• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tarawa

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Bairiki - miasto na wyspie Bairiki, na atolu Tarawa w grupie wysp Gilberta, w jednostce administracyjnej South Tarawa faktyczna stolica Kiribati. Jest to główne centrum administracyjne republiki Kiribati (siedziba prezydenta i większości ministerstw), ale parlament został przeniesiony na wyspę Ambo, jest też siedzibą katolickiej diecezji Tarawa i Nauru. Ludność 36,7 tys. (2000)
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Tarawa – główny atol wyspiarskiego państwa Kiribati, położony w środkowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Gilberta. Znajduje się tu stolica kraju Bairiki. Atol jest zamieszkany przez ok. 32 500 osób, posługujących się na co dzień językiem angielskim oraz językiem kiribati. Atol ten jest też siedzibą władz jednego z sześciu dystryktów Kiribati, a także lokalnej rady wyspiarskiej, jednej z 21 w tym państwie. Na wyspie znajduje się miasto Buariki.

  Język kiribati (wymawiane kiribas, inna nazwa: język gilbertański, także: język tungaru) – język mikronezyjski (z grupy języków oceanicznych), używany przez ok. 67-70 tys. mieszkańców wysp Kiribati oraz Fidżi, Nauru i Wysp Cooka, a także mniejszości narodowe w USA i Tokelau.Walki o Wyspy Gilberta – kombinowana operacja desantowa, przeprowadzona w listopadzie 1943 roku w ramach operacji Galvanic przez wojska amerykańskie w czasie wojny na Pacyfiku, mająca za zadanie odbicie z rąk japońskich atoli Tarawa i Makin w archipelagu Wysp Gilberta.
  Rafa koralowa w atolu Tarawa

  W atolu używany jest dialekt języka kiribati, nazwany tarawa. Posługuje się nim ok. 3 tys. osób. Różnica pomiędzy standardowym językiem a dialektem polega na innej wymowie i akcentowaniu pierwszej sylaby, a także różnicach leksykalnych. Dialektem posługuje się ludność na wyspach Bairiki i Bonriki.

  Buariki - miasto i wysepka w Kiribati; na atolu Tarawa, w archipelagu Wysp Gilberta na Oceanie Spokojnym; 3 497 mieszkańców (2013).Okręty US Navy o nazwie USS "Tarawa", pochodzącej od wyspy Tarawa - miejsca krwawych walk w czasie II wojny światowej:

  Wyspa jest szerzej znana dzięki krwawej bitwie, jaka rozegrała się tutaj podczas II wojny światowej, pomiędzy okupującymi wyspy Japończykami a amerykańską piechotą morską.

  Nazwę "Tarawa" noszą dwa okręty amerykańskie.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  United States Marine Corps (Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USMC, w skrócie Marines) - jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. W kwietniu 2006 służyło w nim 178 tys. żołnierzy. Rezerwa Korpusu Piechoty Morskiej (Marine Corps Reserve) liczyła w 2004 102 tys. żołnierzy. Jakkolwiek Korpus jest osobną służbą, wraz z marynarka wojenną Stanów Zjednoczonych podlega kierującemu Departamentem Marynarki sekretarzowi marynarki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.