Talha Ibn Abd Allah
Basra (arab. Al-Basra, także Busra, Busrah) jest drugim co do wielkości miastem Iraku, ludność około 2.600.000 (szacunek z 2003). Położona nad szlaku wodnym Shatt al-Arab w pobliżu Zatoki Perskiej (55 km od ujścia), jest głównym portem kraju i stolicą prowincji Basra. Miasto leży nad rzeką Szatt al-Arab. Główny ośrodek gospodarczy na południu Iraku. Rafineria w Basrze przetwarza ropę z okolicznych bogatych złóż - możliwości przetwórcze 140 tys. baryłek dziennie (22,3 tys. m). Uniwersytet w Basrze, założony w 1964. Międzynarodowy port lotniczy.Umar ibn al-Chattab, także Omar (arab. عمر بن الخطاب) (ur. ok. 591, zm. 3 listopada 644 w Medynie) – od 634 drugi kalif, drugi z czterech zwanych później sprawiedliwymi, jeden z twórców potęgi imperium arabsko-muzułmańskiego.
Usman ibn Affan (arab. عثمان بن عفان ) (ur. 574 w Mekce - zm. 17 lipca 656 w Medynie) - trzeci "kalif prawowierny". Kalifem został wybrany w 644 roku przez specjalną sześcioosobową radę i pozostał nim do końca życia. W trakcie jego panowania Arabowie zdobyli większą część Egiptu, Persji, Cypr, oraz część Kaukazu. Na stanowisku kalifa zastąpił go Ali ibn Abi Talib. Na jego rozkaz i za jego panowania skompilowano wersję Koranu. Często oskarżany był o nepotyzm. Został zabity przez buntowników i pochowano go w Medynie.
Talha Ibn Abd Allah (? - 656) (arab. طلحة بن عبيدالله) – towarzysz Proroka i jeden z rywali Alego w walce o kalifat.
Był kuzynem Abu Bakra i zgodnie z tradycją jednym z pierwszych muzułmanów. Brał udział we wszystkich bitwach Mahometa z wyjątkiem bitwy pod Badrem, zaś w bitwie pod Uhudem uratował Prorokowi życie. W wyniku podbojów arabskich stał się posiadaczem ogromnych majątków ziemskich na terenie Iraku. O jego znaczeniu świadczy fakt, że w roku 644 kalif Umar ibn al-Chattab zaliczył go do sześcioosobowej szury mającej wybrać spośród siebie kalifa. Kalifem ostatecznie został Usman ibn Affan, w stosunku do którego Talha wkrótce stanął w opozycji, współdziałając z innym członkiem szury, Zubajrem Ibn al-Awwamem, oraz byłą małżonką Proroka Aiszą. Wykorzystując swoje wpływy wśród żołnierzy z Basry Talha doprowadził do tego, że w roku 656 wystąpili oni wraz z żołnierzami z Fustatu i Al-Kufy przeciwko niepopularnemu Usmanowi i oblegli go w jego domu w Medynie. On sam jednak nie brał bezpośrednio udziału w tych wydarzeniach, czekając na uboczu na śmierć kalifa, która ostatecznie nastąpiła w czerwcu 656 roku. Kiedy po śmierci Usmana kalifem został ogłoszony Ali Talha wraz z Az-Zubajrem i Aiszą wystąpili przeciwko niemu, i w grudniu 656 roku zostali przez niego pokonani w bitwie wielbłądziej, w trakcie której Talha zginął.