• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tajniacy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Security Service (lub MI5), brytyjska Służba Bezpieczeństwa odpowiedzialna za ochronę kraju przed penetracją obcych służb wywiadowczych (kontrwywiad), walkę z terroryzmem, bezpieczeństwo wewnętrzne Wielkiej Brytanii oraz ochronę tajemnicy państwowej, utworzona w 1909 roku. Security Service początkowo działała pod kryptonimem MO5.Peter Firth (ur. 27 października 1953 w Bradford) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Za rolę Alana Stranga w filmie Sidneya Lumeta Jeździec (1977) został uhonorowany nagrodą Złotego Globu, a także otrzymał nominację do Oscara.

  Tajniacy (Spooks) – brytyjski serial sensacyjny produkowany przez firmę Kudos na zlecenie BBC i emitowany po raz pierwszy w latach 2002-2011 na antenie BBC One. Wyprodukowano 86 odcinków podzielonych na 10 serii. Serial był czterokrotnie nominowany do Nagrody Telewizyjnej BAFTA w kategorii najlepszy serial dramatyczny. Otrzymał ją raz, w 2003 roku.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Kontrwywiad – działalność mająca na celu neutralizowanie działalności obcych służb wywiadowczych, jak też przeciwdziałanie szpiegostwu w ogólności. Często ujmuje się tu również działania mające na celu ochronę i obronę przed dywersją i sabotażem. Kontrwywiadem przeważnie zajmują się służby cywilne, policyjne i wojskowe, potocznie określane również mianem kontrwywiad. W Polsce kontrwywiadem cywilnym zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a wojskowym Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Serial opowiada o życiu i pracy agentów Security Service, potocznie znanej jako MI-5, brytyjskiej elitarnej służby specjalnej zajmującej się zwalczaniem zagrożeń wewnątrz Wielkiej Brytanii, w tym walką z terroryzmem i działalnością kontrwywiadowczą. W odróżnieniu od wielu innych filmów i seriali rozgrywających się w tym środowisku, w Tajniakach szczególny nacisk położono na mniej widowiskowy, ludzki i osobisty aspekt pracy agentów. Kolejne odcinki ukazują nie tylko misternie przygotowywanie, często spektakularne akcje, lecz także życiowe dramaty stojących za nimi ludzi. W serialu widać bolesne wybory i osobiste wyrzeczenia ludzi, którzy często w służbie ojczyźnie poświęcają swoje osobiste szczęście, nierzadko działając wbrew własnej moralności i żyjąc z kilkunastoma różnymi zestawami dokumentów i fikcyjnymi życiorysami. Fabuła dotyka również kwestii związanych z politycznym wykorzystywaniem służb oraz negatywnych zmian, jakie zaszły w nich epoce globalnej wojny z terroryzmem.

  Martine McCutcheon właśc. Martine Kimberley Sherri Ponting (ur. 14 maja 1976 r. w Londynie, GBR) – brytyjska aktorka i piosenkarka.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Olga Sosnovska, właśc. Olga Sosnowska (ur. 21 maja 1972 w Wieluniu) – polsko-brytyjska aktorka. Jej mężem jest aktor Sendhil Ramamurthy, z którym ma córkę Halinę oraz syna Alexa.
  Jennifer Ann Agutter (ur. 20 grudnia 1952 w Taunton) – angielska aktorka filmowa i telewizyjna, także wokalistka. Absolwentka College Elmhurst Ballet w Camberly.
  Richard Crispin Armitage (ur. 22 sierpnia 1971 w Leicester) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Znany z serialu "Robin Hood" z 2006 roku oraz ekranizacji powieści "Hobbit", gdzie wystąpił jako Thorin Dębowa Tarcza.
  BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
  Rupert Penry-Jones (ur. 22 września 1970 w Londynie) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i głosowy, najbardziej znany z roli Adama Cartera w serialu Tajniacy (Spooks).
  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  David Oyetokunbo Oyelowo, OBE (/oʊ-ˈjɛləwoʊ/ ur. 1 kwietnia 1976 w Oksfordzie) – angielski aktor i producent filmowy, nigeryjskiego pochodzenia, który wystąpił m.in. w filmach Selma, Lincoln i Geneza planety małp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.