• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tang Zhongzong

  Przeczytaj także...
  Cesarz Gaozong z dynastii Tang – trzeci władca tej dynastii, panujący w latach 649-683 (pod koniec jego życia faktyczną władzę sprawowała jego żona, cesarzowa Wu Zetian).Tang Ruizong (唐睿宗), imię osobiste Li Dan (李旦), znany również jako Li Xulun (李旭輪), Li Lun (李輪), Wu Lun (武輪) i Wu Dan (武旦) (ur. 22 czerwca 662, zm. 13 lipca 716) – cesarz Chin z dynastii Tang, panujący w latach 684-690 (formalnie, faktycznie władzę sprawowała jego matka, Wu Zetian, która ostatecznie odsunęła go od władzy i ogłosiła się cesarzem), jako następca brata Zhongzonga i ponownie w latach 710-712, ósmy syn cesarza Gaozonga i czwarty cesarzowej Wu Zetian.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Zhongzong, imię osobiste Li Zhe, w latach wygnania nosił imię Lu Ling (ur. 26 listopada 656, zm. 3 lipca 710) – cesarz Chin z dynastii Tang, panujący krótko w roku 684 i ponownie od 705, syn cesarza Gaozonga i kobiety-cesarza Wu Zetian.

  Syn i czwarte dziecko pary cesarskiej początkowo miał być mnichem buddyjskim. Śmierć najstarszego brata, księcia Li Honga i wygnanie, a następnie samobójstwo księcia Xiana utorowały mu jednak drogę do tronu. W 683 roku zmarł cesarz Gaozong, od kilku lat faktycznie znajdujący się w cieniu sprawującej regencję Wu Zetian. Zhongzong objął tron, jednak po zaledwie sześciu tygodniach rządów został obalony przez matkę. Wygnano go na południe, a Wu wyniosła na tron jego bezwolnego młodszego brata Ruizonga, którego także obaliła w 690 roku, przejmując pełnię władzy.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Zhongzong powrócił z wygnania w 698 roku i został ponownie mianowany następcą tronu. Objął władzę w 705 roku, kiedy to w wyniku przewrotu pałacowego obalono kobietę-cesarza Wu. Nie dane mu było długo cieszyć się władzą – zaledwie pięć lat później został otruty przez swoją żonę, cesarzową Wei. Siostra Zhongzonga, księżniczka Taiping, odsunęła od sukcesji jego potomstwo i na tronie cesarskim ponownie zasiadł Ruizong.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 3 lipca jest 184. (w latach przestępnych 185.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 181 dni. Jest to środkowy dzień roku w latach przestępnych.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jonathan Clemens: Wu, chińska cesarzowa. Warszawa: Świat Książki, 2009. ISBN 978-83-247-1097-3.
 • Dynastia Tang (chiń. 唐朝; pinyin: Táng Cháo; wym. [tʰɑ̌ŋ tʂʰɑ̌ʊ]; język średniochiński: dhɑng) (18 czerwca 618 – 1 czerwca 907) – dynastia cesarska w Chinach, następczyni dynastii Sui i poprzedniczka Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw. Została założona przez ród Li (李), który przechwycił władzę w czasie upadku dynastii Sui. Rządy dynastii zostały na krótko przerwane przez tzw. drugą dynastię Zhou (8 października 690 – 3 marca 705), kiedy to tron objęła cesarzowa Wu Zetian, pierwsza i jedyna kobieta bezpośrednio (a nie np. jako regentka) rządząca Chinami. 26 listopada jest 330. (w latach przestępnych 331.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 35 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wu Zetian (chiń. upr.: 武则天; chiń. trad.: 武則天; pinyin: Wǔ Zétiān); właśc. 武曌, Wu Zhao (ur. 17 lutego 625 r., zm. 16 grudnia 705 r.) – pierwsza i jedyna kobieta cesarz w historii Chin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.