• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tablica rejestracyjna  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tablice rejestracyjne w Lesotho po raz pierwszy pojawiły się w 1967 roku. W tym kraju obowiązuje ruch lewostronny. W 1986 roku w Lesotho były zarejestrowane 6363 samochody osobowe oraz 15 379 ciężarowych i busów.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.
  Tablice rejestracyjne używane w Polsce
  u góry: wzór wydawany od 1 maja 2006
  u dołu: wydawane od 1 maja 2000 do 30 kwietnia 2006
  Obie tablice rejestracyjne są używane na terenie powiatu radomszczańskiego
  Tablica jednorzędowa z województwa zielonogórskiego z okresu 1976–2000

  Tablica rejestracyjna – tablica zawierająca unikatowy kod literowo-cyfrowy, umożliwiający identyfikację każdego pojazdu.

  Brytyjskie tablice rejestracyjne - tablice rejestracyjne w Wielkiej Brytanii obecnej serii wydawane są od września 2001 roku. Składają się z dwóch liter, dwóch cyfr i trzech kolejnych liter. Cyfry zmienia się dwa razy w roku w marcu i we wrześniu. Wexford (irl. Contae Loch Garman, ang. County Wexford) – hrabstwo położone na południowym wschodzie Irlandii, w prowincji Leinster. Przed podbojem normańskim było częścią królestwa Uí Cheinnselaig ze stolicą w Ferns.

  Wymiary[ | edytuj kod]

  W Polsce tablica rejestracyjna musi mieć wymiar 520 × 114 mm w przypadku tablicy jednorzędowej. Odnośnie do dwurzędowej wymiary wynoszą 305 × 214 mm.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tablice rejestracyjne w Federacji Rosyjskiej pojazdów nienależących do agend rządowych mają od 1994 r. postać ZLLLZZ|LLL gdzie Z stanowią znaki alfabetu, a L cyfry. Używane są tylko znaki alfabetyczne wspólne dla cyrylicy i alfabetu łacińskiego. Znaki alfabetyczne stanowią serię tablicy, a cyfry właściwy numer rejestracyjny. Trzy miejsca liczbowe za linią pionową określają miejsce rejestracji pojazdu.
  Naddniestrze (Pridniestrowie, oficjalnie Naddniestrzańska Republika Mołdawska; mołd. Република Молдовеняскэ Нистрянэ, Republica Moldovenească Nistreană, Stânga Nistrului, ros. Приднестровская Молдавская Республика, ukr. Придністровська Молдавська Республіка) – region autonomiczny Republiki Mołdawii. Od 2 września 1990 niepodległy, na arenie międzynarodowej uznawany jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Obejmuje znajdujące się na lewym brzegu Dniestru tereny republiki oraz prawobrzeżne miasto Bendery (Tighina). Jest to pas ziemi o długości około 200 km i średniej szerokości około 12-15 km.
  Czeskie tablice rejestracyjne – współczesne tablice rejestracyjne w Czechach obowiązują od 2002 roku, natomiast euroband wprowadzono w 2004 roku.
  Tablice rejestracyjne w San Marino mają niebieskie znaki na białym tle. Po lewej stronie znajduje się Godło San Marino. Tablica składa się z pięciu znaków (liter lub cyfr).
  Holenderskie tablice rejestracyjne w okresie 1906–1951 miały schemat 1 litera - 3 (4, 5) cyfr, gdzie pierwsza litera to wyróżnik miejsca rejestracji pojazdu.
  Obecne tablice rejestracyjne w Austrii obowiązują od 1990 roku. Składają się z wyróżnika (jednej lub dwóch liter na początku), herbu danego landu oraz cyfr i liter porządkowych (ich skład i kolejność zależy od zasobu, podobnie jak w Polsce). Od pewnego czasu tablice posiadają po lewej stronie niebieskie pole z flagą UE (tzw. euroband), zmienił się także wzór obramówek.
  Pierwsze kirgiskie tablice rejestracyjne powstały w 1980 r., kiedy Kirgistan był republiką Związku Radzieckiego. Mimo że państwo uzyskało niepodległość w 1991 r., stare tablice były nadal stosowane – do czasu wprowadzenia obecnego formatu w 1994.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.