• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Kalinowski - aktor

  Przeczytaj także...
  Leibnitz (słoweń. Lipnica) – miasto w Austrii nad Murą, w kraju związkowym Styria. W 2005 liczyło 7395 mieszkańców.e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Tadeusz Kalinowski (ur. 1 czerwca 1915 w Leibnitz, zm. 22 sierpnia 1969 w Lubniewicach) – polski piosenkarz i aktor.

  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Lubniewice (niem. Königswalde) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie sulęcińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubniewice, położone nad jeziorami Lubiąż i Krajnik. W pobliżu największego jeziora w okolicy Lubniewsko. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Austrii. Uczęszczał do Konserwatorium Krakowskiego. W latach 1934–1939 występował jako piosenkarz. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. II wojnę światową spędził w Krakowie i w Warszawie, uczestnicząc w konspiracyjnych koncertach. W sezonie 1946/1947 uczył się w Studium Dramatycznym przy Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach, grając tam również epizodyczne role. Na sezon 1947/1948 został zaangażowany do Teatru im. Żeromskiego w Kielcach. W latach 1948–1951 grał w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. W 1951 zdał eksternistyczny egzamin aktor­ski. W latach 1952–1954 występował we wrocławskich Teatrach Dramatycznych, a w latach 1954–1958 w Teatrze Młodego Widza. Od 1958 do końca życia (z roczną przerwą 1962–1963, gdy był w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu) grał w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach. Zmarł w następstwie zawału 22 sierpnia 1969 roku podczas urlopu.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • Popiół i diament (1958)
 • Jak być kochaną (1962)
 • Czerwone berety (1962)
 • Pięciu (1964)
 • Czterej pancerni i pies (1966–1970) – pułkownik, a później generał, dowódca brygady pancernej. Ostatnią część serii "pancernych" realizowano w 1970, już po śmierci aktora. Z tego względu w ostatnich odcinkach serialu głosu pułkownikowi użyczył Józef Nowak.
 • Stawka większa niż życie (1968)
 • Rzeczpospolita babska (1969)
 • Znicz olimpijski (1969) – kapitan "Szarotka"
 • Nagrody i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • 1960 – Nagroda I FPSW Wrocław, wyróżnienie za rolę Szatana i Doktora w "Kordianie" Słowackiego
 • 1961 – Nagroda II FPSW Wrocław, nagroda Wydziału Kultury WRN w Opolu za interpretację roli Henryka II w sztuce Jeana Anoulha "Beckett, czyli honor Boga"
 • 1962 – Nagroda III FPSW Wrocław, nagroda "Kuriera Polskiego" za najlepszą kreację aktorską: rolę Wotana w sztuce "Wyzwolenie Wotana" Tollera oraz Hrabiego w "Szachach" Grochowiaka
 • 1963 – Nagroda FSRiR Katowice za rolę Pobiednosikowa w "Łaźni"
 • 1969 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tadeusz Kalinowski w bazie filmpolski.pl
 • Tadeusz Kalinowski w bazie e-teatr.pl
 • Tadeusz Kalinowski w bazie IMDb (ang.)
 • Tadeusz Kalinowski w bazie Filmweb
 • Tadeusz Kalinowski na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeczpospolita babska – polski film fabularny zrealizowany w 1969 r. przez Hieronima Przybyła. Komedia o czasach tuż po II wojnie światowej.
  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym Śląsku
  Popiół i diament – polski dramat filmowy z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego bohaterem jest żołnierz Armii Krajowej (AK), Maciek Chełmicki, który dostaje zadanie likwidacji sekretarza partii komunistycznej, Szczuki. Żołnierz podziemia w miarę swych działań ma coraz więcej wątpliwości.
  22 sierpnia jest 234. (w latach przestępnych 235.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 131 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.