• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Taras Szełestiuk

  Przeczytaj także...
  Sumy (ukr. Суми) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy nad rzeką Psioł, przy granicy z Rosją, stolica obwodu sumskiego. Ma 302 tys. mieszkańców.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Taras Szełestiuk (ukr. Тарас Олександрович Шелестюк; ur. 30 listopada 1985 w Sumy) – ukraiński bokser wagi półśredniej, brązowy medalista olimpijski, mistrz świata i medalista mistrzostw Europy.

  16. Mistrzostwa Świata w Boksie − mistrzostwa świata w boksie, które odbyły się w dniach 26 września − 8 października 2011 roku w Kompleksie Sportowo-Koncertowym im. Heydəra Əliyeva w Baku. Zawody stanowiły jednocześnie turniej eliminacyjny na igrzyska olimpijskie w Londynie (wstępną kwalifikację zapewniło sobie 10 najlepszych bokserów z każdej kategorii wagowej − z wyjątkiem ciężkiej i superciężkiej, w których zakwalifikowało się najlepszych 6).Mistrzostwa Europy w boksie amatorskim rozgrywane są od 1925 (mężczyźni) i od 2001 (kobiety). Organizatorem mistrzostw jest EUBC (dawniej EABA).

  W 2011 roku, podczas mistrzostw świata amatorów w Baku zdobył złoty medal w kategorii półśredniej (do 69 kg). Rok wcześniej, w 2010 roku w Moskwie zdobył brązowy medal mistrzostw Europy. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie zdobył brązowy medal w kategorii do 69 kg.

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Mistrzostwa świata w boksie mężczyzn − obok igrzysk olimpijskich najbardziej prestiżowy turniej w boksie amatorskim. Mistrzostwa organizowane są przez AIBA od 1974 roku (począwszy od 1989 roku co dwa lata).

  Przypisy

  1. AIBA World Boxing Championships Baku 2011 - Men's Welter 69kg - Draw Sheet (ang.). AIBA, 8 października 2011. [dostęp 23 grudnia 2011].

  Linki zewnętrzne[]

 • Taras Szelestiuk na stronie AIBA
 • Taras Szelestiuk na stronie Ukraińskiej Federacji Bokserskiej
 • Baku (azer. Bakı) – stolica i największe miasto Azerbejdżanu. Najstarszy i największy port na Morzu Kaspijskim, położony we wschodniej części kraju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.