• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Gajl

  Przeczytaj także...
  Herb powiatu sokólskiego na tarczy czerwonej sokół złoty z rozłożonymi skrzydłami, z głową obróconą w lewo i z dzwonkiem u lewej nogi.Korycin – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Korycin. Położona na trasie Białystok – Augustów.
  Herb powiatu siemiatyckiego przedstawia: na tarczy czerwonej z prawej srebrny orzeł w lewo ze złotymi szponami i z dziobem oraz językiem czerwonym , a z lewej na koniu srebrnym o złotej uprzęży i srebrnym czapraku i siodle srebrny rycerz z mieczem o złotej rękojeści wzniesionym nad głową , ze złotą ostrogą i z tarcza błękitną, na której złoty krzyż jagielloński, pod jeźdźcem spleciona z czaprakiem biała litera S.
  Herbarz Polski od Średniowiecza do XX wieku (Gdańsk 2007)

  Tadeusz Gajl (ur. 1940 w Wilnie) – artysta grafik, twórca przedstawień historycznych herbów szlachty polskiej. Herby jego autorstwa nazywane są w nomenklaturze herbami gajlowskimi (ang. Gajlesque Coat of Arms).

  Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1966). Zajmował się wzornictwem w przemyśle włókienniczym w Walimiu (1965-1966) i Białymstoku (1966-1974). Był szefem działu graficznego w miesięczniku "Kontrasty" (1974-1981) oraz redaktorem naczelnym i graficznym w tygodniku "Plus" (1989-1990).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Autor herbarzy Polskie rody szlacheckie i ich herby (Białystok 1999, 2000, 2003), Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Gdańsk 2003), Herby szlacheckie Polski porozbiorowej (Gdańsk 2005) oraz Herbarz Polski od Średniowiecza do XX wieku (Gdańsk 2007, wydanie poprawione i rozszerzone 2011).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wraz z Lechem Milewskim twórca wyszukiwarki herbów, będącej elektronicznym uzupełnieniem Herbarza, pozwalającej wyszukiwać herby po elementach składowych, nazwiskach i nazwach.

  Projektant herbów: województwa podlaskiego, Białegostoku, powiatów sokólskiego i siemiatyckiego, gminy Szepietowo, Korycin, Szudziałowo, Zawady, Kobylin-Borzymy, Sejny, Miłki, Janów, Zambrów i wsi Poryte.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wyszukiwarka herbów
 • Herb Szepietowa (i gminy Szepietowo) - herb przedstawia na błękitnej tarczy herbowej czarnego kruka z uniesionymi skrzydłami, trzymającego złotą toczenicę w dziobie, stojącego na srebrnej szabli husarskiej. Pod szablą złoty kłos w słup. Herb został ustanowiony 12 listopada 2007 przez Radę Gminy Szepietowo.Poryte – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim, w gminie Stawiski położone przy drodze wojewódzkiej nr 648.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Herb województwa podlaskiego przedstawia na tarczy czerwonej dwudzielnej w pas w polu górnym białego orła ze złotymi: dziobem, łapami i koroną na głowie, w polu dolnym rycerza na srebrnym koniu, w zbroi srebrnej i w takimż szyszaku, z mieczem srebrnym o złotej rękojeści wzniesionym w prawej ręce, na lewym ramieniu trzymającego tarczę błękitną z podwójnym krzyżem złotym na błękitnym polu. Ostroga rycerza i uprząż końska są złote, siodło i czaprak koński błękitne.
  Szudziałowo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo, w dolinie polodowcowej między wzgórzami morenowymi.
  Herb Sejn przedstawia na czerwonej tarczy typu hiszpańskiego profil głowy tura, skierowany frontem w lewą stronę. Pod głową tura skrzyżowane centralnie miecz z lewej i włócznia z prawej skierowne ku górze w kolorze białym. Siedem pól na rękojeści miecza oznacza siedem historycznych gmin powiatu sejneńskiego.
  Gmina Janów – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.
  Gmina Zambrów (do 1954 gmina Długobórz) – największa w Polsce pod względem liczby sołectw gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.
  Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.
  Kobylin-Borzymy – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kobylin-Borzymy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.