• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tarn - rzeka

  Przeczytaj także...
  Le Rozier – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Lozère. W 2013 roku jej populacja wynosiła 151 mieszkańców. Przez gminę przepływa rzeka Tarn (rzeka). Wiadukt Millau (fr. Viaduc de Millau) – wiadukt w ciągu autostrady A75 nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji, w pobliżu miasta Millau.
  Saint-Rome-de-Tarn – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Aveyron. W 2013 roku jej populacja wynosiła 875 mieszkańców. Przez gminę przepływa rzeka Tarn (rzeka). Gmina położona jest na terenie Parku Regionalnego Grands Causses.

  Tarnrzeka w południowej Francji przepływająca przez teren departamentów Lozère, Aveyron, Tarn, Tarn i Garonna oraz Górna Garonna. Ma długość 380,2 km. Stanowi prawy dopływ Garonny.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Tarn ma swoje źródła na wysokości 1551 m n.p.m. na stokach masywu Mont Lozère, w gminie Le Pont-de-Montvert, na terenie Parku Narodowego Sewennów. Rzeka generalnie płynie w kierunku zachodnim. Uchodzi do Garonny na granicy gmin Boudou i Saint-Nicolas-de-la-Grave, w pobliżu miasta Castelsarrasin. Przeciętny spadek koryta rzeki wynosi 0,39%. Pomiędzy miejscowościami Ispagnac i Le Rozier rzeka przez tysiąclecia wyrzeźbiła wąwóz Gorges du Tarn, rozdzielający obecnie wapienne płaskowyże Causse Méjean i Causse de Sauveterre. Strome zbocza wznoszą się do około 500 m ponad dno doliny.

  Tarn i Garonna (fr. Tarn-et-Garonne [taʀnegaˈʀɔn]) – francuski departament, położony w regionie Oksytania. Utworzony został 21 listopada 1808. Departament oznaczony jest liczbą 82. Tarn [ˈtaʀn] - francuski departament położony w regionie Oksytania. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. Departament oznaczony jest liczbą 81.

  Tarn płynie na terenie pięciu departamentów, w tym na obszarze 104 gmin. Rzeka przepływa między innymi przez Florac, Millau, Saint-Rome-de-Tarn, Albi, Gaillac, Montauban czy Moissac.

  16 grudnia 2004 roku nad doliną Tarnu w Millau otwarto wiadukt Millau, którym biegnie autostrada A75. Jego budowa rozpoczęła się w 2001 roku.

  Hydrologia[ | edytuj kod]

  Stary most (fr. Pont Vieux) w Montauban

  Uśredniony roczny przepływ rzeki Tarn wynosi 233,0 m³/s. Dane hydrologiczne zostały pozyskane w latach 1923–1979 w miejscowości Moissac (Sainte-Livrade) i obliczone na 2017 rok. Największy przepływ notowany jest w marcu (401,0 m³/s), a najmniejszy w sierpniu – 54,9 m³/s.

  Boudou – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Tarn i Garonna. W 2013 roku jej populacja wynosiła 730 mieszkańców. Na granicy gmin Boudou i Saint-Nicolas-de-la-Grave rzeka Tarn uchodzi do Garonny. Montauban (oksyt. Montalban) - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Tarn i Garonna.

  Źródło: EauFrance

  Dopływy[ | edytuj kod]

  Tarn ma nazwanych 39 dopływów o długości co najmniej 10 km. Są to:

  Rekreacja[ | edytuj kod]

  Kajakarstwo na rzece Tarn

  Rzeka ma znaczenie rekreacyjne. Główna aktywność skupia się w Gorges du Tarn, gdzie uprawiane są między innymi kajakarstwo, rafting czy speleologia.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Przedział ufności – 95%

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fiche cours d’eau – Le Tarn (O---0100) (fr.). SANDRE. [dostęp 25 lipca 2017].
  2. Ministère de l’Ecologie, du Développement Durable et de l’Energie 2015: Le Tarn à Moissac [Sainte-Livrade] (fr.). EauFrance. [dostęp 25 lipca 2017].
  3. Atlas Routier France 2014. Michelin, 2014, s. 265, 277–278, 280–283, 297–300. ISBN 978-2-06-719261-4. (fr.)
  4. Rivière Le Tarn (fr.). annuaire-mairie.fr. [dostęp 26 lipca 2017].
  5. Gorges du Tarn (fr.). Lozère-tourisme.com. [dostęp 26 lipca 2017].
  6. Le Viaduc de Millau. Un ouvrage, un patrimoine (fr.). leviaducdemillau.com. [dostęp 26 lipca 2017].
  Ispagnac – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Lozère. W 2013 roku jej populacja wynosiła 889 mieszkańców. Przez gminę przepływa rzeka Tarn. Castelsarrasin – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Tarn i Garonna. W 2013 roku jej populacja wynosiła 14 216 mieszkańców. Przez gminę przepływa rzeka Tarn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Aveyron – francuski departament położony w regionie Oksytania. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. Departament oznaczony jest liczbą 12.
  Park Narodowy Sewennów (fr. Parc national des Cévennes) – jeden z najbardziej znanych francuskich parków narodowych. Znajduje się w masywie Sewennów. Miejsce ochrony wielu gatunków zwierząt. Niektóre z nich, jak na przykład jeleń czerwony, zostały tu odtworzone. Park istnieje od 1970 roku i ma powierzchnię 910 km. Konieczność ochrony tych obszarów pojawiła się tu wraz z przybyciem nowych osadników, którzy przybyli tu w latach 60. XIX wieku. Zastali oni bardzo zdegradowane obszary, z wytrzebionymi naturalnymi siedliskami. Postanowiono przywrócić ich równowagę. Ciekawym obiektem w Parku jest Mont Lozère - góra osiągająca wysokość 1699 metrów. Jest ona bardzo często odwiedzana przez turystów, ze względu na malowniczą okolicę. Ciekawym miejscem są w tym Parku Narodowym również Doliny Seweńskie, gdzie rosną słodkie kasztany. Jest to teren o ciekawej rzeźbie terenu, z interesującymi formami morfologicznymi.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Garonna (franc. Garonne) - rzeka w południowo-zachodniej Francji. Jej źródła znajdują się w Pirenejach na terytorium Hiszpanii.
  Górna Garonna (fr. Haute-Garonne) - francuski departament położony w regionie Midi-Pyrénées. Departament oznaczony jest liczbą 31.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.962 sek.