• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tateo Katō

  Przeczytaj także...
  Bitwa o Malaje – bitwa stoczona między wojskami alianckimi a japońskimi na Malajach od 8 grudnia 1941 roku do 31 stycznia 1942 roku podczas II wojny światowej. Podczas kampanii wojska brytyjskie oraz Wspólnoty Brytyjskiej stoczyły wiele bitew lądowych z armią japońską. Dla brytyjskich, indyjskich, australijskich i malajskich wojsk kampania na Malajach zakończyła się jednak porażką.As myśliwski – tytuł honorowy nadawany pilotom myśliwskim, który zestrzelili określoną liczbę samolotów nieprzyjaciela, zwykle co najmniej 5, lub nieoficjalne określenie takiego pilota.
  Wojna chińsko-japońska w latach 1937-1945, zwana również drugą wojną chińsko-japońską – wojna toczona od 7 lipca 1937 do 9 września 1945, będąca ośmioletnim zmaganiem między Republiką Chińską i Cesarstwem Wielkiej Japonii. Rozpoczęła się przed wybuchem w Europie II wojny światowej i zakończyła się po kapitulacji Japonii w wojnie na Pacyfiku.

  Tateo Katō (jap. 加藤建夫 Katō Tateo, ur. 28 września 1903, zm. 22 maja 1942) – pilot, oficer Cesarskiej Armii Japońskiej, as myśliwski okresu II wojny światowej. Zginął w walce powietrznej nad Zatoką Bengalską.

  Biografia[]

  Tateo Katō był synem podoficera, poległego na froncie wojny rosyjsko-japońskiej. W 1925 roku ukończył akademię wojskową, zaś dwa lata później kurs pilotażu i został przydzielony do 6 pułku lotniczego bazującego w Pjongjang w Korei. W 1928 roku powrócił do Japonii i rozpoczął służbę jako instruktor pilotażu w szkołach lotniczych. Do linii powrócił w lutym 1936 roku, w składzie 5 pułku lotniczego. Podczas wojny chińsko-japońskiej latał na dwupłatowych myśliwcach Kawasaki Ki-10 a następnie dolnopłatach Nakajima Ki-27, odnosząc dziewięć zwycięstw powietrznych, co uczyniło z niego czołowego asa konfliktu. 25 marca 1938 roku zestrzelił w jednej misji cztery samoloty I-15. Po odwołaniu do Japonii został skierowany na dalsze szkolenie sztabowe, następnie służył w sztabie generalnym, towarzyszył również generałowi Hisaichi Terauchi w jego podróży do Europy i miał możliwość zapoznania się z osiągnięciami niemieckiej Luftwaffe.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Order Złotej Kani (jap. 金鵄勲章, Kinshi-kunshō) − order nadawany przez Cesarstwo Japońskie, ustanowiony przez cesarza Mutsuhito (Meiji) 12 lutego 1890 dla uczczenia pamięci pierwszego cesarza Japonii, Jimmu.

  W chwili wybuchu wojny na Pacyfiku dowodził 64 Sentai, wyposażonym w samoloty Nakajima Ki-43 i bazującym w rejonie Kantonu. Wraz z jednostką wziął udział w kampanii malajskiej, doprowadzając ją w okresie swojego dowodzenia do osiągnięcia ponad 260 zwycięstw powietrznych. Sam brał czynny udział w akcjach, co nie było regułą dla oficerów na jego stanowisku. Zginął 22 maja 1942 roku nad Zatoką Bengalską, zestrzelony przez strzelca pokładowego jednego z zaatakowanych bombowców Bristol Blenheim, należących do 60 dywizjonu Royal Air Force. Oficjalnie zaliczono mu kolejnych dziewięć indywidualnych zwycięstw powietrznych, tak że ich liczba wyniosła 18. Pośmiertnie został awansowany do stopnia rikugun shōshō (najniższy stopień generalski w armii cesarskiej) i odznaczony Orderem Złotej Kani. W 1944 roku powstał propagandowy film Katō hayabusa sento-tai, opowiadający o wyczynach dowódcy 64 Sentai i jego jednostki.

  Hisaichi Terauchi (jap. 寺内寿一, Terauchi Hisaichi, ur. 8 sierpnia 1879, zm. 12 czerwca 1946) – generał japoński.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Bibliografia[]

 • Henry Sakaida: Japanese Army Air Force Aces 1937–45. London: 1997. ISBN 1-85532-529-2. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Nakajima Ki-27 (amerykańskie oznaczenie kodowe Nate) – japoński samolot myśliwski zaprojektowany i zbudowany w 1936 roku w wytwórni Nakajima Hikoki K.K. w Ota.
  Zatoka Bengalska (beng. Vagopasagar, birm. Bingali Pinko, ang. Bay of Bengal, hindi Bagal ki Khari) – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m. Temperatura wody waha się w zimie od 25 °C (część północna) do 27 °C (część południowa), w lecie dochodzi do ponad 28 °C. Zasolenie wynosi ok. 30-34‰. Pływy dochodzą do 10,7 m.
  Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.
  Wojna na Pacyfiku – całokształt działań militarnych w czasie II wojny światowej w Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i na obszarach Pacyfiku w okresie od 1937 do 1945 r., które przybrały formę szczególnie natężonego konfliktu w okresie od 7 grudnia 1941 (atak na Pearl Harbor) do 15 sierpnia 1945 (bezwarunkowa kapitulacja Japonii). Wojna toczyła się między Cesarstwem Japonii i jej nielicznymi sojusznikami a siłami alianckimi ze Stanami Zjednoczonymi na czele.
  Luftwaffe (pol. broń powietrzna) – Siły Powietrzne III Rzeszy (1933-1945), powołane 26 lutego 1935 roku rozkazem Hitlera, również oficjalna nazwa powojennych sił powietrznych Republiki Federalnej Niemiec aż do dzisiaj.
  Bristol Blenheim – brytyjski dwusilnikowy lekki bombowiec okresu II wojny światowej, używany także w wersji ciężkiego myśliwca, zaprojektowany i budowany w zakładach Bristol Aeroplane Company.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.