• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • TVP Sport  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w skokach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Skoczek będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. W ramach niego rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności skoków narciarskich otrzymuje, tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany Turniej Czterech Skoczni i Turniej Nordycki. Organizowane są także zawody do których oprócz konkursów indywidualnych zalicza się także i te drużynowe są to FIS Team Tour i Puchar Narodów. Nie zalicza się zaś igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich.Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 10 a 18 lutego 2002 roku w ramach igrzysk w Salt Lake City.

  TVP Sportpolska stacja telewizyjna o charakterze sportowym, należąca do Telewizji Polskiej S.A., nadająca od 18 listopada 2006 (od 12 stycznia 2014 w systemie wysokiej rozdzielczości).

  Redakcja powstała z połączenia redakcji sportowych TVP1 oraz TVP2. Jest odpowiedzialna również za transmisje na tych antenach, m.in. tę z rekordem oglądalności w Polsce: konkurs skoków narciarskich na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku (16,8 mln szczytowej oglądalności, średnio 13,3 mln widzów).

  W momencie założenia kanału był to pierwszy komercyjny i kodowany kanał w historii polskiej telewizji publicznej. Od 7 czerwca 2018 roku kanał dostępny jest bezpłatnie – w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX3), a 22 grudnia 2018 roku na MUX8 pojawiła się kopia kanału w jakości HD. Od 23 października 2019 roku stacja jest dostępna wyłącznie na MUX3, w jakości HD.

  Agata Danuta Mróz-Olszewska (ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 4 czerwca 2008 we Wrocławiu) – polska siatkarka, 138-krotna reprezentantka Polski w latach 2003-2006, zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005.Grafika prezentacyjna – rodzaj prezentacji przy użyciu grafiki komputerowej, polegający na tworzeniu zestawów kolejno wyświetlanych slajdów w celu zilustrowania w systematyczny sposób jakieś zagadnienie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Robert Korzeniowski (z prawej) i Włodzimierz Szaranowicz - odpowiednio pierwszy i drugi dyrektor TVP Sport
  Marek Szkolnikowski - obecny dyrektor stacji

  Koncepcja utworzenia kanału o profilu sportowym w polskiej telewizji publicznej narodziła się w grudniu 2004, w momencie pojawienia się w niej Roberta Korzeniowskiego i powierzenia mu stanowiska kierownika redakcji audycji sportowych oraz przewodniczącego kolegium sportowego. 26 grudnia 2005 Zarząd TVP S.A. przyjął projekt kanału, zaś 29 grudnia 2005 zatwierdziła go rada nadzorcza TVP S.A. Pierwotnie jego start planowano na wrzesień lub październik 2006, jednak z różnych przyczyn termin ten przesuwano.

  Sportowa Niedziela – cotygodniowy program Telewizji Polskiej podsumowujący informacje o charakterze sportowym. Jest to najdłużej obecnie emitowany informacyjny program sportowy Telewizji Polskiej. Emitowana jest (z licznymi przerwami) od 1980 roku, na antenach TVP1, TVP3, TVP Sport i TVP Info.Maciej Iwański (ur. 17 listopada 1979 w Olsztynie) – komentator sportowy Telewizji Polskiej zajmujący się piłką nożną i piłką ręczną.

  14 czerwca 2006 stacja uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu na terenie całej Polski, toteż w sierpniu 2006 skompletowano ostateczny skład zespołu redakcyjnego, a także rozpoczęto tworzenie ramówki oraz pierwszych programów (w tym czasie dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Sport został Robert Korzeniowski). Jej oficjalna prezentacja odbyła się 23 października 2006 na specjalnym wieczorze promocyjnym, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowej Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem, zaś 15 listopada 2006 uroczystego otwarcia kanału dokonał Prezes Zarządu TVP S.A. Bronisław Wildstein, podczas konferencji prasowej w siedzibie stacji. Faktycznie rozpoczęła ona nadawanie 18 listopada 2006 o godzinie 16:00, magazynem Jacy jesteśmy. Pierwszą transmisją był natomiast półfinał warszawskiego ITTF Pro Tour Polish Open w tenisie stołowym.

  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Złota Telekamera – nagroda specjalna przyznawana na gali wręczenia Telekamer organizowanej przez czasopismo Tele Tydzień.

  6 listopada 2009 Robert Korzeniowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora kanału. 12 listopada 2009 na stanowisku zastąpił go Włodzimierz Szaranowicz.

  1 stycznia 2010 stacja zmieniła oprawę graficzną i logo (lekko zmodyfikowane, w stosunku do poprzedniego) i rozpoczęła nadawanie w formacie 16:9. Zmianie uległy także oprawy graficzne programów informacyjnych Sportowy Wieczór i Sportowa Niedziela.

  2 września 2012 poinformowano, że TVP nie będzie transmitować meczów polskiej reprezentacji piłkarskiej, gdyż nie doszło do porozumienia z firmą SportFive, która sprzedaje prawa transmisyjne z ramienia PZPN. Pierwsze mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2014, które Polska rozegrała z Czarnogórą i Mołdawią można było zobaczyć w usłudze pay per-wiew na wybranych platformach cyfrowych oraz w sieciach kablowych. Wcześniej i później od momentu powstania TVP Sport zawsze transmitowała mecze polskiej drużyny piłkarskiej.

  Rada nadzorcza – organ osoby prawnej powołany do wykonywania czynności nadzoru, działający w oparciu o właściwe przepisy regulujące funkcjonowanie osoby prawnej oraz jej statut (bądź umowę – akt założycielski).Polska Hokej Liga – zawodowe rozgrywki ligowe hokeja na lodzie w Polsce. Do 2013 najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce funkcjonowała jako Polska Liga Hokejowa (PLH), zaś wcześniej jako I liga i Ekstraliga.

  1 stycznia 2013 TVP Sport jako pierwszy kanał polskiej telewizji publicznej podczas bloków reklamowych wprowadził timer, który odmierza czas do zakończenia się emisji spotów reklamowych (wcześniej timera używało tylko część polskich stacji komercyjnych). Obecnie nie jest on nadawany.

  12 stycznia 2014 wystartował TVP Sport HD. Jest to czwarty kanał TVP w jakości HDTV. Tego samego dnia TVP Sport zmieniło ponownie logo i oprawę graficzną.

  Włodzimierz Szaranowicz (ur. 21 marca 1949 w Warszawie jako Vladimir Šaranović) – polski dziennikarz radiowo-telewizyjny i komentator sportowy pochodzenia czarnogórskiego, od lat związany z Telewizją Polską, a wcześniej z Polskim Radiem.Jacek Żemantowski (ur. 18 lutego 1939 w Stalowej Woli, zm. 4 czerwca 2002 w Warszawie) – polski dziennikarz i działacz sportowy.

  3 stycznia 2015 nastąpiły zmiany w programach informacyjnych stacji. Pojawiły się nowe programy Echa Stadionów (emitowany w poniedziałek) i Sportowa Sobota. Tego dnia programy informacyjne zyskały nową oprawę graficzną. Sportowy wieczór jest obecnie emitowany siedem razy w tygodniu (od poniedziałku do niedzieli).

  6 kwietnia 2017 TVP Sport w wersji SD przestał być nadawany na satelicie Hot Bird (13⁰E). Obecnym szefem stacji (od czerwca 2017) jest Marek Szkolnikowski, który zastąpił na tym stanowisku Włodzimierza Szaranowicza.

  Aurora Pro Patria 1919 - włoski klub piłkarski, grający obecnie w Serie C1, mający siedzibę w mieście Busto Arsizio, leżącym w Lombardii.Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.

  Od 7 czerwca 2018 do 23 października 2019 kanał jest dostępny w standardowej rozdzielczości w DVB-T MUX-3. Od 22 grudnia 2018 kanał jest dostępny również w wersji HD w DVB-T MUX-8. Od 23 października 2019 kanał jest dostępny w wersji HD w DVB-T MUX-3 (stacja jest z powrotem na mux3 wersji sd ma to związek z projektem szkoła z TVP).

  Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME) – rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych seniorów. Największy turniej piłki nożnej rozgrywany na „starym kontynencie”.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.
  Dariusz Szpakowski
  Przemysław Babiarz
  Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski

  Ludzie TVP Sport[ | edytuj kod]

  Komentatorzy i dziennikarze[ | edytuj kod]

  Przemysław Babiarz – lekkoatletyka, skoki narciarskie, pływanie, łyżwiarstwo figurowe
  Sylwia Dekiert – prezenterka i reporterka
  Piotr Dębowski – komentator (siatkówka, łyżwiarstwo szybkie, piłka ręczna)
  Maciej Iwański – komentator (piłka nożna, piłka ręczna, Formuła 1)
  Jacek Kurowski – prezenter i reporter piłkarski
  Maciej Kurzajewski – prezenter i reporter
  Jacek Laskowski – piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, hokej na lodzie
  Rafał Patyra – prezenter i reporter
  Sebastian Szczęsny – boks, skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, kolarstwo, podnoszenie ciężarów
  Dariusz Szpakowski – piłka nożna, hokej na lodzie, wioślarstwo, kajakarstwo

  Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.68. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2011 roku. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2011.
  Włodzimierz Szaranowicz
  Jan Ciszewski
  Bohdan Tomaszewski (z prawej) i Włodzimierz Szaranowicz

  Dawni komentatorzy sportowi Telewizji Polskiej[ | edytuj kod]

  Jan Ciszewski– piłka nożna, hokej na lodzie, jeździectwo, żużel
  Tomasz Hopfer – lekkoatletyka
  Jerzy Mrzygłód – biegi narciarskie, skoki narciarskie, podnoszenie ciężarów
  Stefan Rzeszot – hokej na lodzie, piłka nożna
  Zbigniew Smarzewski – boks, łyżwiarstwo figurowe, gimnastyka sportowa, akrobatyka sportowa
  Włodzimierz Szaranowicz – koszykówka, lekkoatletyka, skoki narciarskie
  Bohdan Tomaszewski– tenis, lekkoatletyka, kolarstwo
  Wojciech Zieliński – siatkówka, piłka nożna
  Andrzej Zydorowicz – hokej na lodzie, piłka nożna
  Jacek Żemantowski – piłka nożna, szachy

  XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.Aleja Gwiazd Sportu – pierwsza w Polsce aleja poświęcona sportowcom polskim i zagranicznym. Powstała z inicjatywy Jerzego Szczepankowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona.

  Kierownictwo stacji[ | edytuj kod]

  Marek Szkolnikowski – dyrektor TVP Sport
  Jarosław Idzi – zastępca dyrektora TVP Sport
  Marcin Karda – sekretarz programowy
  Stanisław Snopek – sekretarz programowy
  Poprzedni dyrektorzy:
  Robert Korzeniowski (2006-09)
  Włodzimierz Szaranowicz (2009-17)

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.TOYA Sp. z o.o. – telewizja kablowa działająca w Łodzi, Mysłowicach, Kutnie, Przemyślu, Piotrkowie Trybunalskim oraz Piszu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264). Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC).
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Hot Bird (ang. gorący ptak) – nazwa serii satelitów telekomunikacyjnych należących do konsorcjum Eutelsat. Osiem z nich nadal pracuje, choć część w ograniczonym zakresie. Znajdują się one na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem). Satelity, których czas pracy dobiegł końca przesunięte zostały na tzw. orbitę cmentarną, znajduje się ona ponad orbitą geostacjonarną.
  UPC Polska Sp. z o.o. – polska filia międzynarodowej firmy UPC Broadband należącej do Liberty Global, dostawca usług telewizji kablowej, szerokopasmowego dostępu do internetu i usług telefonicznych.
  Jacek Kurowski (ur. 14 kwietnia 1976 w Świeciu) – polski dziennikarz sportowy. Ukończył Szkołę Podstawową Nr 1 w Świeciu. Skończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Zanim trafił do telewizji, pracował w jednym z warszawskich pubów. W 1997 roku zgłosił się do tworzącej zespół redakcyjny Naszej Telewizji. Pracował w Radiu Plus, TV 4 i Polsacie Sport. W 2003 roku trafił do TVP. Od 2006 rozpoczął prowadzenie magazynów sportowych na kanale TVP Sport. Jest znany z prowadzenia studia w czasie meczów piłkarskich i specjalizuje się w tej dyscyplinie. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie oraz Igrzysk Olimpiskich w Pekinie był gospodarzem studia olimpijskiego.
  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 (ukr. Чемпіонат Європи з футболу 2012), oficjalnie UEFA Euro 2012 (ukr. УЄФА Євро 2012) – czternasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn, zorganizowany wspólnie przez Polskę i Ukrainę.
  Tele Tydzień - ogólnopolski tygodnik telewizyjny (z programem telewizyjnym), wydawany przez wydawnictwo Bauer. Od marca 2012 roku istnieje także internetowa strona magazynu - teletydzień.pl. W styczniu 2013 roku magazyn odchodził 20-lecie istnienia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.