• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tajemnica Filomeny  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  18. ceremonia wręczenia Satelitów za rok 2013, odbędzie się 9 marca 2014 roku w Los Angeles. Nominacje do tej nagrody zostały ogłoszone przez IPA 2 grudnia br.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Tajemnica Filomeny (tyt. oryg. Philomena, 2013) − brytyjsko-amerykańsko-francuski dramat filmowy w reżyserii Stephena Frearsa. Adaptacja książki pt. The Lost Child of Philomena Lee autorstwa Martina Sixsmitha.

  Światowa premiera filmu miała miejsce 31 sierpnia 2013 roku podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film brał udział w Konkursie Głównym. Na tym festiwalu autorzy scenariusza otrzymali nagrodę. Następnie obraz został zaprezentowany podczas 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie film otrzymał nagrodę publiczności.

  Złoty Lew (wł. Il Leone d’Oro) – główna nagroda filmowa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji. Nagroda jest przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku. W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa - nagrodę honorową dla wybitnych twórców kina światowego. Od 1974 Złote Lwy przyznaje się na Międzynarodowym Biennale Sztuki, a od 1978 także na Międzynarodowym Biennale Architektury.Festiwal Filmowy w Toronto, TIFF (ang. Toronto International Film Festival) – to cykliczna impreza trwająca dziesięć dni, odbywająca się corocznie we wrześniu, w Toronto.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Młoda Irlandka Filomena Lee zachodzi w ciążę, nie będąc zamężna. Upokorzeni tym faktem rodzice wysyłają dziewczynę do domu prowadzonego przez zakonnice, tam kobieta rodzi syna. Dziecko zostaje odebrane matce i oddane, wbrew jej woli, do adopcji. Po blisko pięćdziesięciu latach Filomena postanawia odnaleźć swoje dziecko. Z pomocą dziennikarza śledczego Martina Sixsmitha odkrywa, że syn został sprzedany rodzinie ze Stanów Zjednoczonych, przy okazji ujawnia kulisy procederu prowadzonego w Irlandii przez siostry zakonne.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Film opowiada prawdziwą historię Philomeny Lee, która w latach 50. XX w., mając 16 lat zaszła w ciążę i trafiła do ośrodka prowadzonego przez zakonnice gdzie została zmuszona do oddania do adopcji syna Michaela.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.
  Stephen John "Steve" Coogan (ur. 14 października 1965 r. w Alkrington) – brytyjski komik i filmowiec – aktor, producent oraz scenarzysta. Dwukrotny laureat nagrody BAFTA, trzykrotny zdobywca British Comedy Award.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Judith Olivia "Judi" Dench (ur. 9 grudnia 1934 w Yorku) − brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, okazjonalnie reżyserka.
  20. ceremonia wręczenia nagród Gildii Aktorów Ekranowych za rok 2013, odbędzie się 18 stycznia 2014 roku, w Shrine Exposition Center w Los Angeles. Galę wręczenia nagród transmitować będzie stacja TNT. Nagrody zostaną przyznawane za wybitne osiągnięcia w sztuce aktorskiej w minionym roku.
  Simone Lahbib (ur. 6 lutego 1965 roku w Stirling w Szkocji) - brytyjska aktorka. Matka Lahbib jest Szkotką, zaś jej ojciec pochodzi z Algerii. Mężem aktorki jest Raffaello Degruttola, z którym ma córkę Skye (urodzoną w 2005 roku).
  86. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2013, odbędzie się 2 marca 2014 roku w Dolby Theatre w Hollywood. W USA ceremonię transmitować będzie stacja ABC Network, a w Polsce telewizja Canal+.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.