• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tampa Bay Rays

  Przeczytaj także...
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.
  Saint Petersburg – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, na półwyspie Pinellas, nad Zatoką Tampa (Zatoka Meksykańska), w zespole miejskim Tampa-Saint Petersburg-Clearwater. Liczba ludności wynosi około 244,7 tys. mieszkańców.

  Tampa Bay Rays – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Tropicana Field

  W marcu 1995 zarząd ligi ogłosił, iż począwszy od sezonu 1998 w Major League Baseball wystąpią dwa nowe zespoły, Tampa Bay Devil Rays oraz Arizona Diamondbacks. Klub podpisał z miastem St. Petersburg trzydziestoletnią umowę na wynajem stadionu Tropicana Field. W 1997 zespół Tampa Bay Devil Rays stał się 15. członkiem American League.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  31 marca 1998 roku Devil Rays rozegrali pierwszy w historii mecz w sezonie zasadniczym MLB, w którym ulegli 6–11 Detroit Tigers. W 2008 klub zmienił nazwę na Tampa Bay Rays. Po raz pierwszy zespół osiągnął dodatni bilans zwycięstw do porażek w sezonie 2008 (97–65), w którym wystąpił w World Series, gdzie uległ Philadelphia Phillies w pięciu meczach. W 2010 i 2011 Rays awansowali do postseason, jednak odpadali na etapie American League Division Series (dwukrotnie z Texas Rangers, 2–3 i 1–3).

  American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Członkowie Baseball Hall of Fame[ | edytuj kod]

  Zastrzeżone numery[ | edytuj kod]

  Od 1997 numer 42 zastrzeżony jest przez całą ligę ku pamięci Jackie Robinsona, który jako pierwszy afroamerykanin przełamał bariery rasowe w Major League Baseball.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Philadelphia Phillies – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Filadelfii w stanie Pensylwania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rays Timeline (ang.). rays.com. [dostęp 26 grudnia 2012].
  2. Rays' Inaugural Game (ang.). mlb.com. [dostęp 26 grudnia 2012].
  3. Tampa Bay Rays (ang.). baseball-alamanc.com. [dostęp 26 grudnia 2012].
  4. Rays Franchise History (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 26 grudnia 2012].
  5. 2010 League Division Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 26 grudnia 2012].
  6. 2011 League Division Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 26 grudnia 2012].
  7. Tampa Bay Rays 40-Man Roster (ang.). rays.com. [dostęp 19 sierpnia 2018].
  8. Tampa Bay Rays Coaching Staff (ang.). rays.com. [dostęp 26 lutego 2018].
  9. Rays Hall of Famers (ang.). rays.mlb.com. [dostęp 1 maja 2015].
  10. Rays Retired Numbers (ang.). rays.com. [dostęp 29 grudnia 2012].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona klubu (ang.)
 • Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).Arizona Diamondbacks - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, z siedzibą w Phoenix w stanie Arizona
  Warto wiedzieć że... beta

  American League Division Series (ALDS) – w Major League Baseball pierwsza runda w postseason, w której rywalizuje się do trzech zwycięstw. Zwycięzca awansuje do American League Championship Series.
  Detroit Tigers - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League. Ma siedzibę w Detroit w stanie Michigan. Jest jedną z 4 drużyn grających w American League obok Boston Red Sox, Chicago White Sox oraz Cleveland Indians, która nadal znajduje się w mieście utworzenia drużyny.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Tropicana Field – stadion baseballowy w St. Petersburgu w stanie Floryda, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Tampa Bay Rays.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.991 sek.