• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tańczące sylwetki


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.Opowiadanie to krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.
  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.

  Tańczące sylwetki (ang. The Adventure of the Dancing Men) – opowiadanie Arthura Conan Doyle o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela, doktora Watsona. Inspirowane opowiadaniem Złoty żuk.

  Opis fabuły[]

  Tańczące sylwetki

  Pan Hilton Cubitt, starszy, bogaty jegomość, boi się o swoją żonę, która ostatnio otrzymuje tajemnicze wiadomości zapisane w postaci tańczących sylwetek. Zgłasza się więc do słynnego detektywa. Holmes i Watson próbują przetłumaczyć wiadomości, których jest coraz więcej. Do tego tajemniczy intruz krąży po ogrodzie Cubittów. Pani Cubitt widocznie wie, kto to jest, ale nic nie chce powiedzieć swojemu mężowi. Holmes tymczasem rozwiązuje wreszcie tajemniczy szyfr i odkrywa, kto jest autorem tych listów. Jest to Abe Slaney, amerykański przestępca, bardzo niebezpieczny człowiek. Holmes i Watson szybko wyruszają do pana Cubitta, który jednak już nie żyje, zaś jego żona walczy ze śmiercią. Wszystko wskazuje na to, że pani Cubitt zabiła męża, a potem chciała popełnić samobójstwo. Holmes odkrywa jednak całą prawdę.

  Jeremy Brett, właśc. Peter Jeremy William Huggins (ur. 3 listopada 1933 w Berkswell Grange, zm. 12 września 1995 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

  Pani Elsie Cubitt była córką szefa chicagowskiego gangu, którego członkiem był Abe Slaney. Gang posługiwał się szyfrem, w którym litery zastępowały tańczące sylwetki. Abe Slaney był zaręczony z Elsie, ta jednak uciekła i wyszła za Hiltona Cubitta. Slaney jednak ścigał ją i odnalazł, chcąc ją zmusić do powrotu do Ameryki. W feralną noc Elsie rozmówiła się z nim i próbowała go przekonać, by ją zostawił w spokoju, on jednak nie słuchał. Na tę scenę wkroczył pan Cubitt. On i Slaney strzelili do siebie niemal jednocześnie, Cubitt zginął, a Slaney żyje i się ukrywa. Pani Cubitt w rozpaczy chciała odebrać sobie życie z rewolweru męża, na szczęście da się ją jeszcze uratować. Holmes zastawia sidła. Za pomocą tańczących sylwetek wzywa do domu Slaneya i policja aresztuje mordercę, który dowiedziawszy się o próbie samobójczej pani Cubitt przyznał się do wszystkiego. Elsie Cubit natomiast została uratowana.

  Ekranizacje: 1923 (w roli Holmesa Eille Norwood), 1968 (Peter Cushing) i 1984 (Jeremy Brett).

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • The Adventure of the Dancing Men
 • Opowiadanie z ilustracjami
 • Tańczące sylwetki (przekład)
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Listy w alfabecie sylwetkowym
 • Alfabet sylwetkowy (część przyporządkowań hipotetyczna) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.