• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Trojanowski

  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Cmentarz w Wilanowie – rzymskokatolicki cmentarz w warszawskiej dzielnicy Wilanów. Znajduje się u zbiegu ulic Wiertniczej i Wilanowskiej.
  Straszów – wieś w południowo-centralnej Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Mniów. Leży około 9 kilometrów na zachód od Mniowa i 29 km na północny zachód od Kielc. Liczba ludności wsi wynosi 305. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Tadeusz Hipolit Trojanowski (ur. 1 stycznia 1933 w Straszowie, zm. 10 lutego 1997 w Warszawie) – polski zapaśnik, medalista olimpijski.

  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Startował w stylu wolnym. Jako pierwszy polski zapaśnik zdobył medal olimpijski – brązowy w wadze koguciej (do 57 kg) na igrzyskach olimpijskich w Rzymie (1960).

  Siedem razy zdobywał mistrzostwo Polski: w wadze koguciej w 1954 i 1956 oraz w wadze piórkowej w 1957, 1958, 1961, 1965 i 1966.

  Przez większość kariery reprezentował Gwardię Warszawa. Później był trenerem zapaśniczym.

  Polski Związek Zapaśniczy (PZZ) - polski związek sportowy, (o celach nie zarobkowych) powstały w roku 1957 z przekształcenia Polskiego Związku Atletycznego. Związek jest jedynym reprezentantem sportu zapaśniczego w kraju i za granicą w zakresie przewidzianym ustawą o kulturze fizycznej i ustawą o sporcie kwalifikowanym ).Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników - walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów.

  Jest pochowany na cmentarzu w Wilanowie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polski Komitet Olimpijski: Tadeusz Trojanowski – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Andrzej Głaz, Jerzy Lipski, Jan Żurawski, Jerzy Chełmecki, Janusz Tracewski: Historia polskich zapasów 1922–2012. Warszawa: Polski Związek Zapaśniczy, 2012, s. 334. ISBN 978-83-62045-13-6.
 • WKS Gwardia Warszawa – polski wielosekcyjny klub sportowy, założony w 1948 r. w Warszawie (wcześniej działający od 1944 jako KS Grochów). Do najbardziej znanych sekcji należą: bokserska i piłkarska. Pozostałe obecnie działające sekcje: lekkoatletyczna, strzelecka, judo, zapaśnicza, biegów na orientację, taekwondo. Głównym obiektem na terenie klubu jest Stadion Gwardii Warszawa.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.