• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Powałowski

  Przeczytaj także...
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Wągrowiec (niem. do 1875 Wongrowiec, 1875-1920 Wongrowitz, 1941 Eichenbrück) – miasto i gmina w województwie wielkopolskim. Siedziba powiatu wągrowieckiego.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Tadeusz Powałowski (ur. 30 października 1945 w Wągrowcu, zm. 11 stycznia 2008 w Warszawie) – polski elektronik i społecznik, specjalista w zakresie ultradźwięków w medycynie oraz inżynierii biomedycznej, profesor doktor habilitowany inżynierii, wiceprzewodniczący Komitetu Akustyki PAN, przewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Akustycznego, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Akustycznego. Wieloletni pracownik Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Był redaktorem naczelnym ”Archives of Acoustics”.

  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Za wybitne osiągnięcia dla Polskiego Towarzystwa Akustycznego został odznaczony Medalem im. Marka Kwieka.

  Pochowany 16 stycznia 2008 r. na cmentarzu w Starych Babicach pod Warszawą.

  Odznaczenia[]

 • Złoty Krzyż Zasługi
 • Bibliografia[]

 • nekrologi "Gazeta Wyborcza" 15 stycznia 2008 r.
 • Sylwetka Tadeusza Powałowskiego w serwisie nauka-polska.pl
 • Elżbieta Powałowska, Powałowski Tadeusz, w: Słownik biograficzny techników polskich, tom 24 (redaktor naczelny Józef Piłatowicz), Warszawa 2013, s. 130–134 (z fotografią)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Stare Babice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Stare Babice.Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.