• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • TSV 1860 Monachium  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Stadion Olimpijski w Monachium – wielofunkcyjny obiekt sportowy, który znajduje się w północnej części miasta, w centralnej części Parku Olimpijskiego (Olympiapark München). Stadion ten był główną areną Letnich IO 1972, oraz jedną z aren Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1974 i Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1988.

  TSV 1860 Monachiumniemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Sekcja piłkarska klubu uczestniczy w rozgrywkach 2. Bundesligi, odkąd spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 2003/04. Klub był jednym z członków-założycieli Bundesligi w 1963 i łącznie rozegrał 20 sezonów w niemieckiej ekstraklasie.

  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Powstanie klubu
 • 1.2 Z przełomu wieków do wielkiej wojny
 • 1.3 Po wojnie
 • 1.4 Lata 70. i 80.
 • 1.5 Od lat 90. do czasów obecnych
 • 2 Historia herbu
 • 3 Stadion
 • 4 Sukcesy
 • 4.1 Trofea międzynarodowe
 • 4.2 Trofea krajowe
 • 5 Ostatnie sezony
 • 6 Szkoleniowcy
 • 7 Drużyna rezerw
 • 8 Zawodnicy
 • 8.1 Kadra 2016/17
 • 9 Sponsoring
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.FC Gelsenkirchen-Schalke 04 (w skrócie nazywany FC Schalke 04 bądź S04) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w mieście Gelsenkirchen, leżącym w zachodniej części kraju w Zagłębiu Ruhry, w kraju związkowym Nadrenia-Westfalia. Klub założony został 4 maja 1904.

  Historia[]

  Powstanie klubu[]

  Korzeni powstania TSV jako stowarzyszenia gimnastycznego i promującego ogólną kulturę fizyczną, należy szukać w spotkaniu, które miało miejsce 15 lipca 1848 w lokalnym pubie Buttleschen Brauerei zum Bayerischen Löwen. W 1849 działalność klubu została zawieszona przez bawarską monarchię pod pretekstem "republikańskich poglądów", jednak 17 maja 1860 klub został oficjalnie reaktywowany. W 1862 do stowarzyszenia włączyło się kilka mniejszych, miejscowych klubów pod wspólną nazwą Turnverein München. Sekcja piłki nożnej powstała 6 marca 1899, a swoje pierwsze mecze przeciwko innym zespołom rozgrywała trzy lata później.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).W rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów brały udział drużyny które w swoich krajach zdobyły puchar kraju. PZP rozgrywany pod patronatem UEFA organizowany był w latach 1961-1999. Gdy rozwiązano Puchar Zdobywców Pucharów zwycięzcy pucharu danego kraju zaczęli startować w rozgrywkach Puchar UEFA.

  Z przełomu wieków do wielkiej wojny[]

  W 1911 drużyna piłkarska za swój symbol przyjęła wizerunek lwa, a w 1919 zmieniła swą nazwę na używaną do dziś – TSV München 1860. Lata 20. XX wieku to dla TSV okres gry w narodowych rozgrywkach, takich jak Bezirksliga Bayern, a największy sukces tych czasów to półfinał narodowych mistrzostw w 1927. Die Löwen, czyli Lwy, do niemieckiego czempionatu awansowały także w 1931, jednak przegrali z zespołem Herthy Berlin w stosunku 2:3. Dwa lata później powtórzyli swój udział w półfinale, jednak piłkarze z Monachium uznali wyższość rywali z Schalke 04. Drużyna spod znaku lwa nie mogła nawiązać walki z ekipą z Gelsenkirchen, która w latach 30. i 40. miała stać się główną siłą niemieckiego futbolu.

  Harald Cerny (ur. 13 września 1973 w Wiedniu) – austriacki piłkarz grający na pozycji prawego pomocnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 177 cm wzrostu, ważył 75 kg.Gauliga – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Niemczech pomiędzy 1933 a 1945 rokiem. Po objęciu władzy przez nazistów w 1933 r. rozgrywki mistrzostw piłki nożnej w Niemczech zostały gruntownie przeorganizowane. Pojęciem Gau określano mistrzów piłki nożnej po I wojnie światowej. Mistrzów Niemiec wyłaniano w turnieju finałowym, w którym brali udział mistrzowie poszczególnych Gaulig.

  Na skutek objęcia władzy przez nazistów i nastaniu Trzecią Rzeszy, w 1933 reformom organizacyjnym uległ także niemiecki futbol. Duży obszar Rzeszy został podzielony na szesnaście równych dywizji regionalnych pod nazwą Gauliga. TSV przypadła w udziale Gauliga Bayern, której wicemistrzostwa wywalczyło w 1934, 1938 i 1939, aby w roku 1941 sięgnąć po mistrzostwo regionu. Zgodnie z zasadami rozgrywek, jako mistrzowie swojej Gauligi monachijczycy awansowali do narodowej fazy play-off, w której lepsi okazali się tylko finaliści z Rapidu Wiedeń. W następnym sezonie TSV nie zdołało awansować do rozgrywek pucharowych, ale dzięki pokonaniu Schalke 04 sięgnęło po protoplastę pucharu Niemiec – Tschammerpokal. W 1943 drużyna zakończyła udział w play-offach na ćwierćfinałach.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Puchar Niemiec w piłce nożnej (niem. Deutscher Fußball Bund Pokal) oficjalnie nazywany „DFB-Pokal”, rozgrywki piłkarskie, rozgrywane w systemie pucharowym, corocznie, przez kluby zrzeszone w Niemieckim Związku Piłkarskim. Rozgrywki zostały rozpoczęte w 1935 roku (triumf 1. FC Nürnberg). Od 1985 finały rozgrywane są na Olympiastadion w Berlinie.

  Po wojnie[]

  Po zakończeniu II wojny światowej, 1860 brało udział w rozgrywkach Oberligi Süd, w której początkowo pełniło rolę zespołu środka tabeli. Zespół spędził jednak trzy lata poza najwyższą klasą rozgrywkową w latach 50. Drużyna zaczęła się jednak liczyć w najważniejszym momencie, kiedy to mistrzostwo w roku 1963 dało piłkarzom Lwów bezpośredni awans do nowej profesjonalnej ligi – Bundesligi, podczas gdy ich rywale zza miedzy, Bayern Monachium, na przepustkę do ekstraklasy musieli czekać dwa lata, odkąd niemiecka federacja nie zgodziła się na dwie drużyny z tego samego miasta w nowych rozgrywkach. 1860 prezentowało dobrą dyspozycję przez lata 60. – w 1964 osiągnęło kolejny ważny sukces, zwyciężając w rozgrywkach Pucharu Niemiec. Dało to zespołowi z Bawarii miejsce w Pucharze Zdobywców Pucharów, gdzie dotarli do finału, w którym przegrali z angielskim West Ham United 0:2. To jednak nie był koniec triumfów zespołu – w 1966 TSV zdobyło mistrzostwo Bundesligi, a kolejny sezon ukończyło ze srebrnym medalem tych rozgrywek.

  Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej - drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.Abédi Ayew Pelé (ur. 5 listopada 1964 w Domé) – ghański piłkarz, wielokrotnie nagradzany indywidualnie (w 1991, 1992 i 1993 najlepszy piłkarz Afryki), zdobywca Pucharu Narodów Afryki z 1982 roku.

  Lata 70. i 80.[]

  Wcześniejsze sukcesy nie znalazły swojej kontynuacji w trzech kolejnych sezonach, co doprowadziło do spadku do Regionalligi Süd w 1970. Siedem lat czekał zespół 1860 na awans do ekstraklasy, który nastąpił po trójmeczu z Arminią Bielefeld. Beniaminek Bundesligi nie utrzymał się jednak w lidze i ponownie spadł klasę niżej. Tendencja spadków i awansów trwała nadal – rok później 1860 powróciło do Bundesligi tylko po to, aby dwa lata później znowu nie utrzymać się w lidze.

  Comarch S.A. (GPW: CMR) – jedna z największych polskich spółek informatycznych z siedzibą w Krakowie założona w 1993 przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Janusza Filipiaka i jego dwunastu studentów, jest on obecnie głównym akcjonariuszem, posiadane przez niego udziały w spółce dają 2/3 głosów na walnym zgromadzeniu.Thomas "Icke" Häßler (ur. 30 maja 1966 roku w Berlinie) — niemiecki piłkarz, grający na pozycji ofensywnego pomocnika lub rozgrywającego. Z reprezentacją Niemiec, w której barwach rozegrał 101 meczów, zdobył mistrzostwo świata 1990 oraz wicemistrzostwo (1992) i mistrzostwo Europy (1996).

  Od lat 90. do czasów obecnych[]

  Poza najwyższą klasą rozgrywkową klub znajdował się dwanaście lat. Czarną serię przerwał awans w roku 1994 – sezon powrotny okazał się jednak bardzo trudny i tylko dzięki wzmożonym wysiłkom piłkarzy beniaminek zajął 14. pozycję. Pozytywem tamtego okresu mogły być udane transfery klubu. Dzięki działaniom prezydenta Karla-Heinza Wildmosera i menedżera Wernera Loranta kadrę klubu zasilili tacy zawodnicy, jak: napastnik Olaf Bodden, skrzydłowy Harald Cerny, rozgrywający Piotr Nowak i piłkarze bloku defensywnego – Miroslav Stević, Jens Jeremies i Manfred Schwabl. Swoją przystań w 1860 znalazły wówczas także dogasające gwiazdy światowego formatu – Abedi Pele, Thomas Häßler czy Davor Šuker szybko stali się ulubieńcami publiczności oraz wnieśli sporo pozytywnego wkładu w zespół.

  Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.Bayern Monachium (niem. Fußball-Club Bayern München) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Jest to najbardziej znany i najbardziej utytułowany niemiecki klub. 23 razy zdobył tytuł Mistrza Niemiec, 16 razy wygrał Puchar Niemiec. Ponadto w rozgrywkach europejskich dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów i trzykrotnie (przed jej utworzeniem) w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych oraz po jednym razie wygrał Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar UEFA oraz Superpuchar Europy co czyni go jednym z nielicznych klubów, który triumfował we wszystkich możliwych turniejach rozgrywanych w Europie.

  Pod despotycznymi rządami wyżej wspomnianej dwójki, sprawdzeni weterani i utalentowana młodzież stworzyła tandem, który pozwolił zespołowi utrzymać się w lidze i stać się drużyną środka tabeli. Notowania TSV raptownie wzrosły, gdy w 2000 finiszowało w Bundeslidze na czwartym miejscu, co dało przepustkę do III rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów. W dwumeczu z angielskim Leeds United Niemcy przegrali w 1:3, a w rozgrywkach Pucharu UEFA ich przygoda skończyła się na włoskiej Parmie. Pozytywne wrażenie, jakie klub zostawił po sobie w europejskich rozgrywkach, nie znalazły przełożenia w długofalowej strategii rozwoju klubu i menedżer Lorant rozstał się z zespołem.

  Stefan Reuter (ur. 16 października 1966 w Dinkelsbühl) – były niemiecki piłkarz występujący na pozycji pomocnika.Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.

  Po dekadzie spędzonej w Bundeslidze, 1860 niespodziewanie zakończyło sezon 2003/04 na 17. miejscu w tabeli, co oznaczało kolejny w historii spadek do 2. Bundesligi. Wildmoser poważnie zniechęcił do siebie fanów Lwów, kiedy zjednoczył się ze znienawidzonymi rywalami z Bayernu w sprawie nowego stadionu w Monachium – Allianz Arena. Obie monachijskie drużyny miały jednakowo korzystać z nowo powstałego obiektu. Kariera prezesa w klubie dobiegła końca, kiedy jego syna, Karla-Heinza juniora, przyłapano na skandalu łapówkarskim ściśle związanym z przetargami na budowę nowego stadionu.

  Piotr Nowak (ur. 5 lipca 1964 w Pabianicach) – polski piłkarz, środkowy pomocnik oraz trener piłkarski, były asystent Boba Bradleya, tymczasowego selekcjonera reprezentacji Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej oraz pierwszy szkoleniowiec kadry USA do lat 23. Od 2009 prowadził klub Major League Soccer, Philadelphia Union. 13 czerwca 2012 r. został zwolniony z posady trenera i wiceprezesa ds. piłkarskich Philadelphia Union.Miroslav Stević (serb. Мирослав Стевић, ur. 7 stycznia 1970 w Ljuboviji) – serbski piłkarz grający na pozycji defensywnego pomocnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 179 cm wzrostu, ważył 73 kg.

  Ostatnie pięć lat dla klubu zaczęły się mało korzystnie. Oprócz problemów natury sportowej, gdy w 2006 1860 było o krok od spadku do Regionalligi, pojawiły się także kłopoty finansowe. Wybawieniem dla księgowych klubu okazał się bogaty rywal zza miedzy – Bayern Monachium w kwietniu 2006 zapłacił klubowi 11 mln euro za połowę udziałów w stadionie, co pozwoliło znacznie poprawić bilans finansowy. Spory dochód okazał się kluczowy przy otrzymaniu licencji na grę w 2. Bundeslidze, którą przed sezonem 2006/07 klubowi przyznała federacja.

  XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 9 czerwca – 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizację imprezy w lipcu 2000. Mistrzem świata zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajęli trzecie miejsce po zwycięstwie nad Portugalią. Mecze Mistrzostw Świata transmitowano do niemal wszystkich 207. krajów członkowskich FIFA (jedynym wyjątkiem był Turkmenistan). Prawo do telewizyjnego przekazu zakupiło ponad 500. stacji, dzięki czemu 25. mundialowych dni obejrzało 3,25 miliarda widzów, a sam mecz finałowy ponad miliard. Oficjalnym hymnem mistrzostw była piosenka "Celebrate the Day" Herberta Gronemeyera.Arminia Bielefeld – niemiecki klub piłkarski z siedzibą w Bielefeld. Został założony w 1905 roku. Oprócz piłki nożnej klub posiada sekcje hokeja, łyżwiarstwa figurowego oraz bilardu. Zespół ten posiada 11. tys. zarejestrowanych członków fanklubów z całego świata.

  Od momentu spadku, zespół prowadziło kolejnych kilku menedżerów. Pierwszy trudnego zadania podjął się Rudi Bommer. Jego następcami byli Reiner Maurer, Walter Schachner, Marco Kurz i Uwe Wolf. Dyrektorem sportowym klubu został były reprezentant Niemiec, Stefan Reuter. Żaden z menedżerów nie podołał zadaniu przywrócenia zespołu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Obecna kadra zespołu z powodu sytuacji finansowej zawiera sporo wychowanków i młodych piłkarzy.

  Jens Jeremies (ur. 5 marca 1974 roku w Görlitz, w ówczesnej NRD) — niemiecki piłkarz, grający na pozycji defensywnego pomocnika. Z reprezentacją Niemiec, w której barwach rozegrał 55 meczów, zdobył wicemistrzostwo świata 2002. Od 1998 do 2006 roku był zawodnikiem Bayernu Monachium. Sześciokrotnie triumfował z nim w rozgrywkach ligowych, a w 2001 roku wygrał Ligę Mistrzów. W lipcu 2006 roku ogłosił zakończenie kariery piłkarskiej.1. FC Nürnberg – niemiecki klub sportowy, założony w Norymberdze (Bawaria) w 1900 roku. Prowadzi sekcje: piłki nożnej, bokserską, piłki ręcznej, hokeja na trawie, pływacką i tenisową.

  Od 13 maja 2009 do 2010 szkoleniowcem TSV 1860 był Ewald Lienen. Jego następcą jest obecnie Reiner Maurer.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Portugalii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Portugalii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo portugalskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Portugalski Związek Piłki Nożnej.
  Reprezentacja Kostaryki, zwanej Szwajcarią Karaibów (o obywatelach Kostaryki powiada się ricos – bogacze), należy do FIFA od 1927 roku.
  Gelsenkirchen - miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w Zagłębiu Ruhry (niem. Ruhrgebiet). Siedziba klubu piłkarskiego Schalke 04 Gelsenkirchen.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Rudolf Bommer (ur. 19 sierpnia 1957 w Aschaffenburgu) – niemiecki piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Trener klubu Energie Cottbus.
  Walter Schachner (ur. 1 lutego 1957 w Leoben) - były piłkarz austriacki grający na pozycji napastnika. Podczas kariery piłkarskiej mierzył 180 cm wzrostu, ważył 80 kg.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.