• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Takamatsu

  Przeczytaj także...
  Nanchang (chin.: 南昌; pinyin: Nánchāng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Jiangxi, port nad rzeką Gan Jiang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 2 156 849. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 242 281 mieszkańców. Ośrodek szkolnictwa wyższego oraz przemysłu elektromaszynowego, chemicznego, papierniczego, porcelanowego, jutowego i spożywczego.Port lotniczy Takamatsu (jap. 高松空港, Takamatsu kūkō, IATA: TAK, ICAO: RJOT) – port lotniczy położony 15 km na południowy zachód od Takamatsu, w prefekturze Kagawa, w Japonii.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Takamatsu (jap. 高松市 Takamatsu-shi) – miasto portowe położone w Japonii, stolica prefektury Kagawa, na wyspie Sikoku.

  Miasto portowe, położone nad Morzem Wewnętrznym Seto. Rozrastało się pod rządami daimyō jako miasto zamkowe w lennie Takamatsu w okresie Edo.

  Takamatsu jest miastem o dużej koncentracji filii ogólnokrajowych firm, które odgrywają znacząca rolę w gospodarce miasta.

  Prefektura Kagawa (jap. 香川県, Kagawa-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Sikoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Takamatsu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Wieża zamkowa, dawniej uznawana za symbol miasta, została zniszczona w okresie Meiji. W 2004 roku budowa Symbol Tower, nowego symbolu Takamatsu, została zakończona. Symbol Tower znajduje się w obszarze Sunport Takamatsu. W mieście znajduje się port lotniczy Takamatsu.

  26 września 2005 roku miasteczko Shionoe z powiatu Kagawa zostało włączone do Takamatsu. Z dniem 10 stycznia 2006 roku częścią miasta zostały miasteczka Aji i Mure, oba z powiatu Kita, miasteczka Kagawa i Konan, z powiatu Kagawa, a także i miasteczko Kokubunji z powiatu Ayauta.

  Wewnętrzne Morze Japońskie (jap. 瀬戸内海, Setonai-kai) – morze pomiędzy japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Od wschodu jest połączone z zatoką Osaka przez cieśniny Akashi i Kitan, a przez cieśninę Naruto i Cieśnina Kii z Oceanem Spokojnym. Od południa połączone także z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Hōyo i cieśnina Bungo. Od zachodu łączy się poprzez cieśninę Kammon (cieśninę Shimonoseki) z Morzem Japońskim.Saint Petersburg – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, na półwyspie Pinellas, nad Zatoką Tampa (Zatoka Meksykańska), w zespole miejskim Tampa-Saint Petersburg-Clearwater. Liczba ludności wynosi około 244,7 tys. mieszkańców.

  Historia[]

  Miasto zostało oficjalnie założone 15 lutego 1890 roku. Było ono politycznym i gospodarczym centrum na tym obszarze od okresu Edo, odkąd klan Matsudaira ustanowił Takamatsu stolicą ich hanu.

  Naloty podczas II wojny światowej[]

  Takamatsu zostało obrane za cel nalotów przez dowództwo Stanów Zjednoczonych (XXI Bomber Command), ponieważ miasto było ważnym węzłem kolejowym i drogowym Sikoku. Istniało tam także wiele zakładów przemysłowych o zasadniczym znaczeniu dla prowadzenia działań wojennych.

  Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.

  3 lipca 1945 roku o 18:40 (JST) 128 Aircraft rozpoczął bombardowanie Takamatsu. Ponad 800 ton bomb zapalających zostało zrzucone na Takamatsu, niszcząc 78% zabudowań miasta.

  Populacja[]

  Zmiany w populacji Takamatsu w latach 1970–2015:

  Klimat[]

  Galeria[]

 • Symbol Tower

 • Zamek Takamatsu

  Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
 • Ogród Ritsurin

 • Miasta partnerskie[]

 • Stany Zjednoczone St. Petersburg
 • Francja Tours
 • Chińska Republika Ludowa Nanchang
 • Przypisy

  1. Japan: Kagawa (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2016-07-14].
  2. 21st Bomber Command Tactical Mission Report 247, 250, Ocr (ang.). [dostęp 2012-07-24].
  3. 高松 平年値(年・月ごとの値) (jap.). [dostęp 2012-07-24].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta (jap.)
 • Bomba zapalająca – bomba lotnicza mająca na celu po wybuchu spowodować zapalenie się budynków. Bomby te są wypełniane środkami zapalającymi (głównie białym fosforem lub odmianami napalmu).Tours – miasto i gmina w środkowej Francji, nad rzeką Loarą, w Regionie Centralnym, prefektura departamentu Indre-et-Loire, w krainie historyczno-geograficznej Turenia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czas japoński (JST, ang. Japan Standard Time, jap. 日本標準時 Nihon Hyōjunji lub 中央標準時 Chūō Hyōjunji) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 135°E, który różni się o 9 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+9:00). Jest to oficjalny czas w Japonii. Obecnie w strefie czasu japońskiego nie obowiązuje czas letni.
  Sikoku (jap. 四国, Shikoku, pol. "cztery prowincje") - najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii.
  Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.
  Han (jap. 藩, han) – lenna feudalne w Japonii, które utworzył w XVI w. Hideyoshi Toyotomi. Likwidacja systemu hanów została przeprowadzona w 1871, trzy lata po restauracji Meiji. Na ich miejsce ustanowiono prefektury. Liczba hanów ulegała zmianom; zwykle wynosiła ona około 300. W większości były one rządzone przez daimyō, których ziemie były wyceniane na co najmniej 10 tys. koku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.