• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tajowie

  Przeczytaj także...
  Język południowotajski, język dambro (język tajski: ภาษาไทยใต้ IPA: pʰaːsaː tʰajɗaj; ภาษาตามโพร IPA: pʰaːsaː ɗaːmpʰro) - język z grupy języków tajskich, używany przez około 5 milionów osób w południowej Tajlandii. Blisko spokrewniony z centralnym językiem tajskim.Naród – wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym, przejawiająca się w świadomości swych członków. Chociaż naród wyróżnia się na tle innych zbiorowości, to jednak nie jest możliwe precyzyjne zdefiniowanie tego pojęcia. W socjologii nie ma jednej definicji tego pojęcia, istnieją też rozbieżności między stanowiskiem socjologów, antropologów i historyków.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Tajowie (nazwa własna: ไทยสยาม trb. Thai Sayaam dosł. „Tajowie syjamscy”), dawniej Syjamczycynaród azjatycki należący do grupy ludów tajskich, posługujący się językiem tajskim. Ten 63-milionowy naród, poza Tajlandią, zamieszkuje głównie USA (110 tys.) oraz Tajwan (100 tys.). Dominującą wśród nich religią jest buddyzm therawada. Tajowie zamieszkujący Tajlandię pod względem lingwistycznym nie są jednorodni, oprócz centralnego i funkcjonującego jako oficjalny języka środkowo-tajskiego, opartego na dialekcie Bangkoku w powszechnym użyciu jest także język południowotajski, język isan uważany za dialekt laotański, oraz język północnotajski.

  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Dai (tai lü: tai51 lɯ11 chiń.: 傣族; pinyin: Dǎizú) – jedna z 55 oficjalnie uznawanych mniejszości etnicznych w Chinach, posługująca się się językami z dajskiej rodziny językowej. Nazwa Dai jest jednak używana wspólnie w odniesieniu wobec kilku mniejszych grup etnicznych w południowej części prowincji Junnan, zamieszkujących okręg autonomiczny Xishuangbanna oraz okręg autonomiczny Taihong Tai i Jingpo, spokrewnionych z Tajami. Chińskie statystyki wyliczają 1,15 mln osób tej narodowości.

  Nazwa „Tajowie” jest używana często w znaczeniu szerszym, na określenie innych pomniejszych językowo spokrewnionych ludów tajskich, zamieszkujących południowe Chiny, Birmę, Wietnam itp. W tym znaczeniu mówi się więc o Czarnych Tajach, Białych Tajach itd. W Chinach wiele z tych grup zostało zaliczonych do oficjalnie uznanych mniejszości narodowych Dai i Zhuang, zaś w Wietnamie do mniejszości Thái, Tày i Nùng.

  Język laotański (ພາສາລາວ phaasaa laao) - język z grupy języków tajskich z rodziny taj-kadajskiej, używany przez ok. 5 mln Laotańczyków, blisko spokrewniony z językiem tajskim. Posiada status języka urzędowego w Laosie.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • (ang.) US Library of Congress Country Studies, Thailand, The Thai and Other Tai-Speaking Peoples
 • Język tajski, syjamski – język z rodziny języków dajskich, oficjalny język Tajlandii, używany jako pierwszy język jedynie w centralnej części Tajlandii (wokół Bangkoku). Na północy, południu oraz w regionie północno-wschodnim mówi się odrębnymi językami tajskimi.Język isan – język z grupy języków tajskich. używany przez około 15 milionów osób w tajlandzkim regionie Isan. Nazywany również północno-wschodnim językiem tajskim. Blisko spokrewniony z centralnym językiem tajskim oraz laotańskim. Używany jest niemal wyłącznie w mowie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zhuang (język chiński: 壮族 pinyin: Zhuàngzú; inaczej – Zhuangowie, Czuangowie) – mniejszość etniczna w Chinach, licząca ok. 18 mln osób, zamieszkująca głównie Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang na południu Chin, a także prowincje Junnan, Guangdong, Kuejczou oraz Hunan. Liczebnie są drugą co do wielkości grupą etniczną w Chinach po Hanach. Posługują się językiem zhuang, niespokrewnionym z językiem chińskim.
  Biali Tajowie, Tai Khao, Tai Dón (wiet.: Thái Trắng) - grupa etniczna zamieszkująca w większości na terytorium Wietnamu (280 tys.) i Laosu (200 tys.), a także w mniejszej liczbie w południowych Chinach. Posługują się językiem tai khao należącym do grupy języków tajskich. W Wietnamie zaliczeni zostali wraz z Czarnymi Tajami do oficjalnie uznanej mniejszości narodowej Thái, natomiast w Chinach wraz z niektórymi innymi pokrewnymi grupami do mniejszości Dai. Zachowali tradycyjne wierzenia w synkretyzmie z buddyzmem.
  Czarni Tajowie, Tai Dam (wiet.: Thái Đen) - grupa etniczna zamieszkująca w większości na terytorium Wietnamu, a także w znacznie mniejszej liczbie w Laosie i Chinach. Posługują się językami tai dam oraz tai daeng należącymi do grupy języków tajskich. W Wietnamie zaliczeni zostali wraz z Białymi Tajami do oficjalnie uznanej mniejszości narodowej Thái, natomiast w Chinach wraz z niektórymi innymi pokrewnymi grupami do mniejszości Dai. Zachowali tradycyjne wierzenia. Nazwa "Czarni Tajowie" pochodzi od koloru spódnic i tradycyjnych nakryć głowy.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Ludy tajskie - ogół grup etnicznych, posługujących się językami dajskimi, zamieszkujących południowe Chiny (zwłaszcza prowincję Junnan oraz kraje Azji Południowo-Wschodniej. Oprócz pokrewnych języków, łączą je pewne zwyczaje, zwłaszcza wiosenne święto Songkran. Dominującą religią jest buddyzm therawada. Niektóre grupy zachowały tradycyjne wierzenia. W różnych językach są różnie określani: w języku angielskim zbiorczo "Tai" dla odróżnienia od "Thai", czyli Tajów z Tajlandii; w chińskim 傣族 pinyin: Dǎizú w odróżnieniu od 泰國人 Dǎiguorén (mieszkańców Tailandii); w wietnamskim jednakowo Người Thái. W języku polskim również nie ma różnicy: "Tajowie" z Tajlandii oraz np. Czarni Tajowie z Wietnamu. Sprawę nazewnictwa komplikuje fakt różnic w klasyfikowaniu grup mniejszościowych w poszczególnych krajach: np. w Chinach nie wszystkie grupy tajskie są zaliczane do oficjalnie uznanej mniejszości narodowej Dai, inne tworzą oficjalnie odrębne grupy mniejszościowe. Podobnie w Wietnamie ludy tajskie podzielono oficjalnie na Thái, Tày, Nùng itp..
  Nùng - grupa etniczna w Wietnamie, zamieszkująca głównie prowincje Cao Bằng i Lạng Sơn. Ich liczebność ocenia się na około 850 tysięcy osób. Posługują się językiem nùng z grupy tajskiej. W Wietnamie uznani oficjalnie za jedną z mniejszości narodowych.
  Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.