• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tadeusz Gajl

  Przeczytaj także...
  Herb powiatu sokólskiego na tarczy czerwonej sokół złoty z rozłożonymi skrzydłami, z głową obróconą w lewo i z dzwonkiem u lewej nogi.Korycin – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Korycin. Położona na trasie Białystok – Augustów.
  Herb powiatu siemiatyckiego przedstawia: na tarczy czerwonej z prawej srebrny orzeł w lewo ze złotymi szponami i z dziobem oraz językiem czerwonym , a z lewej na koniu srebrnym o złotej uprzęży i srebrnym czapraku i siodle srebrny rycerz z mieczem o złotej rękojeści wzniesionym nad głową , ze złotą ostrogą i z tarcza błękitną, na której złoty krzyż jagielloński, pod jeźdźcem spleciona z czaprakiem biała litera S.
  Herbarz Polski od Średniowiecza do XX wieku (Gdańsk 2007)

  Tadeusz Gajl (ur. 1940 w Wilnie) – artysta grafik, twórca światowej sławy przedstawień historycznych herbów szlachty polskiej. Herby jego autorstwa zyskały powszechną akceptację heraldyków, nazywane w nomenklaturze herbami gajlowskimi (ang. Gajlesque Coat of Arms).

  Herb Szepietowa (i gminy Szepietowo) - herb przedstawia na błękitnej tarczy herbowej czarnego kruka z uniesionymi skrzydłami, trzymającego złotą toczenicę w dziobie, stojącego na srebrnej szabli husarskiej. Pod szablą złoty kłos w słup. Herb został ustanowiony 12 listopada 2007 przez Radę Gminy Szepietowo.Heraldyka – jedna z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Wywodzi się od słowa herold – oznaczającego urzędnika dworskiego, wywołującego nazwiska rycerzy biorących udział w turniejach. W innych językach europejskich nazywana jest podobnie (ang. heraldry, franc. heraldique , niem. Heraldik) lub słowami pochodzącymi od nazwy herb (niem. Wappenkunde).

  Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1966). Trudnił się wzornictwem w przemyśle włókienniczym w Walimiu (1965-1966) i Białymstoku (1966-1974). Szef działu graficznego w miesięczniku "Kontrasty" (1974-1981), redaktor naczelny i graficzny w tygodniku "Plus" (1989-1990).

  Poryte – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim, w gminie Stawiski położone przy drodze wojewódzkiej nr 648.Herb województwa podlaskiego przedstawia na tarczy czerwonej dwudzielnej w pas w polu górnym białego orła ze złotymi: dziobem, łapami i koroną na głowie, w polu dolnym rycerza na srebrnym koniu, w zbroi srebrnej i w takimż szyszaku, z mieczem srebrnym o złotej rękojeści wzniesionym w prawej ręce, na lewym ramieniu trzymającego tarczę błękitną z podwójnym krzyżem złotym na błękitnym polu. Ostroga rycerza i uprząż końska są złote, siodło i czaprak koński błękitne.

  Autor herbarzy Polskie rody szlacheckie i ich herby (Białystok 1999, 2000, 2003), Herby szlacheckie Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Gdańsk 2003), Herby szlacheckie Polski porozbiorowej (Gdańsk 2005) oraz Herbarz Polski od Średniowiecza do XX wieku (Gdańsk 2007, wydanie poprawione i rozszerzone 2011).

  Szudziałowo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo, w dolinie polodowcowej między wzgórzami morenowymi.Herb Sejn przedstawia na czerwonej tarczy typu hiszpańskiego profil głowy tura, skierowany frontem w lewą stronę. Pod głową tura skrzyżowane centralnie miecz z lewej i włócznia z prawej skierowne ku górze w kolorze białym. Siedem pól na rękojeści miecza oznacza siedem historycznych gmin powiatu sejneńskiego.

  Wraz z Lechem Milewskim twórca wyszukiwarki herbów, będącej elektronicznym uzupełnieniem Herbarza, pozwalającej wyszukiwać herby po elementach składowych, nazwiskach i nazwach.

  Projektant herbów: województwa podlaskiego, Białegostoku, powiatów sokólskiego i siemiatyckiego, gminy Szepietowo, Korycin, Szudziałowo, Zawady, Kobylin-Borzymy, Sejny, Miłki, Janów, Zambrów i wsi Poryte.

  Linki zewnętrzne[]

 • Postacie genealogii: Tadeusz Gajl
 • Wyszukiwarka herbów
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gmina Janów – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Zambrów (do 1954 gmina Długobórz) – największa w Polsce pod względem liczby sołectw gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.
  Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.
  Kobylin-Borzymy – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kobylin-Borzymy.
  Gmina Zawady (do 1954 gmina Chlebiotki) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.