• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • TKS Toruń

  Przeczytaj także...
  Tabela wszech czasów Ekstraklasy w piłce nożnej obejmuje podsumowanie sezonów 1927 – 2012/2013 najwyższej klasy rozgrywkowej tej dyscypliny w Polsce.I Liga w piłce nożnej 1928 – 2. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Tytuł obroniła drużyna Wisła Kraków. Tytuł króla strzelców zdobył Ludwik Gintel, który w barwach klubu Cracovia strzelił 28 goli.
  I Liga w piłce nożnej 1927 – 1. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W poprzednim sezonie 1926 mistrza Polski wyłoniono systemem nieligowym.
  Mecz Cracovia - TKS (1925)

  Toruński Klub Sportowy – nieistniejący obecnie wielosekcyjny klub sportowy z Torunia funkcjonujący w latach 1922–1931. Jeden z najlepszych klubów na Pomorzu w dwudziestoleciu międzywojennym.

  Klub założono 10 sierpnia 1922 roku, a jego pierwszym przewodniczącym był Józef Lebioda, dyrektor Nadwiślańskiego Banku Rolniczo-Przemysłowego. Klub został rozwiązany na skutek problemów finansowych w grudniu 1931 roku. Wcześniej część sekcji zlikwidowano lub przekazano innym klubom (Gryf Toruń, Toruński Klub Lawn Tenisowy).

  Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn (także Puchar kraju, oficjalny skrót PP) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku 2 maja przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz awansuje do finału Superpucharu Ekstraklasy. Mecze finałowe turnieju są rozgrywane na 58 tysięcznym Stadionie Narodowym. PP to najbardziej prestiżowe i masowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych kiedykolwiek w Polsce – z racji liczby uczestniczących w nim drużyn – potocznie nazywane „Pucharem tysiąca drużyn”.

  Spis treści

 • 1 Sekcja piłki nożnej
 • 2 Sekcja sportów zimowych
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Sekcja piłki nożnej[]

  Sekcja piłkarska była pierwszą powołaną do życia w nowo powstałym TKS-ie. Na najwyższym szczeblu rozgrywek klub zadebiutował w 1925 roku, kiedy to wziął udział w podzielonych na regionalne grupy Mistrzostwach Polski. W swojej grupie dwukrotnie uległ Warcie Poznań i dwa razy pokonał Polonię Warszawa, dzięki czemu zajął drugie miejsce w grupie północnej. Miejsce to nie dawało awansu do turnieju finałowego i było równoznaczne z zajęciem czwartego miejsca w kraju (ex aequo z Łódzkim KS oraz Pogonią Wilno). Następnie przez przez dwa sezony TKS występował w I lidze państwowej – w 1927 i 1928. W 1927 klub zajął 10 lokatę na 14 drużyn, a w 1928 wycofał się w trakcie rozgrywek, uplasował się na ostatnim, 15. miejscu i bezpowrotnie spadł. W 1927 roku TKS uległ Wiśle Kraków 0:15, co do dziś stanowi rekord polskiej ligi.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Łódzki Klub Sportowy – polski klub piłkarski w Łodzi. Działania organizacyjne na rzecz jego powstania rozpoczęły się w 1908 roku, jednakże oficjalnie został zarejestrowany w 1909 roku. Pozostaje najstarszym istniejącym łódzkim klubem sportowym, a także jest jednym z założycieli Ligi Polskiej (1927). ŁKS zdobył dwa razy Mistrzostwo Polski (1958 i 1998) oraz raz Puchar Polski (1957). Łódzki Klub Sportowy zajmuje 6. miejsce w Tabeli wszech czasów Ekstraklasy.

  TKS trzykrotnie był mistrzem województwa pomorskiego, a w 1926 roku dotarł do 1/4 finału Pucharu Polski.

  Zajmuje 68. pozycję w tabeli wszech czasów polskiej Ekstraklasy.

  Wyniki TKS Toruń na najwyższym szczeblu:

  Sekcja sportów zimowych[]

  Sekcja sportów zimowych została utworzona w styczniu 1924 roku. Początkowo jej działalność koncentrowała się wokół łyżwiarstwa szybkiego. TKS zorganizował wówczas pubiczną ślizgawkę, a także przeprowadził nabór członków.

  Pod koniec 1924 roku zaczęto organizować drużynę hokejową, a pierwsze pokazowe zawody w tej dyscyplinie odbyły się w grudniu 1925 roku. W kolejnych latach TKS kilkakrotnie był mistrzem regionu, a w 1927 roku awansował po raz pierwszy do Mistrzostw Polski w Zakopanem (drużyna została jednak wycofana na skutek spóźnienia). W kolejnym roku toruńscy hokeiści stanęli na najniższym stopniu podium. Sekcja hokejowa była ostatnią, która funkcjonowała w Toruńskim Klubie Sportowym. Została rozwiązana wraz z likwidacją klubu pod koniec 1931 roku.

  Warta Poznań – polski klub piłkarski z siedzibą w Poznaniu. Założony został 15 czerwca 1912 roku i jest najstarszym, obecnie grającym poznańskim zespołem piłkarskim. W swojej historii zdobył dwa tytuły mistrza Polski oraz pięć wicemistrzostw. W klasyfikacji wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 25. miejsce. W sezonie 2013/2014 występuje w II lidze w grupie zachodniej.Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.

  W kolejnych latach tradycje hokeja na lodzie w Toruniu kontynuowały kolejno sekcje Gryfa, Pomorzanina, Towimoru, TTH, TKH, a obecnie KS Toruń HSA.

  Przypisy

  1. Jan Lande: 85. rocznica rozpoczęcia ligowych rozgrywek w piłkę nożną w Polsce (pol.). historia.org.pl, 2012-04-03. [dostęp 2012-05-08].
  2. Przemysław Zubrycki: Regionalni mistrzowie w latach 1927-2000 (pol.). 90minut. [dostęp 2012-05-07].
  3. Skarb kibica Ekstraklasy sezon 2011/2012 – jesień. Ringier Axel Springer Polska, 2011-07-29

  Bibliografia[]

 • TKS na portalu 90minut.pl
 • Historia hokeja w Toruniu (pol.). KS Toruń HSA. [dostęp 2012-05-08].
 • Linki zewnętrzne[]

 • TKS na portalu Historia Polskiej Piłki Nożnej
 • Polonia Warszawa (Miejski Klub Sportowy Polonia Warszawa) – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie. Jest to drugi klub piłkarski, który powstał w Warszawie (po Koronie Warszawa powstałej w 1909) i pozostaje obecnie najstarszym klubem w Warszawie oraz pierwszym wicemistrzem w dziejach polskiego futbolu i pierwszym mistrzem Polski po II wojnie światowej. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 12. miejsce.Dwudziestolecie międzywojenne – okres między zakończeniem I wojny światowej (11 listopada 1918) a wybuchem II wojny światowej (1 września 1939).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pomorze – kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego. Nazwa regionu (kasz./pom. Pòmòrskô, Pòmòrzé, łac. Pomerania, niem./szw. Pommern) wywodzi się od geograficznego położenia regionu ,"kraina leżąca nad morzem czyli blisko morza" lub "ziemia «sięgająca» aż po morze".
  Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie (MP) – cykliczne, krajowe rozgrywki sportowe, organizowane regularnie co roku (co sezon, z kilkoma wyjątkami) przez Polski Związek Hokeja na Lodzie (w latach 1927-1999), a od 1999 przez Polską Ligę Hokejową dla polskich męskich klubów hokeja na lodzie, mające na celu wyłonienie najlepszego z nich. Od samego początku rywalizacja stojąca najwyżej w hierarchii polskiego hokeja.
  Wisła Kraków Spółka Akcyjna – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie. Spadkobierca tradycji wielosekcyjnego TS Wisła Kraków, z którego w grudniu 1997 wydzielono sekcję piłki nożnej mężczyzn tworząc sportową spółkę akcyjną (SSA), której właścicielem został Bogusław Cupiał. Od tego czasu Wisła wywalczyła 8 tytułów Mistrza Polski, 4 tytuły Wicemistrza Polski, 2 Puchary Polski oraz Superpuchar Polski, co czyni klub najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim XXI wieku w Polsce. Wisła regularnie występuje w europejskich pucharach, a najlepszy wynik osiągnęła w sezonie 2002/2003 docierając do 1/8 finału Pucharu UEFA. Wisła wyeliminowała w tym sezonie takie kluby jak AC Parma (1:2, 4:1 po dogrywce), Schalke 04 (1:1, 4:1), ostatecznie odpadając po zaciętym dwumeczu z Lazio Rzym (3:3, 1:2). W sezonie 2011/2012 Wisła dotarła do 1/16 finału Ligi Europy, wychodząc ze swojej grupy z 2. miejsca (Twente, Wisła, Fulham, Odense BK). W 1/16 nie poradziła sobie jednak z belgijskim zespołem Standard Liège, odpadając po dwóch remisach (1:1 0:0).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.