TV Drama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TV Drama (jap. テレビドラマ terebi dorama; dramat telewizyjny), nazywane także w skrócie dorama (jap. ドラマ dorama) – aktorskie seriale odcinkowe japońskiej telewizji nadawane dziennie. Wszystkie główne stacje telewizyjne w Japonii produkują różne seriale z gatunku m.in. romans, komedia, kryminał, horror i wiele innych. Na specjalne okazje mogą być tworzone jedno- lub dwuodcinkowe dramy dotyczące konkretnego tematu, takie jak drama wyprodukowana w 2007 roku na 60-letnią rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Fuji Television Network (jap. 株式会社フジテレビジョン, Kabushiki-gaisha Fuji Terebijon) – japońska sieć telewizyjna z siedzibą w Odaibie, Minato-ku w Tokio w Japonii, znana jako Fuji TV (jap. フジテレビ, Fuji Terebi), albo CX w oparciu o znak stacji "JOCX-DTV". Jest flagową stacją telewizyjną Fuji News Network (FNN) i Fuji Network System (FNS). Fuji TV sponsoruje również Grand Prix Japonii Formuły 1.Romans (ang. romance novel) – jeden ze współczesnych, bardzo popularnych gatunków literackich. Także w Polsce. W 2011 roku romanse zajęły 4., w 2012 – 2. miejsce na liście najczęściej czytanych powieści. Romans skupia się zwykle na romantycznej miłości dwojga ludzi i na ich związku, a ich zakończenie jest „optymistyczne” i „emocjonalnie satysfakcjonujące”.

Japońskie serie dram nadawane są w trzymiesięcznych sezonach, z nowymi odcinkami nadawanymi wraz z każdym nowym sezonem. Większość dram jest nadawanych w ciągu tygodnia w godzinach wieczornych około 21:00, 22:00 czy 23:00. Dramaty pokazane rano lub po południu są zwykle nadawane na bieżąco w specjalnym bloku jak np. asadora stacji NHK. Wieczorne dramy składają się zazwyczaj z dziewięciu do dwunastu odcinków, czasem zawierają epilog, gdy drama okazała się odnieść ogromny sukces.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Japonia ma cztery telewizyjne sezony: zima (styczeń-marzec), wiosna (kwiecień-czerwiec), lato (lipiec-wrzesień) oraz jesień (październik-grudzień).

Popularne dramy[ | edytuj kod]

Większość ludzi kojarzy dziś japońskie dramy z nowoczesnym stylem scenopisarstwa, który wprowadził termin „modne dramy” (ang. trendy dramas). „Modny” wzór japońskich dram został wynaleziony w latach 1980, gdy scenarzyści postanowili dotrzeć do odbiorców telewizyjnych z tematami, które obejmowały prawdziwe życie w Japonii, w czasie, gdy Japończycy odczuwali skutki pęknięcia gospodarczej bańki spekulacyjnej. Formuła dram została ulepszona na początku lat 1990, kiedy fabuła zmieniała się wraz z upływającym czasem. Poprzez zwracanie uwagi na trudniejsze kwestie, w tym przemoc wśród nastolatków, maltretowanie dzieci i nowoczesne życie rodzinne, forma dram była zmieniana, aby pasowała do zmiany gustów telewidzów. Nawet dziś sukces japońskich dram jest wynikiem pozostawania przy wzorze „modnych dram”.

Bańka spekulacyjna (ang. speculative bubble) – tymczasowy stan rynku, np. akcji, w którym cena dóbr rażąco przekracza ich wartość. Dochodzi do niego, gdy spekulacja danym dobrem powoduje wzrost cen, z kolei napędzający spekulację. W pewnym momencie mechanizm ten się załamuje i następuje krach – pęknięcie bańki – z drastycznym spadkiem cen i wartości zasobów wielu inwestorów.Tokusatsu (jap. 特撮, tokusatsu, dosł "efekty specjalne") – termin używany w Japonii odnoszący się do wszelkich kinowych lub telewizyjnych filmów live-action, czy dram, które odznaczają się znacznym wykorzystaniem efektów specjalnych (tokusatsu dosłownie tłumaczy się jako "efekty specjalne").

Chociaż niektórzy ludzie uważają Super Sentai i inne seriale z gatunku tokusatsu, nie są one jednak przykładem „modnych dram”. Ogólnie większość dram emitowanych wieczorem w dzisiejszych czasach są to „modne dramy”, ale termin ten nie odnosi się do innych rodzajów dram, takich jak te emitowane w bloku asadora.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Tokyo Broadcasting System Holdings, Inc. (jap. 株式会社東京放送ホールディングス, Kabushiki-gaisha Tōkyō Hōsō Hōrudingusu, TBSHD) – japońska spółka dominująca stacji telewizyjnej Tokyo Broadcasting System Television, Inc. (jap. 株式会社TBSテレビ, Kabushiki-gaisha TBS Terebi) i sieci radiowej TBS Radio & Communications, Inc. (jap. 株式会社TBSラジオ&コミュニケーションズ, Kabushiki-gaisha TBS Rajio & Komyunikēshonzu), działająca od 1950 roku. Znana jest przede wszystkim z nadawania popularnych seriali anime.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
Epilog (stgr. ἐπίλογος epílogos) – końcowa część utworu literackiego (głównie epiki i dramatu), której treść nie jest związana z fabułą. W niektórych dramatach, głównie antycznych, wypowiedź końcowa do publiczności, objaśniająca intencje twórcy i sens przedstawienia.
Nippon Hōsō Kyōkai (jap. 日本放送協会), w skrócie NHK (ang. Japan Broadcasting Corporation) – japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, założony w marcu 1925 jako Tokyo Broadcasting Station, natomiast 1 lipca 1950 pod obecną nazwą.
Jidai-geki (jap. 時代劇, jidai-geki, dosł. "sztuka z epoki") – gatunek filmu, przedstawienia teatralnego lub widowiska TV, w którym akcja rozgrywa się w Japonii w dawnych czasach, przed erą Meiji, przeważnie w epoce Edo (1603-1868). Fabuła przedstawia na ogół przygody feudalnych wojowników – samurajów.
Film kryminalny – w najbardziej ogólnym znaczeniu, to film, który tematyką obejmuje różne aspekty przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. Stylistycznie, może łączyć się z innymi gatunkami filmowymi, najczęściej z dramatem, thrillerem, filmem akcji lub noir. Projekty, których fabuła koncentruje się na wątkach mafijnych, są najczęstszymi przykładami filmów kryminalnych.
Nippon Television Network Corporation (jap. 日本テレビ放送網株式会社, Nihon Terebi Hōsōmō Kabushiki-gaisha) - jest japońską stacją telewizyjną z główną siedzibą w Tokio, Japonii. Jej właścicielem jest Yomiuri Shimbun. Występuje również pod nazwami Nihon TV (jap. 日本テレビ, Nihon Terebi) oraz "NTV". Została założona w Tokio (28 października 1952), przez Matsutaro Shoriki.
Komedia (łac. comoedia, z gr. κωμῳδία komodia, od wyrazów κῶμος komos – pochód i ᾠδή ode – pieśń) – jeden z trzech, obok tragedii i dramatu właściwego, gatunków dramatycznych. Komedie cechuje pogodny nastrój, komizm, najczęściej żywa akcja i szczęśliwe dla bohaterów zakończenie. Komedia rozwijała się już w starożytnej Grecji i Rzymie. Przedstawia komicznie sytuacje i wady bohaterów.

Reklama