• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Talar jachimowski

  Przeczytaj także...
  Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.Herb (nazwa przyjęta z niem. Erbe "dziedzictwo") – znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej lub znaków własnościowych, od XII w. ustalany według ścisłych reguł heraldycznych, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego, korporacji, miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.
  Mincerz lub mincarz (niem. Münzer, łac. monetarius) – pracownik mennicy produkujący monety. Mincerz w średniowiecznej Polsce był to urzędnik królewski zajmujący się kontrolą monety będącej w obiegu, jej wymianą i ściganiem oraz karaniem fałszerzy. Z upływem czasu mincerze tracili uprawnienia policyjno-sądowe, stając się jedynie rzemieślnikami produkującymi monety.
  Joachimsthaler (19962171845).jpg
  Joachimsthaler (19774165530).jpg

  Talar jachimowski – srebrna moneta czeska o wartości talara, bita od 1519 r. w Jachimowie w Rudawach, gdzie od 1516 r. Stefan Schlick z braćmi eksploatował bogatą kopalnię srebra.

  Schlickowie sprowadzili saskich mincerzy i według stopy saskiej rozpoczęli masową produkcję talarów, zwanych guldenami jachimowskimi (Joachimsthalergulden) – w skrócie talarami. Na ich awersie umieszczano czeskiego lwa i otokowy napis: LUDOVICVS PRIM D GRACIA R BO, a na rewersie postać miejscowego patrona – św. Jana i herb Schlicków, oraz napis w otoku: AR DOMI SLI STE ET FRA CO D B.

  Ferdynand I Habsburg (ur. 10 marca 1503 w Alcalá de Henares, zm. 25 lipca 1564 w Wiedniu) – arcyksiążę Austrii oraz książę Styrii, Krainy i Karyntii od 1521, hrabia Tyrolu w latach od 1522, król Czech i Węgier od 1526, król niemiecki od 1531, Święty Cesarz Rzymski od 1556 z dynastii Habsburgów.Stopa mennicza – ustalona liczba monet danego rodzaju wybijanych z określonej jednostki wagowo-pieniężnej (grzywny). Przykładem takich grzywien była grzywna krakowska, pruska, brandenbursko-pruska.

  Przed przejęciem w 1528 r. mennicy jachimowskiej przez Ferdynanda I Habsburga Schlickowie zdążyli wybić 3,25 mln sztuk talarów.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Mikołajczyk: Leksykon numizmatyczny. Warszawa – Łódź: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 301-302. ISBN 83-01-09710-8.
 • Przypis[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Rudawy (331.1) (niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).
  Jachymów (czes. Jáchymov, niem. Sankt Joachimsthal) – miasto w północno-zachodnich Czechach, w kraju karlowarskim, w Rudawach, u podnóży Klinovca. Zamieszkane przez ok. 4 tys. (1990) osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.