Tagish Lake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Tagish, miejsce spadku meteorytu.

Tagish Lakemeteoryt kamienny należący do chondrytów węglistych grupy C 2 spadły 18 stycznia 2000 roku na powierzchnię zamarzniętego Jeziora Tagish w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie o godzinie 16:43 czasu uniwersalnego. Zebrano jak dotąd ponad 500 fragmentów meteorytu o łącznej masie 10 kg. Masę meteorytu przed spadkiem na Ziemię ocenia się na 220 ton.

Meteoryt – pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych zajmuje się meteorytyka.Kolumbia Brytyjska (ang. British Columbia) – prowincja Kanady. Jej zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Pacyfiku. Od północy graniczy z Jukonem, Terytoriami Północno-Zachodnimi i Alaską. Na wschodzie z prowincją Albertą, a na południu z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Meteoritical Bulletin Entry for Tagish Lake (ang.). The Meteoritical Society, International Society for Meteoritics and Planetary Science. [dostęp 2012-04-24].
  • Reklama