• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tajemnica starego zamku

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
  Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty (dawniej: Era Nowe Horyzonty, T-Mobile Nowe Horyzonty) – festiwal filmowy odbywający się co roku pod koniec lipca we Wrocławiu.

  Tajemnica starego zamku – polski krótkometrażowy film animowany z 1956 roku. Debiut reżyserski Witolda Giersza.

  Film był pokazywany m.in. na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Detektyw pies Rex udaje się do starego zamku. Odnajduje złodzieja drogich kamieni i porywacza małego kotka.

  VHS[ | edytuj kod]

  Film został wydany na kasetach VHS w serii Studio dzieciom razem z takimi polskimi bajkami jak Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio, Miś Kudłatek, Pampalini łowca zwierząt, Piracki skarb, Wyżej i dalej, Bolek i Lolek, Jak polowałem na lwa, Bajka jutra i Podróż do Afryki.

  Bolek i Lolek – polski serial animowany produkowany w latach 1963-1964 przez studio filmowe w Bielsku-Białej. Jest to pierwszy serial o przygodach Bolka i Lolka. Każde odcinki serialu przedstawiają obu bohaterów zwykle zainspirowanych lekturą lub filmem, na podstawie których wykonują oni różne zabawy. W niektórych epizodach rolę odgrywał także biały, niewielki pies towarzyszący głównym bohaterom.Porwanie Baltazara Gąbki − polski serial animowany wyprodukowany w latach 1969-1970 na postawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pt. Porwanie Baltazara Gąbki. Każdy odcinek trwa około 6 minut.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tajemnica starego zamku w bazie filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Witold Giersz (ur. 26 lutego 1927 w Poraju) – polski reżyser, animator, autor projektów plastycznych, scenarzysta filmów animowanych. Jeden z najciekawszych i najwybitniejszych polskich twórców animacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Miś Kudłatek – telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w latach 1971–1973 według scenariusza Władysława Nehrebeckiego, w opracowaniu plastycznym Janusza Stannego. Bohaterami są miś Kudłatek, jego właścicielka Agnieszka oraz pies Łaciatek. Powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
  Reksio – polski serial animowany produkowany w latach 1967-1990 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej opowiadający o przygodach tytułowego psa Reksia oraz jego przyjaciół – kur, koguta, kotów, innych psów oraz jego właścicieli. W każdym odcinku pies przeżywa przygody związane z tym, kim chce zostać lub z jakim zwierzęciem (głównie ptakami), porą roku lub rzeczą ma do czynienia. Serial wraz z postacią został stworzony przez jednego z reżyserów i scenarzystów - Lechosława Marszałka w roku 1967.
  Pampalini łowca zwierząt – tytułowy bohater serialu animowanego dla dzieci. Bajka powstała w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w latach 1975–1980. Opowiadała o Pampalinim, myśliwym, który wyłapywał zwierzęta na handel. Nie był jednak zbyt mądry, dlatego jego fortele zawsze kończyły się niepowodzeniem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.