• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Taniec towarzyski  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Carioca (pol.: karioka) - taniec towarzyski, rodzaj samby. Nazwa pochodzi z języka portugalskiego i oznacza mieszkańca Rio de Janeiro.Kongi (rodzaj żeński, oryginalna pisownia – congas) to rodzina bębnów kubańskich wywodzących się z Afryki. W odróżnieniu od większości afrykańskich bębnów kong nie robi się z wydrążonych pni drzew, lecz, na podobieństwo beczek, z listew. W konstrukcji kongi możemy wyróżnić dwa główne elementy – opisany już korpus oraz naciąg, na który składa się naturalna lub syntetyczna (nasączona syntetycznymi środkami) skóra, przymocowana metalową obręczą.
  Turnieje taneczne[ | edytuj kod]

  Na turniejach tańca towarzyskiego organizowanych przez członków Polskiego Towarzystwa Tanecznego,World Dance Council, wszystkie kategorie oceniane są oddzielne. Uczestnicy oddzielnie tańczą tańce latynoamerykańskie (LA) i tańce standardowe (ST) – różni się także ubiór przy tańczeniu obu tych rodzajów tańców. Do „D” klasy tanecznej tańczy się po cztery tańce LA – Samba, Cha cha cha, Rumba, Jive i po cztery tańce ST – Walc angielski, Tango, Walc wiedeński, Quickstep. Od „D” klasy dochodzi jeden taniec LA – Pasodoble i jeden taniec ST – Foxtrot (chociaż w innych krajach bywa inaczej np. w Niemczech Foxtrot zamiast walca wiedeńskiego tańczy się od początku, a Walc wiedeński dopiero od klasy C). Od klasy D (a w kategoriach seniorów w każdej klasie) tancerze mogą startować i uzyskiwać wyższe klasy w obu stylach niezależnie od siebie, w klasach niższych startują w kombinacji 8 lub 6 tańców w zależności od kategorii wiekowej.

  Boogie-woogie – styl gry fortepianowej zapoczątkowany przez Afroamerykanów, przeważnie w instrumentalnym bluesie, z charakterystycznymi, mocnymi figurami basowymi. Rozwinął się po 1920 roku w Chicago i St. Louis.Calypso – gatunek muzyczny pochodzenia afrykańskiego, w metrum 2/4 lub 4/4,. Także nazwa tańca towarzyskiego, którego muzyka oparta jest na improwizowanej balladzie w rytmie afrykańskim z wysp Ameryki Środkowej. Nazwa muzyki (stosowana od lat 30. XX w.), nawiązująca do imienia nimfy Kalipso, jest zniekształceniem wcześniejszych określeń wywodzących się z etymologii języków afrykańskich.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Oceniana na turniejach tańca towarzyskiego w kategoriach Hobby w Czechach i niektórych okręgach PTT.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lambeth walk – taniec towarzyski. Charakteryzuje się żywotnością. Największy rozkwit zanotował w latach 1938-1939.
  Country-dance – taniec ludowy pochodzenia angielskiego. Popularny w XVII i XVIII wieku. Tańczony w grupach. Zbudowany jest z ośmiu taktów, w każdym z nich znajdują się 4 nuty. Typowym Country-dance jest Bloomsbury Market - skomponowany około 1703 roku.
  Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT) – polskie stowarzyszenie kulturalno-sportowe, organizacja zajmująca się promocją tańca towarzyskiego w Polsce. Organizator polskich i międzynarodowych turniejów sportowych. Jej początki sięgają 1956 roku. Założycielem jest prof. Marian Wieczysty. Organizacja współpracuje z IDSF WRRC i IDO.
  Vernon i Irene Castle – tancerze m.in. tanga argentyńskiego. W początkach 20 wieku byli jedną z najbardziej wpływową parą tancerzy, którzy spopularyzowali nowoczesny taniec w Stanach Zjednoczonych.
  Polka (cz. pulka - półkole, półkrok) - powszechny w wielu krajach taniec ludowy, w metrum 2/4, w szybkim tempie. Wielu etnografów i etnochoreologów wskazuje na czeskie pochodzenie tańca. Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec polski już w XIX w., znany we wszystkich regionach etnograficznych, z Podhalem włącznie. (polka sądecka)
  Kizomba - gatunek muzyki oraz styl tańca stworzony w Angoli, a adoptowany w Portugalii oraz powoli na parkietach pozostałych krajów europejskich. W piosenkach, śpiewanych głównie w języku portugalskim, ale również w ostatnim czasie we francuskich i angielskim, delikatna, romantyczna nuta przeplata się z rytmami afrykańskimi. Kizombę tańczy się w zmysłowy, delikatny sposób, w bliskim trzymaniu partnerów. Kizomba jest dość często uważana za rodzaj muzyki portugalskiej nie tylko ze względu na język, ale i jej popularność wśród Portugalczyków.
  Shimmy (zw. też: Shimmy-sha-wabble, Hootchy-Kootchy) - taniec związany z jazzem, narodził się w Stanach Zjednoczonych po I wojnie światowej. Można go tańczyć w takcie 2/2 bądź 2/4. Jest szybszy od fokstrota W tańcu korpus tancerza pozostaje w bezruchu, porusza natomiast ramionami na zmianę do przodu i do tyłu (kiedy prawie ramię wysuwa się do przodu, lewe przesuwa się do tyłu). Pomocne może być trzymanie rąk lekko zgiętych w łokciach; kiedy ramiona się poruszają - dłonie utrzymywane są w tej samej pozycji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.