• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tarn - rzeka

  Przeczytaj także...
  Masyw Centralny (fr. Massif central) – wyżynno-górska kraina w środkowej i południowej Francji, zajmująca powierzchnię około 85 tys. km². Wznosi się średnio 400-700 m n.p.m., a najwyższym szczytem jest położony w północnej części Puy de Sancy (1885 m n.p.m.), będący częścią krawędzi krateru wulkanu Mont Dore. Doliny rzek (m.in. Loary, Allier, Dordogne, Lot i Tarn) rozdzielają go na odrębne płaskowyże i grupy górskie. Najciekawsza z nich to położone w południowej części Sewenny.Wiadukt Millau (fr. Viaduc de Millau) – wiadukt w ciągu autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji, w pobliżu miasta Millau.
  Agout – rzeka we Francji o długości 195 kilometrów, lewy dopływ Tarn. Źródło rzeki znajduje się w Masywie Centralnym na terenie parku regionalnego Haut-Languedoc.
  Rzeka Tarn na wyżynie Causses

  Tarn, rzeka w południowej Francji, prawy dopływ Garonny o długości 380 km i powierzchni dorzecza 15 700 km².

  Rzeka wypływa ze źródeł na południowym zboczu masywu Lozère w Sewennach, płynie przez Masyw Centralny i Basen Akwitański, na wyżynie Causses (między Sainte-Énimie i Peyreleau) tworzy malowniczy, kręty wąwóz o głębokości 400-600 m, a do Garonny uchodzi na południowy zachód od Moissac.

  Dourdou de Camarès – rzeka we Francji o długości 86,9 kilometrów, lewy dopływ Tarn. Źródło rzeki znajduje się w parku regionalnym Haut-Languedoc (fr. Parc naturel régional du Haut-Languedoc) w gminie Murat-sur-Vèbre.Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.

  Poniżej miasta Millau nad Tarnem zbudowano w latach 2001-2004 najwyższy na świecie most - wiadukt Millau - o długości 2,46 km, szerokości 32 m i wysokości 270 m.

  Główne dopływy:

 • lewe: Tarnon, Jonte, Dourbie, Dourdou de Camarès, Rance, Agout;
 • prawe: Aveyron.
 • Ważniejsze miejscowości nad Tarnem: Millau, Albi, Gaillac, Lisle-sur-Tarn, Rabastens, Montauban, Moissac.


  Montauban (oksyt. Montalban) - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Tarn i Garonna.Albi – miejscowość i gmina we Francji, na północny wschód od Tuluzy, w regionie Midi-Pireneje, w departamencie Tarn. Ośrodek administracyjny departamentu Tarn. W 2010 roku miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tarnon – rzeka we Francji, przepływająca przez teren departamentu Lozère, o długości 38,9 km. Stanowi lewy dopływ rzeki Tarn.
  Garonna (franc. Garonne) - rzeka w południowo-zachodniej Francji. Jej źródła znajdują się w Pirenejach na terytorium Hiszpanii.
  Dourbie – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Gard i Aveyron, o długości 71,9 km. Stanowi dopływ rzeki Tarn.
  Aveyron rzeka w południowej Francji, wypływa z Masywu Centralnego w okolicach Sévérac-le-Château, przepływa przez teren departamentów Aveyron, Tarn oraz Tarn i Garonna. Uchodzi do rzeki Tarn; ma 290,7 km długości.
  Sewenny (fr. Cévennes, oksyt.: Cevenas) – łańcuch górski we Francji, w południowej części Masywu Centralnego. Znajduje się w departamentach Gard, Lozère, Ardèche i Hérault.
  Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.