• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tatooine  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Fauna (od łac. Faunus – bóg trzód i pasterzy) – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa), a także okresie geologicznym (np. fauna kambryjska). Badanie fauny pozostaje w gestii faunistyki, ale korzystają z niego również inne dziedziny biologii, np. ekologia i etologia, natomiast odkrycia faunistyki są systematyzowane przez systematykę.Galaktyka Gwiezdnych wojen to fikcyjne miejsce, w którym rozgrywa się większość wydarzeń z uniwersum Gwiezdnej Sagi.

  Tatooine – fikcyjna, pustynna planeta występująca w sadze Gwiezdnych wojen.

  W środkowej Tunezji istnieje obszar geograficzny i miasteczko o nazwie Tataouine. W tych właśnie okolicach kręcone były sceny pustynne z Nowej nadziei i stąd pochodzi nazwa pustynnej planety Tatooine.

  Nazwą Tatooine przezwano też planetę pozasłoneczną HD 188753 A b. W przeciwieństwie do filmowej Tatooine, układ HD 188753 składa się jednak z trzech gwiazd. W 2011 roku odkryto planetę Kepler-16b, która tak jak Tatooine krąży wokół dwóch słońc.

  Jabba Desilijic Tiure (lub prościej: Jabba the Hutt, 600 BBY – 4 ABY) – fikcyjna postać z sagi filmowej George’a Lucasa Gwiezdne wojny. Należał do rasy Huttów i zajmował się działalnością przestępczą. Występował epizodycznie w części I i IV oraz jako ważna postać w części VI i animowanych Wojen Klonów.HD 188753 Ab – hipotetyczna planeta pozasłoneczna okrążająca gwiazdę HD 188753 A, której odkrycie zostało ogłoszone 14 lipca 2005 przez doktora Macieja Konackiego, polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych.

  Spis treści

 • 1 Położenie i charakterystyka
 • 2 Mieszkańcy i fauna
 • 3 Miasta
 • 4 Historia
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.
  Ludzie Pustyni (także Jeźdźcy Tusken, Tuskeni) – fikcyjna rasa humanoidalna z uniwersum Gwiezdnych wojen. Pierwotni mieszkańcy planety Tatooine, zorganizowani w koczownicze plemiona i korzystający z prymitywnej techniki.
  Tatawin (arab. تطاوين, nazywane także Tataouine, Tatooine, Tatahouine, Tatahouïne, Taţāwīn lub Tatawin, Fum Taţāwīn, Fumm Tattauin, Foum Tatahouine, Fum Tatawin, lub Foum Tataouine) – miasto w Tunezji, ośrodek administracyjny Gubernatorstwa Tatawin, 531 km od Tunisu.
  Korporacja Czerka - duża fikcyjna firma, zajmująca się handlem w całej galaktyce znana z Gwiezdnych Wojen. Występuje w grach komputerowych: Star Wars: Knights of the Old Republic i Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.
  Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.
  Smok Krayt to w świecie Gwiezdnych Wojen duży drapieżnik zamieszkujący planetę Tatooine. Szkielet Krayta można wypatrzyć w Nowej Nadziei, jednak żywy krayt nie ukazał się dotychczas w żadnym filmie ani w telewizji.
  Zewnętrzne Rubieże – w fabule Gwiezdnych wojen największy, najpóźniej skolonizowany i najodleglejszy od jądra region galaktyki, otaczający Środkowe Rubieże.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.