Tamil Nadu
Tamilowie – naród z grupy ludów drawidyjskich, posługujący się językiem tamilskim, 74 miliony osób według szacunków z 1997 roku. Zamieszkuje indyjski stan Tamil Nadu i północno-wschodnią część Sri Lanki, poza tym skupiska w Indonezji, Malezji, Singapurze i Mjanmie, a poza Azją w RPA i Mauritiusie, emigracja do Europy, USA, Kanady i Australii.Karnataka (hindi कर्नाटक, trb.: Karnataka, trl.: Karnāṭaka; kannada ಕರ್ನಾಟಕ; ang. Karnataka) – stan leżący na południu Indii, przed rokiem 1973 nosił nazwę Mysore po tym jak powstał z wcześniej istniejącego na jego obszarze królestwa o tej samej nazwie w 1950 r.
Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.
Tamilnadu (tamilski தமிழ்நாடு; ang. Tamil Nadu; hindi तमिल नाडु, trb.: Tamilnad, trl.: Tamiḻ Nāṭu) – jeden ze stanów Indii, położony w ich południowej części, zamieszkany głównie przez Tamilów, lud pochodzenia drawidyjskiego.
Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Ćennaj.
Stan został utworzony 18 lipca 1967.
Geografia[ | edytuj kod]
Powierzchnia stanu Tamilnadu wynosi 130 058 km², co czyni go jedenastym pod względem wielkości stanem Indii. Na zachodzie graniczy ze stanem Kerala, na północnym zachodzie z Karnataką oraz na północy z Andhra Pradesh. Na wschodzie znajduje się Zatoka Bengalska oraz terytorium związkowe Puducherry. Na terenie stanu znajduje się również najbardziej na południe wysunięty punkt półwyspu Indyjskiego – miasto Kanyakumari, gdzie spotykają się wody Morza Arabskiego, Zatoki Bengalskiej i Oceanu Indyjskiego.
Podział administracyjny[ | edytuj kod]
Stan Tamilnadu dzieli się na następujące dystrykty:
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- 2011 Census of India, censusindia.gov.in [dostęp 2019-08-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-31] .
- Południowy cypel Indii. Niezwykły stan Tamil Nadu, podroze.dziennik.pl, 18 czerwca 2011 [dostęp 2020-04-04] (pol.).
- Ćennaj (Madras) – niezwykły, choć mało znany fragment Indii, dziendobry.tvn.pl, 3 grudnia 2019 [dostęp 2020-04-04] (pol.).
- R. Muthukamar , From Madras to Tamil Nadu: a forgotten re-naming, www.madrasmusings.com [dostęp 2020-04-04] .
- ↑ Tamil Nadu, Department of International Trade Promotion [dostęp 2020-04-04] (ang.).
- ↑ India States and Union Territories, hciseychelles.gov.in (ang.).
- Kanniyakumari, Encyclopedia Britannica [dostęp 2020-04-04] (ang.).