• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Takahashi  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Laurent Cassegrain francuski ksiądz (ur. ok. 1629 r, zm. 31 sierpnia 1693 r). Do samej śmierci pracował w Wyższej Szkole w Chartres wykładając fizykę. Istnieją dowody na to, że był twórcą teleskopu zwierciadlanego Cassegraina, którego konstrukcja okazała się lepsza od teleskopu Newtona. Teleskop ten składa się z dwóch zwierciadeł, przy czym osie optyczne obu leżą na jednej prostej. Teleskopy zwierciadlane odgrywają do dzisiaj dużą rolę w astronomii, ponieważ eliminują aberrację chromatyczną występującą w teleskopach soczewkowych.Reflektor – zwierciadło optyczne wklęsłe, służące do ograniczenia padającej na nie wiązki energii o charakterze falowym (np. promieniowanie elektromagnetyczne, fala akustyczna) do wiązki równoległej lub wąskiego kąta bryłowego.
  Takahashi FS-128

  Takahashi Seisakusho – japońskie przedsiębiorstwo produkujące sprzęt optyczny, w większości przeznaczony do amatorskich obserwacji astronomicznych, głównie teleskopów astronomicznych, montaży do nich oraz różnego osprzętu i akcesoriów.

  Przedsiębiorstwo powstało w 1967 roku. Jest znane wśród miłośników obserwacji astronomicznych na całym świecie i cieszy się wśród nich dużą renomą jako jeden z najlepszych pod względem jakości optyki i mechaniki producentów teleskopów astronomicznych na świecie. Przedsiębiorstwo znane jest przede wszystkim z produkcji bardzo wysokiej jakości refraktorów apochromatycznych, do produkcji których stosowane jest szkło fluorytowe oraz teleskopów typu Mewlon w systemie Cassegraina.

  Montaż paralaktyczny (równikowy) - w astronomii, sposób mocowania teleskopu zapewniający jego obrót wokół dwóch, prostopadłych do siebie osi, z których jedna wskazuje na biegun niebieski.Astro-Physics, Inc. – jedna z największych na świecie firm produkujących teleskopy oraz montaże paralaktyczne i inne akcesoria – głównie do produkowanych przez siebie apochromatycznych teleskopów soczewkowych. Powstała w 1975 r. firma koncentruje się na wytwarzaniu sprzętu do obserwacji i fotografii. Produkowane tu teleskopy mają aperturę z zakresu od 90 mm do 250 mm.

  Choć ceny sprzętu firmy Takahashi liczone są zwykle w tysiącach dolarów, ma ona liczne grono entuzjastów, a posiadaczy jej produktów można spotkać coraz częściej również w Polsce. Pod względem jakości optyki firma stawiana jest w ścisłej światowej czołówce obok takich marek, jak amerykańska Astro-Physics, czy niemiecka TMB.

  Teleskop (gr. tēle-skópos – daleko widzący) – jest narzędziem, które służy do obserwacji odległych obiektów poprzez zbieranie promieniowania elektromagnetycznego (np. światła widzialnego). Pierwsze znane praktyczne teleskopy zostały skonstruowane przy użyciu soczewek ze szkła w Holandii na początku XVII wieku przez Hansa Lippersheya, a wkrótce potem przez Galileusza we Włoszech. Znalazły zastosowanie w działaniach militarnych i w astronomii.Achromat – układ optyczny (np. obiektyw), grupa dwóch soczewek - skupiającej i rozpraszającej - zrobionych z gatunków szkła o różnej dyspersji (np. szkła kronowego i flintowego) połączonych razem. Umożliwia korekcję aberracji chromatycznej dla światła o dwóch określonych długościach fal (zazwyczaj dla światła czerwonego i niebieskiego). Dla światła o innych długościach fal aberracja nie zostaje całkowicie wyeliminowana, ale znacznie zmniejszona (jest to tzw. chromatyzm wtórny).

  Historia[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo powstało w 1932 roku, a teleskopy zaczęło produkować w 1967 roku. Jego pierwszym produktem był niewielki refraktor achromatyczny o aperturze 65 mm i ogniskowej 900 mm. Dwa lata później przedsiębiorstwo wypuściło swój pierwszy semi-apochromat o tej samej średnicy oraz niewielki reflektor Newtona 100 mm. W 1972 Takahashi wyprodukowało pierwszy 3-elementowy pełny apochromat o aperturze 80 mm oznaczony jako TS80, zaś w 1973 swój pierwszy apochromat fluorytowy również o średnicy 80 mm oraz pierwszy paralaktyczny montaż.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Itabashi (jap. 板橋区 Itabashi-ku) – jeden z 23 specjalnych okręgów (dzielnic) japońskiej stolicy, Tokio.

  W 1979 roku do produkcji wszedł produkowany po dziś dzień doskonały montaż NJP, a w roku 1981 rozpoczęto produkcje refraktorów słynnej serii FC stanowiącej całą gamę fluorytowych dubletów o aperturach od 65 do 125 mm. Seria ta produkowana była do roku 1994, kiedy zastąpiono ją serią FS – fluorytowych dubletów jednak o nieco innym układzie soczewek.

  Meade Instruments Corporation – firma z Irvine w Kalifornii, która zajmuje się produkcją teleskopów, lornetek, mikroskopów, kamer CCD i akcesoriów do teleskopów, przeznaczonych do zastosowań w astronomii amatorskiej. Została założona w 1972 r. Firma Meade produkuje głównie teleskopy zwierciadlane w systemie Schmidta-Cassegraina oraz Ritchey-Chrétiena na skomputeryzowanych montażach widłowych oznaczonych symbolem LX. Należy do niej również firma Coronado Filters, produkująca teleskopy do obserwacji Słońca w paśmie h-alpha oraz w linii wapnia.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 1983 do produkcji wszedł hiperboliczny astrograf Epsilon, zaś 2 lata później rozpoczęto produkcje seryjną „legendarnej” serii FCT – fluorytowych tripletów uznawanych przez wielu za najlepsze produkowane seryjnie refraktory wszech czasów. Do dziś przetrwał w produkcji jedynie największy z nich, o aperturze 200 mm, jednak oferowane na rynku wtórnym kilkunastoletnie mniejsze refraktory z tej serii osiągają ceny znacznie przekraczające ceny nowych, produkowanych obecnie, również bardzo zaawansowanych refraktorów serii TOA.

  Teleskop optyczny – jeden z rodzajów teleskopów; przyrząd optyczny złożony z dwóch elementów optycznych: obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy) lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany), połączonych tubusem. Służy do powiększania odległych obrazów. Zarówno teleskop soczewkowy, jak i teleskop zwierciadlany dają obraz rzeczywisty powiększony, odwrócony lub prosty.Przyrząd optyczny, urządzenie optyczne – urządzenie służące do zmieniania drogi promieni świetlnych, a czasem także promieni niektórych innych form promieniowania elektromagnetycznego. W zależności od konstrukcji, służyć może do różnych celów, jak np. obserwacji obiektów trudno lub wręcz w ogóle nierozpoznawalnych za pomocą nieuzbrojonego ludzkiego oka (obiektów zbyt małych), obserwacji obiektów zasłoniętych dla bezpośredniej obserwacji, projekcji lub ekspozycji obrazów, nadania oświetleniu odpowiedniego kierunku i kształtu, lub też korekty wad wzroku.

  W roku 1989 rozpoczęto produkcje doskonałego optycznie teleskopu TSC-225 w systemie Schmidta-Cassegraina. Była to jedyna konstrukcja w tym systemie firmy Takahashi. Obecnie japońska firma nie produkuje instrumentów optycznych tego typu. Większość Schmidtów-Cassegrainów na rynku stanowią znacznie tańsze modele amerykańskich firm Meade i Celestron.

  Sir Isaac Newton (ur. 25 grudnia 1642/4 stycznia 1643 w Woolsthorpe-by-Colsterworth, zm. 20 marca 1726/31 marca 1727 w Kensington) – angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik.Apochromat (z gr. apó – od, chrōma – barwa, chrōmatos – dopełniacz barwy, apochrōmatos – odbarwiony) jest to obiektyw zrobiony z układu co najmniej dwóch soczewek, ze szkła optycznego różnych gatunków o różnych współczynnikach załamania i różnych dyspersjach – zależnościach współczynnika załamania światła od długości fali. Dzięki takiemu zestawieniu korygowana jest aberracja chromatyczna dla większego zakresu fal, np. dla barwy czerwonej, niebieskiej i żółtozielonej, czasami nawet w większym zakresie fal – od podczerwieni do nadfioletu, jeżeli jest to potrzebne w zastosowaniach naukowych lub technicznych.

  Kolejne lata to dalszy intensywny rozwój przedsiębiorstwa i wprowadzanie na rynek coraz bardziej zaawansowanego optycznie sprzętu w różnych systemach. Zakład produkcyjny przedsiębiorstwa na terenie Japonii znajduje się w Akahama, Yorii-machi, Ōsato-gun, Saitama-ken, a siedziba główna przedsiębiorstwa w tokijskiej dzielnicy Itabashi.

  Prefektura Saitama (jap. 埼玉県, Saitama-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Saitama.Teleskop Ritcheya–Chrétiena (RCT) – rodzaj teleskopu Cassegraina, w którym zarówno zwierciadło główne jak i wtórne mają kształt hiperboloidalny.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Apertura – otwór ograniczający przestrzeń, przez którą przechodzą fale elektromagnetyczne. W przypadku instrumentu optycznego jest to efektywna średnica otworu (np. teleskopu, lunety), przez który wpada światło lub też soczewki lub lustra zapoczątkowującego dany układ optyczny, mierzona jako rozwartość układu, czyli jako kąt pomiędzy promieniami świetlnymi wpadającymi do układu z najbardziej odmiennych kierunków. Apertura wzrasta ze średnicą układu, a maleje z jego długością. Im większa apertura układu, tym czulszy instrument. W przypadku anten, zarówno odbiorczych jak i nadawczych, jest to odpowiednio pole powierzchni odbierającej lub promieniującej energię.
  Astronomia obserwacyjna – dział astronomii zajmujący się obserwacjami nieba jako podstawowym źródłem danych. Obserwacje astronomiczne prowadzone są za pomocą instrumentów naziemnych, oraz satelitów wyposażonych w przyrządy obserwacyjne. Do instrumentów naziemnych zalicza się przede wszystkim teleskopy, oraz radioteleskopy.
  Celestron – amerykańska firma produkująca sprzęt optyczny, znana głównie z wytwarzania amatorskich teleskopów astronomicznych. Najlepiej znanymi na świecie produktami firmy są mające stosunkowo dobrą opinie teleskopy zwierciadlane w systemie schmidta-cassegraina. Głównym konkurentem firmy Celestron w segmencie sprzętu astronomicznego na średnim pułapie cenowym jest również amerykańska firma Meade o zbliżonej pod względem typów produktów, jakości i ceny ofercie. Marka Celestron została wykupiona przez Sky-Watcher`a.
  Teleskop Newtona – przyrząd optyczny typu teleskopu zwierciadlanego, wynalezionego przez Izaaka Newtona. Składa się z głównego zwierciadła wklęsłego i płaskiego, ustawionego pod kątem lustra wtórnego. Zwierciadło płaskie wyprowadza poza tubus wiązkę światła odbitego od zwierciadła głównego. Pierwszy teleskop Newtona został ukończony w 1668 roku i jest pierwszym znanym działającym teleskopem reflektorowym (zwierciadlanym). Prostota teleskopu Newtona uczyniła go instrumentem bardzo łatwym do zbudowania przez amatorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.