• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • TKb-1479

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Pruskie Koleje Państwowe (niem. Preußische Staatseisenbahnen) - linie kolejowe obsługiwane przez państwową administrację na terenie Królestwa Prus w latach 1884–1920, w tym na ponad połowie obecnego obszaru Polski (Śląsk, Wielkopolska, Pomorze, Warmia, Mazury).
  Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka, potocznie „Skansen taboru kolejowego w Chabówce” istnieje w Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo SA.

  TKb 1479parowóz przemysłowy – tendrzak o układzie osi B wyprodukowany w niemieckich zakładach BMAG (Schwartzkopff) w 1877 roku (numer fabryczny 915). Obecnie jest eksponatem w skansenie w Chabówce, jako najstarsza lokomotywa w Polsce.

  Parowóz ten służył w prywatnych i państwowych kolejach na terenie Prus: na kolei Magdeburg-Halberstadt pod nazwą "Königstein", następnie od 1883 roku na Pruskich Kolejach Państwowych z numerami, kolejno: Magdeburg 1455, Altona 1663 i Berlin 1479 (od 1895 r.). W 1901 znalazł zatrudnienie w Cukrowni w Wierzchosławicach, a od 1952 w Suszarni Cykorii w Wierzchosławicach, gdzie pozostawał do 1971 roku. Od 1974 był w zbiorach Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Następnie ulegał powolnej degradacji. W 1992 roku został odbudowany przez pracowników lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej.

  Stocznia Gdańska (od 2006 roku: Stocznia Gdańsk SA) – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Powstała po 1945 na terenach, gdzie wcześniej istniały niemieckie stocznie Jana Klawittera (od 1804), następnie Kaiserliche Werft Danzig (od 1844) oraz Schichau (od 1890). Stocznia Gdańska w ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Na jej terenie miało miejsce stłumienie protestów oraz zamordowanie trzech stoczniowców – ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku. Jest także kolebką NSZZ „Solidarność”, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. W 1996 roku postawiona w stan upadłości, następie na bazie przedsiębiorstwa powstała Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA, od 2006 roku – Stocznia Gdańsk SA.Obowiązujący do dziś system oznaczania parowozów normalnotorowych oraz tendrów na PKP został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Kolei Żelaznych (MKŻ) z dnia 31 listopada 1922 r. Rzeczywiście jednak wszedł on do stosowania w latach 1923-1924, choć niektóre źródła podają lata 1923-1926. Wcześniej polskie parowozy nosiły oryginalne oznaczenia kolei krajów ich pochodzenia (pruskich, austriackich, rzadziej rosyjskich lub innych).

  Zachowana lokomotywa TKb-1479 znajduje się w skansenie w Chabówce. Jest to najstarsza lokomotywa zachowana w Polsce, a także najstarsza zachowana lokomotywa produkcji BMAG. Obecnie parowóz ma kocioł wyprodukowany w 1939 roku w Stoczni Gdańskiej (Danziger Werft). Obecne oznaczenie lokomotywy pochodzi od oznaczenia tendrzaków o układzie osi B według zasad nazewnictwa PKP (TKb) oraz ostatniego numeru, jaki parowóz nosił w dyrekcji kolei pruskich Berlin (1479).

  Lokomotywa parowa (również parowóz) – lokomotywa napędzana maszyną parową lub rzadziej turbiną parową. Para pochodzi z kotła opalanego węglem, rzadziej drewnem, ropą czy mazutem, a w parowozach bezogniowych z zasobnika pary.Wierzchosławice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Gniewkowo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.

  Przypisy

  1. Tomisław Czarnecki, TKb 1479 w serwisie Wciąż pod parą [dostęp 16-6-2012]
  2. Jens Merte, Museal erhaltene Lokomotiven BMAG [dostęp 16-6-2012]
  3. TKb-1479 na stronie Skansenu w Chabówce

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona o Skansenie w Chabówce
 • Lista zachowanych lokomotyw wyprodukowanych przez BMAG (niem.)
 • Układ osi lokomotywy to liczba i układ osi tocznych i napędowych lub wiązanych lokomotywy. Na oznaczenie poszczególnych układów osi, ułatwiające klasyfikację lokomotyw, stosowane są odpowiednie oznaczenia cyfrowo-literowe. Układ osi był istotną cechą zwłaszcza parowozów, gdzie występowało największe zróżnicowanie układów osi i ich oznaczeń. W przypadku lokomotyw spalinowych oraz elektrycznych, a także w przypadku wagonów motorowych układ osi jest mniej zróżnicowany, jednak i tutaj odgrywa on niebagatelną rolę w dynamice pojazdu. To wszystko sprawia, że układ osi jest istotnym parametrem występującym w każdej charakterystyce taboru trakcyjnego.Lokomotywownia – nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem budynków i urządzeń, służących do obsługi lokomotyw, m.in. do ich napraw i stacjonowania. Nazwa zaczęła funkcjonować w miarę zmiany profilu obsługiwanego taboru przez byłe parowozownie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sucha Beskidzka – miasto i gmina w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie suskim (siedziba starostwa). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.
  Tendrzak – parowóz przystosowany konstrukcyjnie do eksploatacji bez tendra, przewożący w odpowiednich zbiornikach i zasobnikach zapas wody kotłowej i opału (najczęściej węgla). Tendrzaki w systemie oznaczeń na PKP mają jako drugą dużą literę K.
  Muzeum Kolejnictwa w Warszawie mieści się w budynku byłego Dworca PKP Warszawa Główna Osobowa, nieopodal stacji PKP Warszawa Ochota. Do zwiedzania oferuje ekspozycje stałe (historyczne) i czasowe, dużą ekspozycję modeli kolejowych w salach wystawowych oraz wystawę zabytkowego taboru normalnotorowego na wydzielonych torach w skansenie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.11 sek.