• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tatort - serial kryminalny

  Przeczytaj także...
  ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Tatort (pol. Miejsce zbrodni) – niemieckojęzyczny serial kryminalny kręcony w Niemczech (od 1970), Austrii (od 1972) i Szwajcarii (1972-2001, od 2011) (co czyni najdłużej kręconym serialem w tych krajach od 1970), emitowany nieprzerwanie od 1970 roku. W 2020 ARD świętowała 50-lecie serialu . Widzowie wybierali najlepsze filmy . W rocznicę pierwszego odcinka 20 listopada 2020 pokazano crossover Dortmund i Monachium.

  Schweizer Radio und Fernsehen (SRF, Szwajcarskie Radio i Telewizja) - oddział SRG SSR, szwajcarskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, odpowiedzialny za nadawanie kanałów w języku niemieckim. W dzisiejszej postaci rozpoczął działalność 1 stycznia 2011 roku, po połączeniu w jedną strukturę funkcjonujących wcześniej osobno oddziałów radiowego i telewizyjnego. Główną siedzibą SRF jest Zurych, oprócz tego firma dysponuje również ośrodkami produkcyjnymi w Bazylei i Bernie.Das Erste – pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej, będący wspólnym przedsięwzięciem dziesięciu publicznych nadawców zrzeszonych w ARD.

  Serial pojawia się w kanałach ARD (Niemcy), ÖRF (Austria) i SRF (Szwajcaria) w każdą niedzielę o 20:15. 13 listopada 2016 roku wyemitowano 1000 odcinek serialu.

  Od 2009 roku jest emitowany w Stanach Zjednoczonych na kanale MHz Worldview, pod nazwą Scene of the Crime.

  Obsada aktorska[ | edytuj kod]

  Obsada gościnna do listopada 2014 roku przekroczyła 7,5 tysiąca osób.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Telefon 110 (niem.) Polizeiruf 110 – niemiecki serial kryminalny produkowany od 1971 roku do chwili obecnej. "Wschodnioniemieckie" odcinki serialu, przedstawiające pracę Volkspolizei były emitowane przez TVP w latach 70. i 80. XX w. Przez ponad 30 lat produkcji w serialu wielokrotnie zmieniała się obsada, wystąpiło w nim kilkuset aktorów niemieckich. Serial powstał w odpowiedzi na zachodnioniemiecki Tatort.

  Ścieżki dźwiękowe[ | edytuj kod]

  Krytyka[ | edytuj kod]

  Tatort sprowokował konkurencyjną stację DFF (obecnie Das Erste) do emisji własnego, trwającego do dziś serialu, Telefon 110.

  Serial bywa krytykowany za pokazywanie czy wręcz promowanie nielegalnych metod operacyjnych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [1]
  2. [2]
  3. [3]
  4. Tatort na mhznetworks (ang.)
  5. Miejsce zbrodni (1970) – Pełna obsada – Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
  6. Hendrik Werner: "Polizeiruf 110" – Der Mensch ist gar nicht gut (niem.). Die Welt. [dostęp 2015-01-30].
  7. Fernsehen und Realität: Der Fall "Tatort" | ZEIT ONLINE, www.zeit.de [dostęp 2017-11-20] (niem.).
  8. Der Tatort am vergangenen Sonntag – Propaganda gegen den Rechtsstaat | beck-community, blog.beck.de [dostęp 2017-11-20] (niem.).

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Stan na 10 listopada 2019
  2. Partnerką Thiela w policji jest Nadieżda Kruzensztern (Nadeschda Krusenstern), grana przez Friederike Kempter.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa serialu
 • Opis serialu (niem.)
 • Tatort w bazie Filmweb
 • Tatort w bazie IMDb (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Deutscher Fernsehfunk (DFF) – publiczna stacja telewizyjna Niemieckiej Republiki Demokratycznej, realizująca program w dwóch kanałach (DFF 1 i DFF 2).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Crossover (wym. kros-ołwer) – jest to rodzaj kontynuacji (sequela), w którym scalają się ze sobą wątki przedstawione w dwóch różnych filmach lub – jeszcze częściej – występują bohaterowie dwóch różnych filmów. Crossovery powstają w celach mocno komercyjnych, by przyciągnąć do kin fanów scalanych filmów. Termin używany także w odniesieniu do komiksów.
  Serial kryminalny – gatunek serialu telewizyjnego, którego tematyką jest śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni. W tym gatunku serialu przedstawia się działalność detektywów, śledczych, specjalnych agentów, prawników i policji zmierzającą do rozwikłania zbrodni i aresztowania sprawcy, zbierane są dowody, poszukuje się motywów przestępstwa, prowadzone są przesłuchania świadków i podejrzanych. Często siły policyjne mają do dyspozycji najnowsze zdobycze techniki laboratoryjnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.816 sek.