• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tangshan

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Tangshan (chiń. 唐山; pinyin: Tángshān) – miasto o statusie prefektury miejskiej w Chinach, we wschodniej części prowincji Hebei, około 145 km na wschód od Pekinu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 627 819. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 11 022 165 mieszkańców.

  Lincoln – miasto w Wielkiej Brytanii, w środkowowschodniej Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Lincolnshire. Liczba ludności miasta wynosi 85 595 (2001), a powierzchnia 35,69 km². Lincoln jest jednym z trzech najstarszych miast angielskich, tutaj rzymska armia wybudowała między 50 a 60 r. n.e. bastion dla legionu IX Hispana. Dziś Lincoln to ważny ośrodek administracyjny, edukacyjny (uniwersytet) i usługowy z różnorodnym przemysłem (także branży nowych technologii). Miasto jest także popularnym miejscem odwiedzin turystów, szczególnie z racji średniowiecznej katedry (Lincoln Cathedral) oraz zamku (Lincoln Castle).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Miasto stanowi główny ośrodek przemysłowy Kajluańskiego Zagłębia Węglowego. Rozwinięty przemysł wydobywczy (węgiel kamienny), hutniczy, koksochemiczny, maszynowy, cementowy, ceramiczny i włókeinniczy. Tangshan jest ważnym węzłem komunikacyjnym.

  Tangshan powstało w latach 40. XX wieku z połączenia rozproszonych osad górniczych. Miasto zostało poważnie zniszczone przez silne trzęsienie ziemi o sile 8,2 w skali Richtera, które nawiedziło je rankiem 28 lipca 1976 roku. Oficjalne dane o liczbie ofiar wstrząsu mówią o 240–255 tys. zabitych, choć niektórzy eksperci szacują, że liczba mogła być nawet trzy razy większa.

  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • Groby królewskie z dynastii Qing.
 • Góra Jingzhong, święte miejsce dla wyznawców buddyzmu.
 • Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Prefektura miejska Tangshan podzielona jest na:

  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
 • 6 dzielnic: Lubei, Lunan, Guye, Kaiping, Fengrun, Fengnan,
 • 3 miasta: Zunhua, Qian’an, Luanzhou,
 • 5 powiatów: Luannan, Laoting, Qianxi, Yutian, Tanghai.
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Cedar Rapids
 • Wielka Brytania Lincoln
 • Szwecja Malmö
 • Japonia Sakata
 • Polska Żyrardów
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tangshan (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-12-09].
  2. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-12-09].
  3. Tangshan, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-09].
  4. Andrzej Maryański, Andrzej Halimarski: Chiny. red. Hanna Krzysztofik. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1980, s. 226. ISBN 83-01-00952-7.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Cedar Rapids - miasto w USA, we wschodniej części stanu Iowa, nad rzeką Cedar (dopływ Missisipi). Około 124,4 tys. mieszkańców (2006). Jest drugim miastem stanu według liczby mieszkańców (po Des Moines). W mieście znajduje się pierwszy meczet zbudowany na terytorium USA (z 1934 roku).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Qian’an (chin.: 迁安; pinyin: Qiān’ān) – miasto na prawach powiatu we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei, w prefekturze miejskiej Tangshan. W 1999 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 648 197.
  Trzęsienie ziemi w Tangshan (唐山大地震) – trzęsienie ziemi, które nawiedziło 28 lipca 1976 o godz. 3:52 chińskie miasto Tangshan i jego okolice. Uznawane jest za najtragiczniejsze trzęsienie w czasach nowożytnych – oficjalne dane władz chińskich mówią o 242 419 ofiarach, choć niektóre źródła szacują ich liczbę na trzykrotnie większą. Trzęsienie miało siłę 8,2 w skali Richtera, podczas gdy oficjalne źródła rządowe mówią o sile 7,5 lub 7,8.
  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Kajluańskie Zagłębie Węglowe (chiń. upr.: 开滦煤田; pinyin: Kāiluán méitián) – zagłębie węgla kamiennego we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei, położone na terenie prefektury miejskiej Tangshan i obejmujące powierzchnię ok. 550 km². Średnie roczne wydobycie węgla wynosi ok. 20 mln ton; potwierdzone zasoby węgla w zagłębiu wynoszą 4 mld ton. Nazwa Kailuan (开滦) powstała z połączenia nazw Kaiping i Luan, głównych ośrodków zagłębia.
  Sakata (jap. 酒田市 Sakata-shi) – miasto w Japonii (Honsiu), nad Morzem Japońskim, w prefekturze Yamagata.
  Zunhua (chiń.: 遵化; pinyin: Zūnhuà) – miasto na prawach powiatu we wschodnich Chinach, w prowincji Hebei, w prefekturze miejskiej Tangshan, u podnóży Yan Shan. W 2000 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 683 662. Ośrodek przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysłu chemicznego, metalowego, a także wyrobu biżuterii

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.