• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Talassokracja

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Talassokracja (gr. Θαλασσα - morze; κρατία - władza) – państwo, które zdobywa i utrzymuje dominację za pomocą silnej floty. Cała potęga i polityczne znaczenie danej talassokracji dobiega końca w przypadku anihilacji sił morskich.

  Termin ten odnosi się także do dominacji morskiej, zarówno w jej militarnym, jak i gospodarczym znaczeniu.

  Przykładami historycznie istniejących talassokracji są starożytne polis Ateny i Związek Morski (Symmachia Delijska), czy brytyjskie imperium kolonialne.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Fragility of Thalassocracy, www.friesian.com [dostęp 2019-05-02].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.