• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • THQ

  Przeczytaj także...
  Supreme Commander – gra komputerowa z gatunku RTS osadzona w dalekiej przyszłości, będąca nieoficjalną kontynuacją gry Total Annihilation z 1997 roku. Stworzona została przez Chrisa Taylora i studio Gas Powered Games, wydana na świecie przez THQ, a w Polsce przez CD Projekt.Relic Entertainment – kanadyjskie studio programistyczne specjalizujące się w trójwymiarowych komputerowych strategicznych grach czasu rzeczywistego, wnoszących oryginalne pomysły do gatunku.
  Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) – przedsiębiorstwo produkujące oraz wydające gry komputerowe i konsolowe. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Toronto, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2008 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier wideo w Europie i czwartym co do wielkości w USA.

  THQ Inc. (Toy Headquarters) – amerykański wydawca gier komputerowych istniejący w latach 1989–2012. Spółka wydawała produkty przeznaczone na konsole (także przenośne), telefony komórkowe oraz komputery osobiste. Tytuły stworzone przez THQ należą do różnych gatunków, wliczając gry akcji, przygodowe, wyścigowe, bijatyki, FPS-y, puzzle, RPG-i, symulacyjne, sportowe i strategiczne. THQ był wydawcą serii gier akcji Full Spectrum Warrior (Full Spectrum Warrior i Full Spectrum Warrior: Ten Hammers).

  Komputerowe wyścigi (potocznie: ścigałki, wyścigówki) – gatunek gier komputerowych polegający na ściganiu się z przeciwnikami sterowanymi przez komputer lub z osobą lub osobami siedzącym obok (tzw. podzielony ekran), bądź przez sieci Internet lub LAN. Ścigając się gracze starają się zdobyć jak najwyższe miejsce lub przejechać wyznaczoną trasę w najkrótszym możliwym czasie. Gracz może ścigać się także z komputerem (komputerowym graczem), który najczęściej ma różne poziomy wymagań. Odmianą komputerowych wyścigów jest simracing. Do znanych serii gier wyścigowych należą m.in. Burnout, Forza Motorsport, Gran Turismo, Need for Speed czy Test Drive.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Wydawca był odpowiedzialny też za takie gry jak Saints Row, Stuntman, Frontlines: Fuel of War, Red Faction, MX vs. ATV, Juiced, Company of Heroes i inne.

  20 grudnia 2012 roku przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość, zaś Clearlake Capital Group było zainteresowane kupnem całego dorobku THQ. W styczniu 2013 roku ogłoszono, że Sega przejęła studio Relic Entertainment oraz gry komputerowe z serii Company of Heroes i Warhammer 40,000, Koch Media – studio Volition oraz serię Saints Row i grę Metro: Last Light, Crytek – grę Homefront 2, Ubisoft – THQ Montreal i grę South Park: Kijek Prawdy. W kwietniu 2013 roku poinformowano o przejęciu serii Homeworld przez Gearbox Software, a przez Nordic Games m.in. serii MX vs. ATV, Destroy All Humans!, Summoner, Marvel Super Hero Squad, Supreme Commander, Full Spectrum Warrior, Juiced, Red Faction i Darksiders. Seria gier sygnowanych marką WWE została przejęta przez 2K Sports.

  Komputerowa gra sportowa – gatunek gier komputerowych, których tematyką są dyscypliny sportowe związane z aktywnością fizyczną. Gry sportowe symulują wybrane aspekty prawdziwej lub wymyślonej dyscypliny sportowej, wymagając od gracza umiejętności powiązanych ze zręcznością i myśleniem strategicznym.Puzzle – forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf (1763 rok). W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Ta forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była stosowana także do nauczania innych przedmiotów. Oprócz układanek dla dzieci tworzono również puzzle dla dorosłych, które miały odpowiednią dla nich tematykę, np. przedstawiały wydarzenia lub ówczesne osobistości. Poza Anglią puzzle rozprzestrzeniły się w drugiej połowie XIX wieku, a zastosowanie pił włośnicowych do wycinania puzzli pozwoliło uzyskiwać dokładniejsze elementy. Ponadto zaczęto również ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów przyjętych na rysunkach. Natomiast wymyślne kształty powodowały, że puzzle były trudniejsze do ułożenia. Na początku XX wieku rozpoczęto maszynowo wykrawać elementy, co pozwoliło obniżyć koszty i spopularyzować tę formę rozrywki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tomasz Wrzesień: THQ ogłasza upadłość, firmę chce przejąć Clearlake Capital Group (pol.). W: Dobreprogramy.pl [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  2. THQ złożyło wniosek o upadłość (pol.). W: PS3 Site [on-line]. [dostęp 2012-12-20].
  3. Rafał Baranowski: THQ rozsprzedane: Koch Media kupuje licencję Metro, Ubisoft przejmuje South Park: The Stick of Truth (pol.). Eurogamer, 2013-01-24. [dostęp 2013-05-24].
  4. Daniel Kłosiński: Serie Darksiders oraz Red Faction przejęte przez szwedzkie Nordic Games (pol.). Eurogamer, 2013-04-23. [dostęp 2013-05-24].
  5. Richard George: WWE Video Game License to be Acquired by Take Two (ang.). IGN, 2013-01-23. [dostęp 2013-08-18].
  Juiced: Szybcy i gniewni (Juiced: The Fast and The Furious) – komputerowe wyścigi na platformy PlayStation 2, Xbox i Microsoft Windows. Wydanie gry zostało opóźnione do 2004, ponieważ pierwszy wydawca, Acclaim, ogłosił bankructwo. Gra została wtedy wykupiona przez THQ, a jej wydanie opóźnione ze względu na zmiany, które wykonał nowy wydawca.Przenośna konsola gier wideo – lekkie, niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne posiadające wbudowany ekran, klawisze sterowania i głośniki. Ich niewielkie rozmiary i waga umożliwia noszenie ich przy sobie i granie w dowolnym miejscu i czasie. W przeciwieństwie do konsoli zasilana jest prądem stałym, a ekran, głośniki i kontroler stanowią integralną część urządzenia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Company of Heroes (w polskiej wersji językowej z podtytułem Kompania Braci) – komputerowa strategiczna gra czasu rzeczywistego (RTS) osadzona w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez kanadyjskie studio Relic Entertainment i wydana na świecie w 2006 roku przez THQ. Jest to jedna z pierwszych gier oznaczonych w każdym wydaniu językowym logo inicjatywy Games for Windows, podjętej przez Microsoft.
  Strzelanka pierwszoosobowa, FPS (od ang. first-person shooter) – gatunek gier komputerowych skoncentrowanych na walce z przeważającym zastosowaniem broni palnej, których akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Innymi słowy, gracz doświadcza akcji oczami głównego bohatera. Widzi ręce i broń postaci. Pozostałe części ciała tylko na filmach objaśniających fabułę. Strzelanka pierwszoosobowa jako gatunek dzieli cechy wspólne z innymi strzelankami, które stanowią zarazem część gatunku gier akcji. Innego rodzaju broń niż broń palna jest możliwa, ale jej znaczenie jest zwykle drugorzędne.
  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.
  Sega (jap. セガ – oficjalnie: Sega Corporation ,株式会社セガ, Kabushiki-gaisha Sega) – międzynarodowy producent i wydawca gier wideo, dawniej konsoli do gier. Główna siedziba firmy, która jest również siedzibą główną oddziału lokalnego, Sega of Japan, jest położona w Ota, dzielnicy Tokio w Japonii.
  World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.
  Crytek GmbH (dawniej Crytek Studios GmbH & Co KG) – niemiecki producent gier komputerowych założony przez tureckich braci Cevata, Avniego oraz Faruka Yerlich w 1999 roku w Coburg. Obecnie firma znajduje się we Frankfurcie nad Menem. Firma jest złożona z młodych programistów z różnych państw, posiada sześć oddziałów w: Frankfurcie nad Menem (siedziba korporacji), Budapeszcie, Sofii, Kijowie, Seulu, Nottingham.
  Komputerowa gra symulacyjna, symulator – rodzaj gry komputerowej, której zadaniem jest imitacja wrażenia różnych doznań, jakie człowiek zaznaje w codziennej rzeczywistości. Występują np. symulatory lotu, symulacje wszelkich typów pojazdów lądowych, wodnych i powietrznych, pojazdów kosmicznych. Charakteryzują się tym, że ich twórcy dokładają wszelkich starań, aby jak najbardziej przypominały rzeczywistość lub kreowały rzeczywistość całkowicie odmienną od świata współczesnego (np. symulatory kosmiczne). Profesjonalne symulatory kabinowe wykorzystywane są do szkoleń jednostek specjalnych i pilotów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.654 sek.