• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tablet - komputer  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Przedsiębiorca telekomunikacyjny – według określenia zawartego w prawie telekomunikacyjnym, jest to podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej polegającej na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny uprawniony do:Memex - teoretyczny komputer analogowy, opisany w 1945 r. przez naukowca i inżyniera Vannevara Busha w zamieszczonym w "The Atlantic Monthly" artykule "As We May Think". Memex jest skrótem od angielskich wyrazów Memory Extender.
  Tablety a komputery osobiste[ | edytuj kod]

  Chociaż koncepcja na której bazują tablety została opracowana wcześniej, jednym z najistotniejszych momentów w historii tych urządzeń była premiera pierwszej generacji iPada firmy Apple Inc. w 2010 roku. Komputery z dotykowym ekranem stały się powszechne i ogólnie dostępne. Duży wkład w taki stan rzeczy miało ciepłe przyjęcie iPhone’a i jego systemu operacyjnego. Ponieważ pewnym ograniczeniem smartfonów był ich niewielki rozmiar, postanowiono wprowadzić na rynek urządzenie o podobnej funkcjonalności, ale umożliwiające bardziej komfortowe przeglądanie witryn internetowych i odtwarzanie filmów. Również i producenci smartfonów opartych na systemie Android, tacy jak na przykład Samsung i Sony, stopniowo wprowadzali swoje tablety.

  Fujitsu (jap. 富士通株式会社, Fujitsū Kabushiki-kaisha) – japońska korporacja, z siedzibą w Tokio, specjalizująca się w półprzewodnikach, komputerach (superkomputerach, PC, serwerach, telekomunikacji i usługach). 1 października 1999 r. firmy: Fujitsu Ltd. i Siemens AG, powołały nową spółkę produkującą w Europie sprzęt komputerowy pod nazwą Fujitsu Siemens Computers.Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.

  Tablety okazały się być konkurencyjne w stosunku do laptopów. Nastawione na użytkowników wykorzystujących komputery głównie do przeglądania zasobów Internetu netbooki oraz ultrabooki były najważniejszym konkurentem tabletów, ze względu na ich kompaktowy rozmiar i słabsze możliwości względem tradycyjnych notebooków. Tablety oparte na architekturze ARM miały również przewagę nad konstrukcją, na której były wzorowane, czyli tablet PC, gdyż charakteryzowały się bardziej atrakcyjnymi gabarytami z punktu widzenia przenośności i ekranem dotykowym niewymagającym użycia stylusa. Te ostatnie dodatkowo uważane były za urządzenia dla profesjonalistów takich jak graficy czy architekci.

  iPad mini – pierwszy w historii firmy Apple tablet o przekątnej ekranu 7,9 cala (standardowy iPad posiada ekran 9,7”). Został zaprezentowany podczas konferencji prasowej 23 października 2012 roku. Jego wnętrze zawiera elementy znane z iPada 2, a ekran posiada dokładnie tą samą rozdzielczość 1024x768 pikseli.Core i5 (o nazwie kodowej Lynnfield) to generacja procesorów firmy Intel, wykonana w technologii x86-64. Premiera odbyła się 7 września 2009 roku. Procesory te są zaprojektowane na bazie mikroarchitektury o nazwie kodowej Nehalem, która jest też wykorzystywana w procesorach serii Intel Core i7.

  Dużą rolę w popularyzowaniu tabletów odgrywają operatorzy telefonii komórkowej, którzy opracowują oferty sprzedaży mobilnego dostępu do Internetu z tabletem zamiast modemu. W tym przypadku dodatkową przewagą tabletów nad laptopami, w szczególności netbookami, jest fakt posiadania wbudowanego modemu obsługującego karty SIM, co jest raczej rzadką cechą innych komputerów przenośnych.

  Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.

  Tablety a tablety PC – nazewnictwo[ | edytuj kod]

  W niektórych krajach, takich jak Niemcy, tablety oparte na architekturze ARM są, podobnie jak ich odpowiedniki x86, powszechnie nazywane tabletami PC. Jednakże w Polsce, chociaż komputer osobisty jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego terminu personal computer, nazwy te określają zwykle dwa częściowo rozłączne zbiory urządzeń. Za komputery osobiste uważa się także Amigę (i inne komputery wyprodukowane przez Commodore), Atari, ZX Spectrum, itp. Natomiast termin PC (pecet), będący akronimem słów personal computer tyczy się wyłącznie specyfikacji IBM PC, którą obecnie reprezentują komputery oparte na architekturze x86. Wynika z tego, że chociaż tablety oparte na architekturze ARM są komputerami osobistymi, nie są komputerami klasy (IBM) PC.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.NTT System – polski producent komputerów osobistych, dostarczanych zarówno pod marką własną, jak i markami zleconymi. 12 kwietnia 2007 spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

  Z drugiej strony, w wyniku nieustannego rozwoju tabletów pojawiają się urządzenia posiadające dwa procesory i zainstalowane systemy Windows i Android jednocześnie. W takiej sytuacji można uznać, iż określenia tablet i tablet PC są ze sobą tożsame.

  Historia tabletów[ | edytuj kod]

  Historia tabletów sięga końca XIX wieku, kiedy w 1888 roku Elisha Gray opatentował elektryczne urządzenie do przechwytywania wprowadzanego za pomocą rysika pisma odręcznego i przekazywania go na odległość za pomocą impulsu elektromagnetycznego nazwane Teleautografem. Jednak pierwszy opatentowany system rozpoznawania ręcznie wprowadzanego tekstu należał do H.E. Goldberga i powstał on dopiero w 1915 roku. Urządzenia które według dzisiejszej definicji można by nazwać tabletami zaczęły pojawiać się dopiero w latach 60. XX wieku. Wielką popularność tablety zdobyły po wprowadzeniu w 2010 roku przez Apple iPada.

  Long Term Evolution (LTE) – standard bezprzewodowego przesyłu danych będący następcą systemów trzeciej generacji, rozwijany przez konsorcjum 3GPP. Głównymi celami nowego standardu jest zwiększenie możliwości telefonii komórkowej poprzez zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie efektywności spektralnej łączy radiowych, zmniejszenie kosztów transmisji danych, uproszczenie architektury.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

  Kalendarium[ | edytuj kod]

  XIX wiek[ | edytuj kod]

  1888 rok

 • W USA zostało opatentowane przez Elishę Graya elektryczne urządzenie do przechwytywania za pomocą rysika pisma odręcznego oraz przekazywania go na odległość za pomocą impulsu elektromagnetycznego zwane teleautografem.
 • XX wiek[ | edytuj kod]

  1914

 • H.E. Goldberg opatentował urządzenie rozpoznające odręczne pismo wprowadzane za pomocą rysika zwane „Controller”.
 • 1942

  Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.
 • Opatentowano ekran dotykowy za pomocą którego można było wprowadzać ręcznie pisane dane. Tzw. Teleutograph System.
 • 1945

 • Vannevar Bush opisał Memex – urządzenie generujące informacje na mikrofilmach poprzez przenoszenie fotografii z papieru lub wrażliwego na dotyk przezroczystego ekranu.
 • 1957

 • Tom Diamond zademonstrował Stylator – elektroniczny tablet z długopisem za pomocą którego można było wprowadzać dane oraz oprogramowanie do rozpoznawania ręcznie wprowadzonego tekstu w czasie rzeczywistym.
 • 1961

  Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module: moduł identyfikacji abonenta) – plastikowa karta elektroniczna wielkości karty kredytowej (85 × 54 mm, Full size), wielkości paznokcia (25 × 15 mm, Mini-sim), mniejsza (15 × 12 mm, Micro-sim) lub najmniejsza (12,3 × 8,8 mm, Nano-sim) z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem.Newton Message Pad - jeden z pierwszych komputerów typu PDA oraz pierwszy taki komputer produkowany przez firmę Apple Computer (obecnie Apple Inc.). Był sprzedawany w latach 1993-1998. Nazwa "Newton" nawiązuje do osoby sir Isaaca Newtona. Apple Newton był wielkości kasety VHS. Zastosowano w nim system operacyjny Newton OS, który został przystosowany do operowania za pomocą rysika i ekranu dotykowego. Od sierpnia 1993 r. do lutego 1998 r. pojawiło się 7 modeli Apple Newton, a od marca 1997 r. do lutego 1998 r. w sprzedaży był eMate 300, który swoją formą odbiegał od pozostałych modeli Newtona bardziej przypominając małego laptopa. Wbrew oczekiwaniom Apple Computer, seria Newton nigdy nie odniosła przewidywanego sukcesu rynkowego, ze względu na duże rozmiary urządzeń oraz ich wysoką cenę, sięgającą $1000.
 • Stanisław Lem w swojej powieści „Powrót z gwiazd” opisał Opton – „Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.
 • 1964

 • Firma RAND Corporation wymyśliła RAND Tablet, jego ówczesna cena wynosiła 18 000 dolarów. Dołączony do niego rysik wyczuwał elektryczne impulsy przekazywane przez cienką siatkę przewodników rozmieszczonych na powierzchni przekaźnikowej. Rand Tablet powstał na bazie wojskowego projektu RAND powstałego w 1945 roku.
 • 1968

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.Ultrabook – odmiana notebooka i jednocześnie nowa klasa tych urządzeń zdefiniowana przez firmę Intel. Te założenia to:
 • Amerykański reżyser Stanley Kubrick wykorzystał w swoim filmie „2001: Odyseja kosmiczna” tablet z płaskim ekranem odtwarzający bezprzewodowo materiał video.
 • 1972

 • Alan Kay z Xerox PARC opublikował „A personal Computer for children of all ages” („Komputer osobisty dla dzieci w każdym wieku”) w którym opisał opracowany w 1968 roku koncept urządzenia z możliwością gromadzenia informacji o nazwie DynaBook pozwalał on na bezprzewodową łączność ze scentralizowanymi „przechowalniami” informacji, z których pobierałby najważniejsze zagadnienia na dany temat. Urządzenie miało mieć wielkość notatnika, wyposażone byłoby w ekran ciekłokrystaliczny i fizyczną klawiaturę. W założeniu pozwalałoby na, m.in. odtwarzanie plików muzycznych czy nagrywanie notatek głosowych. Pomysł brzmi znajomo, co najmniej jak obecnie dostępne na rynku produkty tego typu.
 • 1973

  Amstrad – angielska firma elektroniczna. Siedziba przedsiębiorstwa, założonego w 1968 roku przez Alana Sugara, mieści się w Brentwood w hrabstwie Essex. Nazwa Amstrad jest skróconą formą od Alan Michael Sugar TRADing.Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.
 • W Atlas Computer Laboratory powstał komputer Atlas DEC PDP15 oraz monitor VT-15 który był przeznaczony głównie dla szkół i laboratoriów technologicznych.
 • 1979

 • Powstał Apple Graphics Tablet – był on urządzeniem peryferyjnym dla komputera Apple II i pozwalał na wygodną pracę w programach graficznych. Jego rynkowa cena była zbliżona do dzisiejszej ceny iPada i wynosiła 650$.
 • 1983

 • Firma Pencept wyprodukowała komputer PenPad 200 oparty na systemie MS-DOS 2.0, w którym zaproponowała używanie tabletu oraz systemu rozpoznawania pisma odręcznego zamiast tradycyjnej klawiatury oraz myszy.
 • 1985

  Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.Microsoft Tablet PC – termin stworzony w 2001 roku przez Microsoft dla komputerów przenośnych wykorzystujących rysik. Tablet został wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją sprzętu opracowaną przez firmę Microsoft oraz udostępniał licencjonowaną kopię systemu Windows XP Tablet PC Edition lub jego pochodnych.
 • Dwie firmy, Pencept i CIC oferują komputery z systemem rozpoznawania pisma odręcznego bazujące na systemie operacyjnym MS-DOS.
 • 1987

 • Apple Computer zaprezentowało koncepcję Knowledge Navigator oraz wypuściło pokazowy materiał video. Urządzenie z dostępem do globalnej sieci pełniło rolę terminarza oraz było wyposażone w syntezator mowy potrafiący czytać wiadomości.
 • 1989

 • Firma GRID system wypuściła na rynek we wrześniu 1989 roku tablet GRiDPad bazujący na systemie operacyjnym MS-DOS, do wprowadzania danych służył rysik. Urządzenie ważyło ponad 2 kg i kosztowało 2370 USD. GridPad posiadał procesor 10 MHz, 256 lub 512 kilobajtów pamięci RAM oraz 1 lub 2 megabajtów pamięci na dane.
 • 1991

  Multi-touch (wielokrotny dotyk) – technika umożliwiająca kontrolowanie interfejsów graficznych więcej niż dwoma palcami jednocześnie. Urządzenia multidotykowe w przeciwieństwie do jednodotykowych rejestrują dotknięcie ekranu czy innej powierzchni sterującej (np. tabletu, touchpada) w wielu miejscach jednocześnie. Określenie Multi-Touch jest także używane w stosunku do bardziej ograniczonych rozwiązań takich jak Dual Control, Gest Touch czy Dual-Touch. Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.
 • Na rynek wyszedł NCR System 3125 wyposażony w procesor 20MHz, 4mb pamięci RAM, wyświetlacz o rozdzielczości 640x480 pikseli. Pracował pod kontrolą MS-DOS, Penpoint OS.
 • Microsoft stworzył Windows for Pen Computing 1.0.
 • 1992

 • 19 Lipca 1992 IBM wyprowadził do sprzedaży swój pierwszy tablet pod nazwą IBM 2521.
 • 1993

 • Firma Amstrad wyprodukowała PenPad PDA600.
 • Sierpień 1993 Apple Computer wyprodukowało urządzenie Newton znane też jako MessagePad.
 • IBM wyprodukował pierwszy smartfon pod nazwą IBM Simon Personal Communicator, był to analogowy telefon komórkowy wyposażony w dotykowy wyświetlacz. Nie rozpoznawał pisma odręcznego, ale pozwalał na pisanie wiadomości i wysyłanie ich jako faksy poprzez sieć komórkową.
 • AT&T wprowadziło na rynek EO Personal Communicator, który połączył system PenPoint z bezprzewodową komunikacją.
 • 1995

  iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.Manta S.A. – istniejąca od 1998 roku polska firma z siedzibą w Warszawie, zajmująca się produkcją i dostarczaniem sprzętu RTV, AGD oraz IT. Manta jako pierwsza firma ogłosiła plany produkcji telewizorów 3D w Polsce. Firma ogłosiła także plany rebrandingu i przesunięcia produktów budżetowych do sub-marek.
 • Premiera Zenith CruisePad – Zapewniał bezprzewodowe połączenie z komputerem, był wyposażony w 8,5 calowy ekran monochromatyczny obsługiwany za pomocą rysika, jak i ekranowej klawiatury.
 • 1996

 • Twórca procesorów ARM firma Acorm Computers wyprodukowała tablet z ekranem dotykowym nazwany NewsPad.
 • 1997

 • W sprzedaży pojawił się PalmPilot wyposażony w modem i pracujący pod kontrolą systemu PalmOS.
 • 1998

  Elisha Gray (ur. 8 lutego 1835 w Barnesville, Ohio, zm. 21 stycznia 1901 w Newtonville, Massachusetts) – amerykański inżynier elektryk, współzałożyciel Western Electric Manufacturing Company. Największy rozgłos przyniosło mu zbudowanie w 1876 roku w Highland Park w Illinois prototypu telefonu. Jest uważany przez niektórych za prawdziwego wynalazcę telefonu o zmiennym oporze, pomimo tego że utracił patent na rzecz Alexandra Bella.Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.
 • Rok 1998 okazał się przełomowy dla segmentu tabletów ponieważ firma Fujitsu wprowadziła pierwszy tablet wyposażony w kolorowy wyświetlacz dotykowy oraz procesor o taktowaniu 233 MHz. Urządzenie nosiło nazwę Stylistic 2300.
 • XXI wiek[ | edytuj kod]

  2001

 • Bill Gates zaprezentował stworzony przez Compaq – Compaq Tablet prototyp Tablet PC pracujący pod kontrolą specjalnie do niego przystosowanej wersji systemu Windows XP Tablet PC Edition. Jednak w dalszym ciągu był to laptop z obrotowym ekranem dotykowym.
 • 2002

 • Microsoft wypuszcza Microsoft Tablet PC, zaprojektowany i wyprodukowany przez HP.
 • 2005

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.
 • Apple przejął firmę Fingerworks, która w latach 1999–2005 rozwinęła technologię multi touch i wykorzystał ich technologię w iPhone.
 • Nokia wyprodukowała Nokia 770 Internet Tablet.
 • 2007

 • Firma Axiotron zaprezentowała Modbook, tablet bazujący na sprzęcie i oprogramowaniu Apple.
 • 5 września 2007 Apple wprowadziło iPod touch odtwarzacz mp3 z funkcją wifi.
 • 2008

 • 23 września 2008 Odbyła się premiera pierwszego systemu operacyjnego firmy Google przeznaczonego na urządzenia przenośne z dotykowym wyświetlaczem nazwanego Android.
 • 2009

  Komputer przenośny (ang. portable computer) - jest to rodzaj komputera przeznaczony do przenoszenia z jednego miejsca w drugie, łącznie z klawiaturą i wyświetlaczem.ZX Spectrum – jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. w roku 1982, następca ZX-81. Początkowo model miał nazywać się ZX-82.
 • 16 marca 2009 Firma Motion Computing rozpoczęła sprzedaż opartego na systemie Windows Motion J3400 Tablet PC.
 • 15 lipca 2009 Pojawił się w sprzedaży wyprodukowany przez ASUS tablet EEE PC T91, był on wyposażony w dotykowy, obrotowy ekran oraz system Windows XP.
 • 2010

 • 3 kwietnia 2010 zadebiutował Apple iPad pracujący pod kontrolą systemu iOS stosowanego wcześniej w iPhone i iPod Touch.
 • 2 września 2010 odbyła się premiera Samsung GT-P1000 Galaxy Tab, tabletu wyprodukowanego przez koreańską firmę Samsung działającego na systemie Android 2.2.
 • 22 października HP wypuściło na rynek Tablet HP Slate 500 oparty na systemie Windows 7.
 • 2011

  RAND Corporation – amerykański think tank i organizacja badawcza non-profit, pierwotnie sformowana dla potrzeb Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Założona 14 maja 1948 roku w Santa Monica w Kalifornii na bazie rozpoczętego w końcu 1945 roku wojskowego Projektu RAND (pierwszy raport RAND ukazał się już w maju 1946 roku).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • 24 lutego 2011 Motorola wyprodukowała 10. calowy tablet Xoom oparty na systemie Android 3.0.
 • 11 marca 2011 Zadebiutował iPad 2, tylko w marcu sprzedano 2,5 mln egzemplarzy.
 • 19 kwietnia 2011 Zadebiutował BlackBerry Playbook bazujący na BlackBerry Tablet OS.
 • 15 listopada 2011 Zadebiutował wyprodukowany przez Amazon tablet Kindle Fire.
 • 2012

  Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.Compaq Computer Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe, założone w lutym 1982 przez Roda Caniona, Jima Harrisa i Billa Murto, produkujące głównie komputery osobiste i laptopy.
 • 27 lutego 2012 Samsung zaprezentował Galaxy Note 10.1 oparty na systemie Android 4.0.
 • 7 marca 2012 zadebiutował Apple iPad 3.
 • 18 czerwca 2012 Microsoft wyprodukował Microsoft Surface RT, pierwszy tablet z systemem Windows RT i mikroprocesorem o architekturze ARM.
 • 27 czerwca 2012 Zadebiutował Nexus 7 – pierwszy tablet Google wyprodukowany przez Asus.
 • 2 listopada 2012 odbyła się premiera iPad 4 oraz iPad Mini.
 • 2013

  ASUS (szerzej znana nazwa handlowa firmy ASUSTeK Computer) – tajwański producent elektroniki, głównie: płyt głównych, kart graficznych, napędów optycznych, palmtopów, notebooków, produktów sieciowych, telefonów komórkowych, monitorów LCD, komputerowych urządzeń chłodzących.Nokia 770 Internet Tablet – tablet internetowy opracowany oraz wyprodukowany przez firmę Nokia w 2005 roku. Urządzenie produkowane w Estonii. Pierwszą zapowiedź o jego istnieniu została ogłoszona na LinuxWorld Summit w Nowym Jorku 25 maja 2005 roku. Pierwsze urządzenia ukazały się w sprzedaży w listopadzie 2005 roku – najpierw w Europie (3 listopada), następnie w USA (14 listopada).
 • 26 lipca 2013 Zadebiutowała druga wersja Nexus 7.
 • 22 października 2013 Odbyła się premiera iPad Air.
 • 22 października 2013 Microsoft wypuścił Surface 2 oparty na procesorze ARM oraz Surface Pro 2 oparty na procesorze Intel Core i5.
 • Przyszłość tabletów[ | edytuj kod]

 • W 2012 roku szacowano, że sprzedaż tabletów w 2016 roku osiągnie 198 mln sztuk, jednak w rzeczywistości sprzedano jedynie 175 milionów egzemplarzy sprzętu tego rodzaju.
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Samsung Galaxy Tab (pełna nazwa: Samsung GT-P1000 Galaxy Tab – to tablet firmy Samsung. Nazwą nawiązuje do modelu smartphone - Galaxy S, oraz do całej serii Galaxy, której Tab P1000 jest kolejnym członkiem.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..
  Rysik (czasami z ang. stylus) – narzędzie kształtem najczęściej przypominające długopis, choć może równie dobrze w swej konstrukcji przypominać kawałek drewienka. Rysiki służą przede wszystkim do obsługiwania urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy takich jak: palmtopy, telefony komórkowe, a nawet konsole gier wideo, np. Nintendo DS, czy tabletów. Niektóre posiadają czujnik siły nacisku oraz kilka przycisków funkcyjnych (najczęściej dwa), którymi można posługiwać się jak przyciskami myszy.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  myPhone – istniejące od 2007 r. przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telefonów komórkowych i akcesoriów. Na rynku najbardziej znane jest z wytwarzania telefonów na dwie karty SIM (tzw. Dual SIM), których w swojej ofercie posiada kilkanaście. Spośród innych technologii stosowanych w telefonach myPhone wymienić należy: telewizję w telefonie, nagrywanie audycji radiowych, radio FM, odtwarzacz plików MP3 oraz video, modulator głosu, wyświetlacz dotykowy i inne.
  IBM PC (Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana 12 sierpnia 1981 roku przez firmę IBM modelem IBM 5150 powszechnie znanym wyłącznie jako IBM PC.
  Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.
  Xerox PARC (ang. Xerox Palo Alto Research Center) - ośrodek badawczy firmy Xerox powstały w roku 1970. Od początku lat 70., do połowy lat 80. wprowadził wiele istotnych innowacji w dziedzinie sprzętu i oprogramowania komputerowego, które wywarły ogromny wpływ na informatykę, takich jak:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.