• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Kalinowski - aktor

  Przeczytaj także...
  Leibnitz (słoweń. Lipnica) – miasto w Austrii nad Murą, w kraju związkowym Styria. W 2005 liczyło 7395 mieszkańców.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.
  Lubniewice (niem. Königswalde) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie sulęcińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubniewice, położone nad jeziorami Lubiąż i Krajnik. W pobliżu największego jeziora w okolicy Lubniewsko. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego.

  Tadeusz Kalinowski (ur. 1 czerwca 1915 w Leibnitz, zm. 22 sierpnia 1969 w Lubniewicach) – polski aktor. Uczestnik kampanii wrześniowej.

  Biografia[]

  Uczęszczał do Konserwatorium Krakowskiego. W latach 1934–1939 występował jako piosenkarz. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Lata wojny spędził w Krakowie i w Warszawie, uczestnicząc w konspiracyjnych koncertach. W sezonie 1946/1947 uczył się w Studium Dramatycznym przy Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach i grał tam epizodyczne role. Na sezon 1947/1948 zaangażowany został do Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, w latach 1948–1951 występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. W latach 1952–1954 grał we wrocławskich Teatrach Dramatycznych, 1954–1958 w Teatrze Młodego Widza w tym mieście, od 1958 do końca życia (z roczną przerwą 1962–1963, gdy był w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu) w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach. Zmarł w następstwie zawału 22 sierpnia 1969 roku podczas urlopu.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Wybrana filmografia[]

 • Popiół i diament (1958)
 • Jak być kochaną (1962)
 • Czerwone berety (1962)
 • Czterej pancerni i pies (1966–1970) – pułkownik, a później generał, dowódca brygady pancernej. Ostatnią część serii "pancernych" realizowano w 1970, już po śmierci aktora. Z tego względu w ostatnich odcinkach serialu głosu pułkownikowi użyczył Józef Nowak.
 • Stawka większa niż życie (1968)
 • Rzeczpospolita babska (1969)
 • Znicz olimpijski (1969) kapitan "Szarotka"
 • Nagrody i odznaczenia[]

 • 1960 – Nagroda I FPSW Wrocław, wyróżnienie za rolę Szatana i Doktora w "Kordianie" Słowackiego
 • 1961 – Nagroda II FPSW Wrocław, nagroda Wydziału Kultury WRN w Opolu za interpretację roli Henryka II w sztuce Jeana Anoulha "Beckett, czyli honor Boga"
 • 1962 – Nagroda III FPSW Wrocław, nagroda "Kuriera Polskiego" za najlepszą kreację aktorską: rolę Wotana w sztuce "Wyzwolenie Wotana" Tollera oraz Hrabiego w "Szachach" Grochowiaka
 • 1963 – Nagroda FSRiR Katowice za rolę Pobiednosikowa w "Łaźni"
 • 1969 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia
 • Linki zewnętrzne[]

 • Tadeusz Kalinowski w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Tadeusz Kalinowski w bazie filmweb.pl
 • Tadeusz Kalinowski w bazie filmpolski.pl
 • Tadeusz Kalinowski w bazie stopklatka.pl
 • Tadeusz Kalinowski na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.Rzeczpospolita babska – polski film fabularny zrealizowany w 1969 r. przez Hieronima Przybyła. Komedia o czasach tuż po II wojnie światowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym Śląsku
  Popiół i diament – polski dramat filmowy z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego bohaterem jest żołnierz Armii Krajowej (AK), Maciek Chełmicki, który dostaje zadanie likwidacji sekretarza partii komunistycznej, Szczuki. Żołnierz podziemia w miarę swych działań ma coraz więcej wątpliwości.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Jak być kochaną – polski film fabularny w reżyserii Wojciecha Hasa z 1963 roku. Scenariusz filmu oparty jest na opowiadaniu Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.