• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tauopatie

  Przeczytaj także...
  Choroba Picka (ang. Pick′s disease, PiD) – rzadka choroba neurodegeneracyjna należąca do grupy tauopatii, jeden z podtypów otępienia czołowo-skroniowego (FTD). We współczesnym rozumieniu termin choroby Picka odnosi się do przypadków ze stwierdzonymi charakterystycznymi zmianami neuropatologicznymi (srebrochłonne wtręty w neuronach korowych, tzw. ciała Picka).Mikrotubula (microtubuli cellulares) – włóknista rurkowata sztywna struktura o średnicy 20 – 27 nm, powstająca w wyniku polimeryzacji białka tubuliny. Mikrotubule wraz z innymi strukturami pełnią funkcję cytoszkieletu nadając komórce kształt, a nawet przyczyniając się do jego zmiany. Biorą udział w transporcie wewnątrzkomórkowym stanowiąc szlak, po którym przemieszczają się białka motoryczne, biorą udział w czasie podziału komórki tworząc wrzeciono kariokinetyczne, które rozdziela chromosomy do komórek potomnych. Mikrotubule mogą również tworzyć stałe struktury, takie jak rzęski lub wici, umożliwiające ruch komórki.
  Postępujące porażenie nadjądrowe (choroba/zespół Steele’a-Richardsona-Olszewskiego, ang. progressive supranuclear palsy, PSP, Steele-Richardson-Olszewski syndrome) – rzadka choroba neurodegeneracyjna z grupy tauopatii. Objawy zespołu przypominają chorobę Parkinsona we wczesnym stadium.

  Tauopatia (ang. tauopathies) – grupa chorób spowodowanych nieprawidłowościami związanymi z mikrotubulami białka tau.

  Do tej grupy chorób zalicza się następujące jednostki chorobowe:

 • choroba Alzheimera
 • otępienie czołowo-skroniowe
 • postępujące porażenie nadjądrowe
 • zwyrodnienie korowo-podstawne
 • otępienie z ziarnami argentofilnymi
 • choroba Picka
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • A. Delacourte. Tauopathies: recent insights into old diseases. „Folia Neuropathol”. 43 (4), s. 244-57, 2005. PMID: 16416389. 
 • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.Otępienie z ziarnami argentofilnymi (ang. argyrophilic grain disease, AGD) – choroba neurodegeneracyjna wieku starczego należąca do grupy tauopatii, którą charakteryzuje obecność w badaniu neuropatologicznym bardzo licznych ziaren srebrochłonnych (argentofilnych) w pilśni nerwowej i ciał spiralnych w istocie białej. Jednostkę chorobową opisali jako pierwsi Heiko Braak i Eva Braak w 1987 roku. Częstość AGD nie jest znana, prawdopodobnie jej częstość w populacji jest wysoce niedoszacowana. Stosunkowo często pacjenci spełniają kryteria innych chorób neurozwyrodnieniowych: choroby Picka, zwyrodnienia korowo-podstawnego, choroby Olszewskiego-Richardsona-Steele’a, otępienia z ciałami Lewy’ego. Prawdopodobnie AGD może być pierwotną przyczyną otępienia i stanowić część obrazu neuropatologicznego innych chorób neurodegeneracyjnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Otępienia czołowo-skroniowe (ang. frontotemporal lobar degeneration, FTLD) – klinicznie, genetycznie i morfologicznie heterogenna grupa chorób neurodegeneracyjnych, należących do tauopatii. Należą tu choroba Picka, wariant czołowy FTLD, wariant skroniowy FTLD i postępująca afazja bez płynności mowy (PA).
  Zwyrodnienie korowo-podstawne (ang. corticobasal degeneration) – rzadka choroba neurodegeneracyjna należąca do grupy tzw. parkinsonizmu-plus: jej objawy to wyraźna sztywność i spowolnienie, nie występuje natomiast drżenie. Charakterystyczne jest wrażenie "obcości" kończyny (zespół obcej ręki, ang. alien hand syndrome). Niekiedy występują mioklonie i korowe zaburzenia czucia. Choroba ma asymetryczny, jednostronny początek i postępujący charakter (objawy przechodzą na drugą stronę ciała).
  Białko tau (MAPT – ang. microtubule associated protein tau) – rodzaj białka występującego prawie wyłącznie w komórkach nerwowych. Związane jest z mikrotubulami i odpowiada za ich stabilizację oraz wiązanie z neurofilamentami i organellami komórkowymi. Białko tau jest desjalizowaną (pozbawioną kwasu sjalowego) transferyną, inaczej zwana wolną transferyną, ponieważ cechuje się mniejszą ruchliwością elektroforetyczną w porównaniu do transferyny zawierającej resztę kwasu sjalowego. Po raz pierwszy opisane w 1975 w USA (Princeton University).
  Choroba Alzheimera (AD) – najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. Opisał ją po raz pierwszy niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906, od nazwiska którego ją nazwano. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, aczkolwiek rzadziej pojawia się też wcześniej. W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona osób. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jednej osoby na 85 ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.