• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tarnovia Tarnów

  Przeczytaj także...
  Klasa okręgowa (lub liga okręgowa) (w województwie zachodniopomorskim liga okręgowa i klasa okręgowa) – szósta w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce (w województwie zachodniopomorskim liga okręgowa to szósty poziom rozgrywek ligowych, natomiast klasa okręgowa to siódmy poziom). Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między IV ligą polską, a klasą A (w województwie zachodniopomorskim między ligą okręgową, a Klasą A, natomiast liga okręgowa to pośredni poziom rozgrywkowy między IV ligą, a klasą okręgową) będąc jednocześnie drugim szczeblem regionalnym (VI poziom ligowy) (w województwie zachodniopomorskim drugim i trzecim szczeblem regionalnym) (VI i VII poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla polskich klubów piłkarskich, grających w grupach okręgowych (swym zasięgiem obejmują one kilka leżących obok siebie powiatów danego województwa). Zwycięzcy każdej z grup klasy okręgowej uzyskują awans do IV ligi polskiej (w województwie zachodniopomorskim zwycięzcy grup ligi okręgowej awansują do IV ligi, a klasy okręgowej do ligi okręgowej), zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup klas A (w województwie zachodniopomorskim najsłabsze drużyny grup ligi okręgowej spadają do klasy okręgowej, a najsłabsze zespoły klasy okręgowej spadają do Klasy A). Zarządzana przez – działające w imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Okręgowe Związki Piłki Nożnej.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.

  Tarnovia Tarnów – klub sportowy z siedzibą w Tarnowie założony w 1909 roku.

  Oficjalnie przyjmuje się że Tarnovia powstała w 1909 r. w chwili połączenia KS Pogoń Tarnów z Biało-Czerwonymi Tarnów. Nie jest znana dokładna data dzienna, bowiem istnieje jedynie kopia legitymacji piłkarza z 25 września, wtedy jeszcze zawodnika Pogoni. Można z tego wywnioskować, że do połączenia klubów musiało dojść po 25 września 1908 r.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Miejski Klub Sportowy Sandecja Nowy Sącz – klub sportowy z Nowego Sącza, którego drużyna piłkarska występuje obecnie w I lidze.

  Największy sukces to gra w ekstraklasie w sezonie 1948. Ostatecznie Tarnovia zajęła 11 miejsce z 22 punktami i 10 zwycięstwami na koncie i spadła do II ligi. Najsłynniejszym piłkarzem Tarnovii w historii był Antoni Barwiński, który był 18-krotnym reprezentantem Polski.

  Obecnie w klubie istnieją sekcje: piłki nożnej kobiet i mężczyzn, siatkówki kobiet i mężczyzn, tenisa stołowego kobiet i mężczyzn, wspinaczki sportowej oraz boksu.

  Antoni Tadeusz Barwiński (ur. 9 czerwca 1923 w Jaśle, zm. 5 stycznia 2005 w Tarnowie) – piłkarz, reprezentant Polski.Tenis stołowy (znany jako ping-pong) - gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

  Dotychczasowe nazwy[]

 • 1909 - Tarnovia-Czarni, Tarnovia-Pogoń
 • 1918 - Sokoli Klub Sportowy Tarnovia
 • 1945 - Towarzystwo Sportowe Tarnovia
 • 1950 - Związkowy Klub Sportowy Ogniwo-Tarnovia
 • 1954 - Tarnowski Klub Sportowy Sparta-Tarnovia
 • 1957 - Klub Sportowy Start-Tarnovia
 • 1979 - Międzyzakładowy Klub Sportowy Tarnovia
 • 1981 - Miejski Klub Sportowy Tarnovia
 • Obecna sytuacja klubu[]

  Po sezonie 2005/2006 w wyniku reorganizacji rozgrywek IV ligi Tarnovia spadła do nowo utworzonej tarnowskiej grupy klasy okręgowej. Przed reorganizacją w województwie małopolskim istniały dwie, liczące po 16 zespołów grupy IV ligi - krakowska i tarnowsko-nowosądecka. Aby zachować możliwość gry w kolejnym sezonie w rozgrywkach tej klasy, należało uzyskać co najmniej 8 miejsce w tabeli. Piłkarze Tarnovii zdołali wywalczyć na murawie tylko 38 pkt i do upragnionego 8 miejsca, które zajmował drugi skład Sandecji Nowy Sącz stracili 7 oczek. W następstwie tego pierwszy skład najstarszego tarnowskiego klubu został rozwiązany, a w okręgówce występują niejako rezerwy, choć większość piłkarzy grających w poprzednim sezonie w pierwszej drużynie Tarnovii gra dalej.

  Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.Małopolska grupa IV ligi jest jedną z 18 grup IV ligi. Dzieli się na dwie grupy, której rozgrywki toczą się w ramach IV ligi. Występują w niej 32 drużyny z województwa małopolskiego. Opiekunem rozgrywek jest Małopolski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Krakowie. Do sezonu 2005/2006 rozgrywki toczyły się w dwóch grupach: krakowskiej i nowosądecko-tarnowskiej, której mistrzowie grali baraż o awans do III ligi. Później doszło do fuzji obu grup. Od sezonu 2011/2012 znów podzielono drużyny na dwie grupy małopolskie (zachodnia i wschodnia).

  Stroje[]

  Koszulki:

 • 2 białe i 1 czerwony, pionowe pasy
 • rękawy białe
 • Spodenki:

 • czerwone
 • Getry:

 • białe w czerwone poziome paski
 • Kadra na sezon 2014/2015[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Nieoficjalna strona klubu
 • Strona sekcji kobiecej piłki nożnej
 • Forum kibiców Tarnovii
 • Strona sekcji wspinaczkowej MKS Tarnovia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.