• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tablica rozdzielcza

  Przeczytaj także...
  Prędkościomierz (szybkościomierz) - urządzenie służące do pomiaru prędkości pojazdu kołowego (np. samochodu). Prędkościomierz jest najczęściej umieszczany na tylnej części wału napędowego, gdzie specjalny czujnik przekształca obroty mechaniczne na impulsy elektryczne. Starsze typy samochodów posiadają w tym miejscu giętki obrotowy drut, którego drugi koniec jest podłączony do prędkościomierza, który jest specjalnie skalibrowanym tachometrem. Czułość tego tachometru oraz jego kalibracja numeryczna musi uwzględniać redukcję biegów na tylnej części wału napędowego, ostateczną szybkość obrotów w mechanizmie różnicowym (dyferencjale) i średnicę kół pojazdu. Mechanizm, w którego skład wchodzi prędkościomierz zawiera również licznik do pomiaru przebytej drogi (tzw. chodometr albo drogomierz).Tachometr - urządzenie służące do pomiaru prędkości poruszającego się ciała lub substancji (z grec. tachos - prędkość , metron - mierzyć). Najczęściej spotykaną postacią tachometru jest tachometr mierzący prędkość obrotów wału napędowego w silniku lub w maszynie. Odczyt jest w postaci analogowej, ale wskaźniki cyfrowe są coraz częściej spotykane.
  Fiat 500 – samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez włoski koncern motoryzacyjny FIAT w latach 1957 - 1975.
  Tablica rozdzielcza
  Elektroniczna tablica rozdzielcza z lat 90. (Fiat Tempra)
  Designerska tablica rozdzielcza Fiata 500 (2007)

  Tablica rozdzielcza (popularnie zegary lub wskaźniki) – część deski rozdzielczej zawierająca podstawowe wskaźniki, pokazujące kierowcy podstawowe parametry dotyczące funkcjonowania podzespołów pojazdu. W zależności od wyposażenia pojazdu mogą to być m.in.:

  Fiat Tempra – samochód osobowy produkowany we Włoszech w latach 1990-1996. Bazował na płycie podłogowej Fiata Tipo należącego do klasy kompaktowej. Odmiana kombi nosiła nazwę Fiat Tempra Station Wagon.Drogomierz, hodometr (gr. hodós – droga) urządzenie służące do pomiaru odległości pokonanej przez jakiś obiekt. Ze względu na formę wyświetlania pomiaru drogomierz może mieć formę analogową (mechaniczną) lub elektroniczną.
 • prędkościomierz - wskazuje wartość prędkości z jaką aktualnie porusza się pojazd. Wartość podawana jest w kilometrach na godzinę (km/h lub kph), lub milach na godzinę (ang.: mph);
 • obrotomierz - wskazuje wartość prędkości obrotowej silnika w obrotach na minutę;
 • wskaźnik paliwa - wskazujący ilość ciekłego paliwa w zbiorniku pojazdu;
 • drogomierz (całkowity, dzienny);
 • wskaźnik temperatury płynu chłodzącego;
 • wskaźnik temperatury oleju silnikowego;
 • wskaźnik napięcia ładowania;
 • wskaźnik ciśnienia powietrza doładowującego;
 • lampki kontrolne - ostrzegawcze, alarmowe, informacyjne.
 • Deska rozdzielcza – jest to w samochodzie element wyposażenia przedziału pasażerskiego (potocznie: kabiny). Deska rozdzielcza jest umieszczona w przedniej części kabiny, poniżej przedniej szyby. Jest konsolą zawierającą tablicę rozdzielczą (potocznie: zegary lub wskaźniki), regulatory i przełączniki. Wskaźniki znajdują się zwykle na wysokości kierownicy, naprzeciw kierowcy lub pośrodku deski rozdzielczej. W środkowej części deski rozdzielczej znajduje się konsola mieszcząca dodatkowe wyposażenie: radioodtwarzacz, popielniczkę z gniazdem 12V, regulatory temperatury powietrza w kabinie, klimatyzację, a w nowszych, bardziej luksusowych samochodach także systemy nawigacji i inne. Deska rozdzielcza zawiera również otwory nawiewu, półki, schowki, a czasem tablicę z bezpiecznikami. Po stronie kierowcy i pasażera deska rozdzielcza z reguły zawiera także poduszkę powietrzną. Zbiornik paliwa, bak – zbiornik zasilający paliwem silniki spalinowe zamontowany w pojazdach mechanicznych, statkach wodnych, samolotach oraz przy silnikach stacjonarnych.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.