira i Santo Estêvão w związek sołectw o nazwie Luz de Tavira e Santo Estêvão oraz sołectw: Santa Maria i Santiago w związek sołectw o nazwie Tavira (Santa Maria e Santiago) - tworzących miasto Tavira - dlatego obecnie ich liczba wynosi 6. Są to:

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Cachopo
 • Santa Catarina da Fonte do Bispo
 • Santa Luzia
 • Conceição e Cabanas de Tavira
 • Luz de Tavira e Santo Estêvão
 • Tavira (Santa Maria e Santiago) (miasto Tavira)


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Do roku 1910, nadawanie praw miejskich należało do króla i miało miejsce 25 razy. Później, w okresie Pierwszej Republiki, status ten otrzymały 3 kolejne miejscowości. Czasy Nowego Państwa (port. Estado Novo) przyniosły 3 nowe akty nadania tych praw.
  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Łańcut – miasto w województwie podkarpackim, na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Siedziba władz powiatu i gminy.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

  Reklama