• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tarnowscy - linia rudnicka

  Przeczytaj także...
  Stanisław Tarnowski, hrabia, pseud. Edward Rembowski, Światowid (ur. 7 listopada 1837 w Dzikowie (część Tarnobrzega), zm. 31 grudnia 1917 w Krakowie) – polski historyk literatury, krytyk literacki, publicysta polityczny, przywódca konserwatystów krakowskich, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Akademii Umiejętności w Krakowie.Linia wielowiejsko-dzikowska bierze swój początek bezpośrednio od założyciela rodu Spycimira. Jego syn, Rafał z Tarnowa, poprzez ślub z panią wielowiejską Dzierżką rozpoczął tę gałąź Tarnowskich.
  János Esterházy, również: Ján Esterházi (ur. 14 marca 1901 w Veľkim Zálužiu na Górnych Węgrzech, zm. 8 marca 1957 w Mírovie w Czechosłowacji) – czechosłowacki polityk węgierskiego pochodzenia, działacz mniejszości węgierskiej w I i II Republice oraz w niepodległym państwie słowackim (1939–1945).
  Stanisław Tarnowski - fotografia Ludwiga Angerera wykonana w Wiedniu w roku 1863.

  Linia rudnicka rodu Tarnowskich herbu Leliwa wywodzi się z linii wielowiejsko-dzikowskiej od małżeństwa Jana Bogdana Tarnowskiego i Gabryeli Małachowskiej h. Nałęcz, których syn Stanisław Tarnowski jest pierwszym jej przedstawicielem. Nazwa linii bierze się od majątku w Rudniku nad Sanem, który zakupiwszy Stanisław z żoną Różą-Marią Branicką osiedli.

  Wywód pokoleń []

  Przypisy

  1. Wywód na podstawie Strona Rodu Tarnowskich -Genealogia genealogii na stronie Rodu Tarnowskich, oraz Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego M. J. Minakowskiego.
  2. Wywód pokoleń, jako sporządzony dla Wikipedii, skupia się na przedstawicielach linii, którzy są przynajmniej wzmiankowani w historii lub nieco szerzej opisywani w pamiętnikach i innych publikacjach, których życie w całości lub fragmentarycznie można prześledzić, zatem na pokoleniach z których większość osób już żyje.
  3. Z linii książęcej Esterhazych z Galanty, bo jest też linia hrabiowska, z tej ostatniej pisarz Peter Esterhazy. Elżbieta była matką Jánosa Esterházego  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.