• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • TUiR Warta

  Przeczytaj także...
  Zakład ubezpieczeń (towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczyciel) – przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą za zezwoleniem w zakresie ubezpieczeń osobowych, majątkowych reasekuracji na podstawie umowy, które zobowiązuje się do świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych.Spółdzielnia – podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną, prowadzący przedsiębiorstwo, ustanowiony na zasadach prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta” Spółka Akcyjna (TUiR Warta SA) – towarzystwo ubezpieczeniowe z siedzibą w Warszawie.

  Opis[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od 1920 r. Pierwotną formą prawną towarzystwa była spółdzielnia.

  Do Grupy "WARTA" należy również Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie „Warta” (TUnŻ Warta SA).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W roku 2012 nowymi udziałowcami spółki TUiR Warta SA stały się: niemiecka grupa Talanx oraz japońska firma Meiji Yasuda. Przejęły one towarzystwo za 770 mln euro.

  Dnia 28 grudnia 2012 r. TUiR „WARTA” SA połączyła się z HDI Asekuracja TU SA. W ten sposób powstało drugie pod względem wielkości towarzystwo ubezpieczeń majątkowych na polskim rynku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Warta trafia do nowego właściciela na PRNews.pl (Dostęp: 2012-01-20).
  2. Japońska droga do Polski – Rzeczpospolita – ekonomia24, 21.02.2012, str. B16.
  3. WARTA jest już częścią Grupy Talanx – PRNews.pl (Dostęp: 2012-07-02).
  4. Połączenie HDI Asekuracja TU i TUiR WARTA – PRNwes.pl (Dostęp: 2012-12-28).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Talanx AG - niemiecka firma ubezpieczeniowa z siedzibą w Hanowerze. Talanx AG jest trzecią co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Niemczech (za Allianz i Munich Re / ERGO) oraz jedenastą w Europie. Grupa jest aktywna w ponad 150 krajach.
  Zakład ubezpieczeń (towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczyciel) – przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą za zezwoleniem w zakresie ubezpieczeń osobowych, majątkowych reasekuracji na podstawie umowy, które zobowiązuje się do świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.588 sek.