• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Takefumi Sakata

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Denkaosan Kaovichit, znany też jako Denkaosan Singwangcha, taj: เด่นเก้าแสน เก้าวิชิต (ur. 23 sierpnia 1976 na Ko Samui) – tajski bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji WBA w kategorii muszej (do 112 funtów).

  Takefumi Sakata (jap. 坂田健史 Sakata Takefumi, ur. 29 stycznia 1980 w Hiroszimie)japoński bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji WBA w kategorii muszej (do 112 funtów).

  Na zawodowym ringu zadebiutował pod koniec 1998. W 2001 zdobył tytuł zawodowego mistrza Japonii. Swój tytuł zdołał obronić trzy razy, m.in. remisując z przyszłym mistrzem świata organizacji WBC, Daisuke Naitō. W, kwietniu 2002, w swojej czwartej obronie, przegrał decyzją większości z Trashem Nakanumą. Do pojedynku rewanżowego obu pięściarzy doszło rok później. Sakata wygrał na punkty i odzyskał tytuł mistrza Japonii.

  Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.Lorenzo Parra (ur. 19 sierpnia 1978 w Machiques) – wenezuelski bokser, były zawodowy mistrz świata wagi muszej (do 112 funtów) organizacji WBA.

  Sakata jeszcze dwukrotnie obronił ten tytuł, a następnie stanął przed szansą zdobycia tytułu mistrza świata WBA. 4 czerwca 2004 przegrał jednak decyzją większości z Lorenzo Parrą.

  19 września 2005 roku obaj pięściarze spotkali się w walce rewanżowej. I tym razem Wenezuelczyk okazał się lepszy, ponownie pokonując Sakatę decyzją większości na punkty.

  Po tej walce Japończyk odniósł pięć kolejnych zwycięstw, a następnie 2 grudnia 2006 przegrał z tymczasowym mistrzem WBA, Roberto Vasquezem. Mimo tego że Sakata w piątej rundzie leżał na deskach, pojedynek był wyrównany i bokser z Panamy wygrał walkę niejednogłośną decyzją sędziów.

  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.World Boxing Council, WBC - jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji boksu zawodowego z siedzibą w Meksyku. Do organizacji należy 161 państw członkowskich. Prezydentem World Boxing Council jest José Sulaimán. Sankcjonowane przez organizację walki odbywają się w 17 kategoriach wagowych.

  19 marca 2007 zmierzył się po raz trzeci z Lorenzo Parrą. Po raz pierwszy zwyciężył Sakata, kończąc walkę już w trzeciej rundzie (TKO). Dodatkowo Parra nie zdołał zmieścić się w limicie wagowym.

  W swojej pierwszej obronie mistrzowskiego pasa, 1 lipca 2007, po raz drugi zmierzył się z Roberto Vasquezem, pokonując go na punkty. Cztery miesiące później zremisował z Tajem Denkaosanem Kaovichitem i utrzymał tytuł mistrzowski. 29 marca 2008 po zaciętej walce (Sakata leżał na deskach w trzeciej rundzie) pokonał na punkty swojego rodaka Shingo Yamaguchiego. Cztery miesiące później pokonał na punkty kolejnego rodaka, Hiroyuki Hisatakę.

  Daisuke Naitō (jap. 内藤大助, Naitō Daisuke, ur. 30 sierpnia 1974 w Toyoura, Hokkaido) – japoński bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji WBC w kategorii muszej (do 112 funtów).Hiroszima (jap. 広島市, Hiroshima-shi) – miasto w Japonii, stolica prefektury Hiroszima. Leży na wyspie Honsiu w regionie Chūgoku, nad zatoką Hiroshima (Hiroshima-wan). Hiroszima i Kure tworzą zespół miejski liczący ok. 1,5 mln mieszkańców.

  31 grudnia 2008 roku po raz drugi zmierzył się z Denkaosanem Kaovichitem. Japończyk został znokautowany już w drugiej rundzie i stracił na rzecz Taja tytuł mistrza świata WBA.

  Na ring powrócił w czerwcu 2009 roku, pokonując jednogłośnie na punkty mało znanego Koreańczyka Jin-Man Jeona. Trzy miesiące później znokautował już w drugiej rundzie Decky Putrę.

  Przypisy

  1. Boxing Encyclopedia (ang.). [dostęp 09.04.2009].
  2. Boxing Encyclopedia (ang.). [dostęp 09.04.2009].
  3. Boxing Encyclopedia (ang.). [dostęp 09.04.2009].
  4. Joe Koizumi: Sakata wins WBA fly belt (ang.). ring-japan.com. [dostęp 09.04.2009].
  5. Sakata beats Vasquez to defend WBA flyweight crown (ang.). ESPN.com. [dostęp 09.04.2009].
  6. Ryszard Koczura: Sakata zremisował z Singwanchą (pol.). boxing.pl. [dostęp 09.04.2009].
  7. Sakata retains WBA flyweight title against countryman Yamaguchi (ang.). The China Post. [dostęp 09.04.2009].
  8. Naito i Sakata obronili tytuły (pol.). boxing.pl. [dostęp 09.04.2009].
  9. Joe Koizumi: Full Report: Denkaosen-Sakata! (ang.). Fightnews.com. [dostęp 09.04.2009].
  10. Joe Koizumi: Ex-WBA champ Sakata tops Jun! (ang.). Fightnews.com, 15.06.2009. [dostęp 2009-07-13].

  Linki zewnętrzne[]

 • Lista walk zawodowych Takefumi Sakaty
 • Nokaut (ang. knockout; skrót KO) – w niektórych sportach walki, takich jak boks, kickboxing, boks tajski, wyeliminowanie przeciwnika poprzez spowodowanie jego niezdolności do podjęcia dalszej walki w określonym czasie, najczęściej z powodu utraty przytomności, zamroczenia, wyczerpania, bądź kontuzji. Zwykle jest to czas dziesięciu sekund, odliczany przez sędziego ringowego.World Boxing Association (WBA) – międzynarodowa organizacja boksu zawodowego, utworzona w 1962 roku na bazie działającej od 1921 National Boxing Association (NBA). Siedzibą organizacji jest Panama, a jej prezydentem od 1982 roku Gilberto Mendoza.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.