Tatarski Okop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wały grodziska
Przekrój wału

Tatarski Okop - pozostałości grodu państwa wielkomorawskiego, funkcjonującego na przełomie IX i X wieku. Jest jednym z większych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku (pierwotnie zajmowało obszar o powierzchni 4,5 hektara).

Przełęcz Słupicka (320 m n.p.m.) – przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, w Masywie Ślęży, na Przedgórzu Sudeckim.Zamkowa Góra (j. niem. Schloß-Berg) – szczyt (407 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, we Wzgórzach Strzelińskich we Wzgórzach Krzyżowych.

Położenie[ | edytuj kod]

Grodzisko położone jest na Przedgórzu Sudeckim w obrębie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Leży w okolicy Gilowa, ok. 2,5 km na zachód od Niemczy przy drodze prowadzącej do Dzierżoniowa. Zlokalizowane jest na wzniesieniu otoczonym z trzech stron przez głęboką Dolinę Piekielnego Potoku.

Szklary (niem. Gläsendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik.Przełęcz Srebrna (niem. Silberbergpass) – przełęcz górska w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, rozdzielająca Góry Sowie od Gór Bardzkich.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Piława Dolna (niem. Peilau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów.
Gród, gard – prehistoryczna lub średniowieczna osada obronna oznaczająca domostwa, gospodarstwo lub wczesne miasto, anglosaska geard lub yeard – otoczona wałem, murem lub ostrokołem.
Jagielno (niem. Deutsch Jägel) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.
Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich.
Nowa Ruda (niem. Neurode, dial. Noiroode, czes. Nová Ruda) – miasto i gmina leżące w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.
Grochowiec (niem Groch Berg) – wzgórze o wysokości 425 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Obniżeniu Otmuchowskim. Pod względem administracyjnym położone w woj. dolnośląskim, w pow. ząbkowickim.
Samborowice (niem. Polnisch Tschammendorf, od 1922 Alttschammendorf) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.

Reklama