Tarczyn (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tarczyn (daw. gmina Komorniki) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim (w latach 1999–2002 należała do powiatu grójeckiego). W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie warszawskim.

Marylka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Tarczyn, leżąca ok. 30 km od centrum Warszawy, ok. 15 km od siedziby powiatu Piaseczno i ok. 5 km od siedziby gminy Tarczyn. Wieś jest siedzibą sołectwa Korzeniówka-Marylka.Stefanówka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Tarczyn. Częścią wsi są Brominy.

Siedziba gminy to Tarczyn.

Według danych z 31 grudnia 2017 gminę zamieszkiwało 11 415 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 11 567 osób.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gmina Tarczyn ma obszar 114,15 km², w tym:

 • użytki rolne: 75%
 • użytki leśne: 14%
 • Gmina stanowi 8,25% powierzchni powiatu.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Many – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Tarczyn. W niej znajduje się gospodarstwo, które jest wykorzystywane do scen plenerowych serialu "Złotopolscy".

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina Tarczyn znajduje się w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie piaseczyńskim. Graniczy z gminami: Żabia Wola, Nadarzyn, Lesznowola, Piaseczno, Prażmów, Pniewy i Grójec. Wschodnią granicę wyznacza rzeka Jeziorka.

  Gmina leży na pograniczu Równiny Łowicko–Błońskiej, Równiny Warszawskiej i Wysoczyzny Rawskiej. Część obszaru gminy należy do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

  Równina Warszawska (318.76) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowo-wschodniej Polsce, stanowiący centralną część Niziny Środkowomazowieckiej. Region graniczy od północy z Kotliną Warszawską, od zachodu z Równiną Łowicko-Błońską i Wysoczyzną Rawską, od południa z Równiną Kozienicką, a od wschodu z Doliną Środkowej Wisły; na południowym zachodzie region styka się z Doliną Białobrzeską. Równina Warszawska leży w całości w obrębie woj. mazowieckiego.Kotorydz – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Tarczyn. Około 500 ludzi.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Chojnowski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy leżący na Równinie Warszawskiej i skraju Doliny Środkowej Wisły – na południe od Warszawy, na lewym brzegu Wisły. W całości leży na terenie powiatu piaseczyńskiego. Powołany rozporządzeniem Wojewody Warszawskiego z dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia Chojnowskiego Parku Krajobrazowego (Dz.Urz.Woj.War. Nr 9, poz.100), co po zmianie prawa ochrony przyrody zostało potwierdzone rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 4 kwietnia 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 75, poz. 1976). Od roku 2010 wchodzi w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, wraz z parkami krajobrazowymi Mazowieckim, Brudzeńskim (z którymi już wcześniej tworzył zespół), Kozienickim i Nadbużańskim. Jest elementem Zielonego Pierścienia Warszawy i pasa obszarów chronionych ciągnącego się od Mazowieckiego PK po Bolimowski Park Krajobrazowy.
  Gmina Prażmów (do 1952 gmina Wągrodno, 1952-54 gmina Wola Wągrodzka) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.
  Rembertów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Tarczyn. Przy trasie E77 znajduje się zakład Perfetti Van Melle Corporation produkujący słodycze takie jak popularne cukierki mentos; na uwagę zasługuje też wiatrak o mocy 250kW, który jest rzadkością na Mazowszu. Do Rembertowa należy przysiółek Cieśle. Miejscowość ta zawdzięcza swoją nazwę właścicielowi tamtejszych włości Rembiertowskim. W swojej długiej liczącej 590-letniej historii nazywała się Rembiertowem oraz Rembertowem Grójeckim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.
  Gmina Piaseczno – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, granicząca z warszawską dzielnicą Ursynów. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim. Siedzibą gminy jest Piaseczno.
  Prace Duże – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Tarczyn. Częścią sołectwa Prace Duże jest wieś Leśna Polana.
  Równina Łowicko-Błońska (318.72) – równina będąca południowo-zachodnią częścią Niziny Środkowomazowieckiej. Leży ona na południe od dolin Wisły i Bzury.
  Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu – układ powiązanych przestrzennie terenów w województwie mazowieckim (pierwotnie w województwie stołecznym warszawskim), wyróżniających się krajobrazowo, o zróżnicowanych ekosystemach, cennych ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z masową turystyką i wypoczynkiem, lub stanowiących istniejące albo odtwarzane korytarze ekologiczne. Wiąże on te tereny z krajowym systemem obszarów chronionych.

  Reklama