Tadeusz Majda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tadeusz Majda (ur. 15 lipca 1946 w Nowej Wsi, zm. 19 czerwca 2013 w Łodzi) – polski malarz, grafik, scenograf teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (PWSFTviT).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Muzeum Miasta Łodzi – łódzkie muzeum mające swoją siedzibę w jednym z najbardziej okazałych budynków miasta, w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Ta rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Wystrój sal pałacu ma charakter neostylowy, charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku, przy jednoczesnym zastosowaniu elementów dekoracji secesyjnej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi rozpoczął studia na Wydziale Filozoficzno - Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1969 – 1975 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi) na Wydziale Grafiki. Od 1975 roku był związany z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, początkowo jako asystent w Zakładzie Plastyki w Pracowni Scenografii, następnie jako profesor. Wykładał również w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi i na Politechnice Łódzkiej. Był autorem lub współautorem scenografii i oprawy plastycznej do filmów takich jak Alabama Ryszarda Rydzewskiego.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu – ośrodek badań pradziejów ziemi wieluńskiej założony w 1926 przez Polską Macierz Szkolną (uroczyste otwarcie miało miejsce 10 października 1926). W okresie 1936-1939 nazwane imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie wojny utraciło wszystkie swoje zbiory. Utworzone od podstaw ponownie w styczniu 1964 przez późniejszego długoletniego (do 1990) jego dyrektora, Stanisława Tadeusza Olejnika. Nowo zgromadzone zbiory udostępnione zostały do zwiedzana w 1969.Ryszard Waśko (ur. 21 lutego 1947 w Nysie) – polski artysta, pracujący w wielu dziedzinach sztuki, takich jak fotografia, film, sztuka wideo, instalacja, malarstwo i rysunek. Ryszard Waśko to jeden z najważniejszych współczesnych konceptualistów. Jest także kuratorem oraz organizatorem wystaw i różnorodnych wydarzeń artystycznych. Żyje i pracuje w Berlinie.

Jego córką jest Paulina Majda, reżyser i scenograf filmów animowanych.

Został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim we wsi Brzeźnio. Pierwsza pośmiertna prezentacja prac artysty odbyła się 6 czerwca 2014 r w Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Jan Jakub Kolski (ur. 29 stycznia 1956 we Wrocławiu) – polski reżyser, scenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
Brzeźnio – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Brzeźnio. Położona w środkowym obniżeniu Wysoczyzny Złoczewskiej. Liczba ludności około 1150
Janusz Kubik (ur. 5 stycznia 1931 w Żyrardowie, zm. 27 lipca 1999 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy.
Scenograf (dawniej dekorator teatralny) – autor oprawy plastycznej i architektonicznej do teatru, filmu, telewizji lub na estradę, który ściśle współpracuje z reżyserem. Do zadań scenografa należy także określenie innych elementów stanowiących scenografię, np. oświetlenia, dekoracji, rekwizytów, kostiumów.

Reklama